1 października 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Październik   4 października

Na tyskich ulicach odbył się I Bieg Uliczny ?Kruczkowski ? Norwid?. Był to kolejny akcent jubileuszy 50-lecia I LO im. Kruczkowskiego i 40-lecia II LO im Norwida. Pomimo niesprzy-jającej pogody udział w biegu wzięły 42 osoby.

5 października

Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Krzysztof Nitsch zaprezentował swoje rzeźby wykonane w brązie w tyskiej Galerii Obok .

6-17 października

Szósta edycja Tyskich Dni Literatury, organizowanych co drugi rok, przyciągnęła wiernych czytelników do różnych placówek Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach. Wśród gości byli między innymi tyszanin Piotr Nowakowski, autor książek o sektach, znany felietonista ?Gazety Wyborczej? Michał Ogórek, pisząca dla młodzieży Marta Fox, reporterka Joanna Siedlecka, Marek Szołtysek ? autor książek o kulturze Śląska, a także profesor anglistyki Bo-gusław Bierwiaczonek, którego poetycki, śpiewany koncert zakończył Tyskie Dni Literatury (koncert odbył się w nastrojowej sali starego pałacu książęcego przy ulicy Katowickiej).

7 października

Tyski Zespół Szkół nr 1 im Morcinka otrzymał certyfikat jakości ISO 9001. Jest to pierwsza szkoła w Tychach, która posiada taki certyfikat. W całym kraju posiada go niewiele ponad 20 szkół.
W ramach zorganizowanych w Szwecji Dni Województwa Śląskiego z koncertem w Goete-borgu wystąpiła Orkiestra Kameralna Miasta Tychy ?AUKSO?.
Krzysztof Zanussi gościł w tyskim Gimnazjum nr 3. Znany reżyser opowiadał o swoich fil-mach, a szczególnie o obrazie ?Z dalekiego kraju?, który opowiada historię Karola Wojtyły. Jan Paweł II jest patronem tyskiej szkoły.

8-10 października

W Tychach gościła delegacja samorządowców i przedsiębiorców z Włoch (między innymi z Asyżu i Umbertide). Goście spotkali się z władzami miasta, kierownictwem tyskiej podstrefy Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przedstawicielami przedsiębiorców i rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych. Podczas spotkań rozmawiano o możliwo-ściach współpracy gospodarczej i naukowej.

10-11 października

II LO im. Cypriana K. Norwida w Tychach świętowało swój jubileusz czterdziestolecia. W pierwszym dniu oficjalne uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Następnie uroczysta akademia miała miejsce w Teatrze Małym. Szkoła otrzymała między innymi nowy sztandar, a w wieczornej części artystycznej wystąpili artyści?absolwenci szkoły, m.in. Perły i Łotry z Michałem Gramatyką, Maciej Jureczka i Hanna Gór-ka, zespół Carrantuohill. W drugim dniu na terenie szkoły zorganizowano festyn, na którym spotkali się absolwenci ?Norwida? ? w ciągu 40 lat szkołę ukończyło 3141 osób.
Na praktykach w tyskich firmach gościło ośmiu młodych Norwegów. Przyjechali oni do Pol-ski w ramach programu Leonardo da Vinci. Wcześniej w Norwegii na zasadzie wymiany przebywało dziesięcioro tyszan. Program współpracy realizowany jest w Zespole Szkół nr 4.

13 października

W Tychach rozpoczęło działalność Gminne Centrum Informacji. Ma służyć informacją o re-gionalnym, krajowym i europejskim rynku pracy oraz o możliwości odbywania stażu w fir-mach i instytucjach samorządowych i państwowych.
W sali Szkoły Muzycznej miała miejsce uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela, w czasie któ-rej 81 tyskich nauczycieli otrzymało nagrody i wyróżnienia. Prezydent Andrzej Dziuba wrę-czył również najlepszym uczniom gimnazjów, liceów i innych szkół średnich ufundowane przez gminę ?prezydenckie? stypendia.

17 października

O siedem nowych samochodów wzbogaciła się tyska Komenda Miejska Policji. W kosztach ich zakupu partycypowała gmina Tychy, a także sąsiednie gminy. Samochody poświęcił ksiądz dziekan Józef Szklorz.
Kolejny sukces odniosła tyska kick-boxerka Anna Kasprzyk. Tym razem zdobyła zloty medal na Mistrzostwach Świata w formule full contact.
Piotr Meresiński wraz z pilotem Markiem Brzozokiem zostali podwójnymi wicemistrzami polski w rajdach samochodowych. Tytuły zdobyli w klasie A7 i górskich mistrzostwach Pol-ski.
Dzięki hojności Kompanii Piwowarskiej tyski szpital wzbogacił się o kardiowerter-defibrylator serca. Sprzęt pomagający w leczeniu chorób serca kosztował 56 tysięcy złotych.
Pierwsze mieszkanie usamodzielniajace przygotowano dla tyskich wychowanków ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. W mieszkaniu samodzielności uczy się osiem dziewcząt.

30 października

Na sesji Rady Miasta dokonano wyboru 77 ławników sądowych, a także dokonano kilku zmian w nazwach ulic. Najważniejszą jest przemianowanie ulicy Beskidzkiej (w kierunku Warszawy) na Warszawską i nazwanie nowego pasażu na osiedlu Balbina Europejskim. Na sesji rozważano także sprawę zmniejszenia dodatków do wynagrodzeń nauczycieli, dopłat do sprzedaży gminnych nieruchomości placówkom medycznym oraz podziału miasta na nowe dzielnice. Ten ostatni pomysł nie doczeka się realizacji w wyniku braku zainteresowania i poparcia społecznego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.