1 listopada 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Listopad   1 listopada

W Dniu Wszystkich Świętych tradycyjnie odwiedzano groby bliskich zmarłych. W tym dniu 150 wolontariuszy kwestowało na tyskich cmentarzach na rzecz hospicjum im. św. Kaliksta. W tym roku zebrano ponad 18 853 złote. Kwesta odbyła się już po raz czwarty.
1 listopad zaskoczył wszystkich aurą przypominającą bardziej ciepły wrzesień ? słońcem i temperaturą 18oC w południe.

3 listopada

Tyski Urząd Miasta wraz z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratowniczym i Tatrzań-skim Parkiem Narodowym, przy współudziale rodziców ofiar styczniowej lawiny zorganizo-wali kampanię społeczną ?Bezpieczne Tatry?. Trwać ona będzie aż do lutego. W jej ramach przygotowano internetowy konkurs dla młodych turystów ?Tydzień z górami w Tychach?, który miał miejsce od 17 do 21 listopada. W czasie tego tygodnia w tyskich szkołach mło-dzież spotkała się z ratownikami TOPR, w kinie ?Andromeda? odbyła się ?Filmowa noc z górami?, a w filiach Biblioteki Miejskiej wyświetlano film ?Tajemnice Morskiego Oka?. Ak-cja ?Bezpieczne Tatry? zakończy się w lutym 2004 roku w Zakopanem.

4 listopada

Kompania Piwowarska otrzymała certyfikat ISO 14001 przyznany za system zarządzania środowiskowego. Przy okazji firma ufundowała plac zabaw ?Jaworkowa Dolina? przy ulicy Jaśkowickiej w Tychach.

6 listopada

Przy ulicy Sikorskiego, w pobliżu wejścia na teren parku nad jeziorem, odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową poświęconą rzeźbiarzowi Augustowi Kissowi urodzonemu w Paproca-nach w 1802 roku.
Artysta był synem inspektora hut i kopalń księcia pszczyńskiego, który zarządzał m.in. hutą w Paprocanach. Studiował w akademii sztuk pięknych w Berlinie, był autorem licznych monu-mentalnych rzeźb i pomników, a najbardziej znanym jego dziełem jest rzeźba amazonki wal-czącej z tygrysem, ustawiona przed berlińskim muzeum.
Jacek Podlewski z Gimnazjum nr 11 został tyskim mistrzem ortografii wśród gimnazjalistów. Dyktando zorganizowało Gimnazjum nr 5.
Teatrzyk Faktu ?Spinka?, działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym pod kierunkiem Agnieszki Gut i Piotra Grzesiaka, zdobył I nagrodę na XI Ogólnopolskim Festi-walu Piosenki, Teatru i Plastyki w Łęcznej. Tyszanie zaprezentowali tam spektakl ?Bo wstaje nowy dzień?.

11 listopada

W Święto Niepodległości władze miasta i przedstawiciele organizacji społecznych i politycz-nych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Wieczorem w kościele p.w. św. Krzysztofa odprawiona została uroczysta msza święta za ojczyznę, a po niej Akademicka Or-kiestra Symfoniczna im. Karola Szymanowskiego oraz chór Akademii Muzycznej w Katowi-cach wykonały IX Symfonię Ludwiga van Beethovena.
Nowy fiat panda, auto produkowane od niedawna w tyskiej fabryce Fiata, otrzymał najbar-dziej prestiżową europejską nagrodę w finale konkursu na Europejski Samochód Roku 2004.

15 listopada

Legendarny punk-rockowy zespół KSU z Ustrzyk Dolnych zagrał koncert w tyskim Kloster Pubie.

20 i 24 listopada

W tyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych miały miejsce dwie ciekawe kon-ferencje. Pierwsza dotyczyła wyzwaniom, jakie stają przed polską oświatą po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a druga poświęcona była realizacji prawa dostępu do informacji pu-blicznej w jednostkach samorządu terytorialnego.

22 listopada

Na trzecim miejscu, z dwupunktową tylko stratą do lidera rozgrywek ? drużyny ze Sławkowa ? zakończyli rundę jesienną w IV lidze tyscy piłkarze.

24 listopada

Pochodząca ze Lwowa Nadia Kuczowicz oraz jej dzieci, mieszkający od kilku lat w Polsce otrzymali z rąk prezydenta Tychów Andrzeja Dziuby dokument nadania polskiego obywatel-stwa.

26 listopada

W Szkole Muzycznej odbył się finał konkursu ?Moje miasto Tychy?, organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 1, Związek Górnośląski i Radę Osiedla Stare Tychy. W eliminacjach konkursu wzięło udział 1746 uczniów.

27 listopada

Termometry wykazały tego dnia temperaturę +16oC, niezwykłą o tej porze roku. Po wyjątko-wo chłodnym październiku przyszedł wyjątkowo ciepły listopad ? przez ostatnie dwa tygo-dnie tyszanie mogli chodzić w wiosennych okryciach.

28 listopada

Ksiądz Jan Drob, tyszanin, został wybrany na drugą kadencję do pełnienia funkcji ekonoma archidiecezji katowickiej

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.