1 września 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Wrzesień   1 września

Oddano do użytku bezkolizyjny węzeł drogowy łączący ulice Sikorskiego i Beskidzką (Droga Krajowa nr 1). Dzięki niemu znacznie ułatwiony został dojazd z Beskidzkiej do Cielmic oraz osiedli Z, W i T. Inwestycja kosztowała 8,7 mln złotych (4,5 mln to bezzwrotna pożyczka Banku Światowego).
Nowy rok szkolny rozpoczęło w tyskich szkołach 22563 uczniów. 1148 spośród nich po raz pierwszy przekroczyło szkolny próg.
Nowym naczelnikiem Wydziału Przekształceń i Nadzoru Właścicielskiego Urzędu Miasta Tychy została Katarzyna Rogóż-Urbanek.

3 września

Na budowanej w Paprocanach piramidzie, w której mieścić się będzie Centrum Rehabilitacyjno-Terapeutyczne Tadeusza Ceglińskiego, zawisła wiecha.
Tyscy bezrobotni pod kierunkiem Jerzego Bielnickiego wykonali 15 ławek, które następnie kupiło miasto. Ławki stanęły w kilku punktach miasta.

11-12 września

W dwóch tragicznych wypadkach drogowych w Tychach zginęły 4 osoby

12 września

Świetlica terapeutyczna działająca przy Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Tychach obchodziła 10-lecie swego istnienia. Od początku świetlicą kierowała Małgorzata Ksieńczar; uczęszczało tu w ciągu 10 lat wielu wychowanków, którymi opiekowało się 14 wychowawców. Uroczystość jubileuszowa odbyła się w Teatrze Małym
Nowy budynek Poczty Polskiej przy ulicy Dąbrowskiego, przyjmujący klientów już od trzech tygodni, został uroczyście poświęcony przez księdza dziekana Józefa Szklorza. Nowy urząd ma 2806 m2 powierzchni, pracuje w nim 180 osób i kosztował 6,5 miliona złotych.
W pierwszym meczu nowego sezonu hokejowego tyszanie pokonali w Gdańsku tamtejszą drużynę Stoczniowca 2:1. Dwa dni później efektownie zainaugurowano sezon na lodowisku w Tychach. Był komplet publiczności, doping, race świetlne, zabrakło tylko zwycięstwa gospodarzy ? tyscy hokeiści przegrali z Podhalem Nowy Targ 3:6.

13 września

Farsa Philippa Kinga "O co biega" w reżyserii Macieja Korwina i w wykonaniu artystów chorzowskiego Teatru Rozrywki rozpoczęła tegoroczny sezon artystyczny w Teatrze Małym.
Fiat rozpoczął sprzedaż nowego modelu samochodu Panda II, który produkowany jest w Tychach. Jest to następca starego modelu Panda. Nowa Panda ma kosztować około 27000 zł, osiągać prędkość do 155 km/h i spalać około 6 litrów paliwa w cyklu mieszanym.

19 września

Stacje nowej drogi krzyżowej zostały poświęcone przez proboszcza parafii Józefa Szklorza. Ustawione na zewnątrz kościoła stacje zostały wyrzeźbione w drewnie przez znanego rzeźbiarza Antoniego Toborowicza, mieszkającego w Woli Libertowskiej (gmina Żarnowiec). Prace Toborowicza znajdowały się już wewnątrz świątyni, stanowią też wystrój kaplicy w Szpitalu Wojewódzkim.

19-21 września

W ramach akcji "Sprzątanie świata" przedszkolaki i uczniowie tyskich szkół zebrali ponad 12 ton śmieci z całego miasta.

20 września

W Parku Miejskim odbył się II Jesienny Piknik Integracyjny "Pod Żyrafą".
Na tyskich ulicach rozegrany został VIII Międzynarodowy Bieg Uliczny. W sumie na różnych dystansach rywalizowało 300 uczestników. Bieg główny na dystansie 12 kilometrów wygrał Arkadiusz Sowa z Oleśniczanki.
Nie udał się debiut koszykarzy Big-Stara Tychy na drugoligowych parkietach. Podopieczni trenera Feitha przegrali z drużyna Nida-Gips Kielce 73:87.
Lato (wyjątkowo długie i upalne w tym roku) pożegnało się z nami piękną, słoneczną pogodą. Od 19-23 września panowała lipcowa aura, a termometry wskazywały 29 o C.

26-27 września

Jubileusz 50-lecia świętowało najstarsze tyskie liceum: I LO im. L. Kruczkowskiego, popularny Kruczek. W pierwszym dniu odbyła się uroczysta akademia w Teatrze Małym, którą w części artystycznej uświetnił występ orkiestry AUKSO. Drugi dzień rozpoczęła msza święta odprawiona przez arcybiskupa Damiana Zimonia w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Uczniowie złożyli kwiaty na grobach zmarłych nauczycieli tej szkoły.
W południe na terenie szkoły rozpoczął się zjazd absolwentów. Na boisku szkoły zapanowała atmosfera wielkiego festynu: tłum absolwentów, pokazy walk wschodnich, występ Bractwa Rycerskiego Puszczy Pszczyńskiej, smakołyki z grilla. W szkole odsłonięto tablicę pamiątkową, otwarto wystawę malarstwa Katarzyny Nowak-Zagórskiej i grafiki Jana Nowaka, można było obejrzeć okolicznościowe wystawy związane z historią szkoły, przejrzeć szkolne kroniki. Przede wszystkim jednak atrakcją była możliwość spotkania się w klasach z kolegami oraz nauczycielami. Przyszło wielu emerytowanych nauczycieli, oblegani byli przez absolwentów. Niektóre spotkania przeciągnęły się do wczesnych godzin rannych.
Na zjazd niektórzy absolwenci przyjechali z bardzo daleka: ze Szczecina, z Niemiec, Szwecji, Austrii, z Nigerii. Najdłuższą drogę miał Jan Kurzak ? przyleciał z Australii
Z okazji jubileuszu szkoły wydana została jej monografia, praca zbiorowa pod redakcją Marii Lipok-Bierwiaczonek i Jadwigi Wiendlochy.

27 września

Kolejny tytuł mistrzyni Polski w kick-boxingu zdobyła tyszanka Anna Kasprzak.
W Paprocanach nad jeziorem rozegrano trzeci już Rodzinny Bieg Ekologiczny.

28 września

Z okazji Dnia Podziemnego Państwa Polskiego w kościele św. Krzysztofa odbyła się msza z okazji 64. rocznicy powstania polskich wojennych organizacji podziemnych. W mszy uczestniczyła grupa dawnych żołnierzy Armii Krajowej.

30 września

Nowy rok akademicki zainaugurowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych. Od października tyska uczelnia, jako jedyna w Polsce, działa pod opieką Uniwersytetu Śląskiego. W tym roku uczelnia otwarła też nowy kierunek studiów: informatykę, a naukę na pierwszym roku wszystkich kierunków rozpoczęło 1050 studentów. Na uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego w murach szkoły gościli między innymi śląscy senatorowie: Krystyna Doktorowicz i Kazimierz Kutz.
Z międzynarodowych zawodów kajakowych rozgrywanych w Słowacji, najmłodsza z grupy tyskich reprezentantów, 10-letnia Magda Stanny z MOSM Tychy, przywiozła złoty medal. Wywalczyła go w wyścigu dzieci na 2 km.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.