1 sierpnia 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Sierpień   1 sierpnia

Pomimo, iż to środek lata, na tyskim lodowisku zamrożono już taflę i mieszkańcy miasta mogą czynnie odpoczywać na organizowanych przez MOSiR ślizgawkach. Chłód lodu to dobra propozycja na wyjątkowo upalne lato, zwłaszcza wobec zakazu kąpieli w Jeziorze Paprocańskim.

4 sierpnia

W Warszawie wręczono nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Dwaj tyszanie: Rafał Klimkiewicz za cykl "Spotkania" i Michał Grzybczak za zdjęcie "Wigilia bezdomnych" otrzymali drugie nagrody.

7 sierpnia

Na tydzień przed oficjalną rocznicą obchodzono w Tychach Święto Wojska Polskiego. W intencji żołnierzy odprawiono mszę świętą w kościele p.w. Marii Magdaleny, po której złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich. Tam też uroczyście nadano przyznane awanse wojskowe. Część nieoficjalna obchodów miała miejsce w Teatrze Małym. Tuż przed świętem oddano do użytku przebudowane nowe wejście do wyremontowanej tyskiej siedziby Wojskowej Komendy Uzupełnień.

9 sierpnia

Rozgrywki w IV lidze zainaugurowali tyscy piłkarze. Początek nie był udany, gdyż tyszanie przegrali w Kościelcu z tamtejszym Lotnikiem 1:2.

10 sierpnia

Szczególna oprawę miał odpust w parafii św. Franciszka i Klary. W tym roku przypada bowiem 750 rocznica śmierci św. Klary. Sumę odpustową odprawił arcybiskup Damian Zimoń.

11 sierpnia

W Urzędzie Stanu Cywilnego dziesięć par otrzymało pamiątkowe medale z okazji pięćdziesięciolecia małżeństwa. Medale wręczyła wiceprezydent Daria Szczepańska.

18 sierpnia

Nowy budynek Poczty Polskiej przy ulicy Dąbrowskiego został otwarty dla interesantów.

23-24 sierpnia

W Ośrodku wypoczynkowym w Paprocanach odbyła się kolejna edycja festiwalu szantowego "Port Pieśni Pracy". Tegoroczna edycja miała nazwę "Szanty z Sercem", gdyż w trakcie imprezy harcerze zbierali pieniądze na rzecz Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii profesora Zbigniewa Religi, pracującej nad polskim sztucznym sercem. Na ten cel zebrano 7 tysięcy złotych. Na scenie oprócz gospodarzy, tyskiego zespołu Perły i Łotry, pieśni żeglarskie śpiewały zespoły z całego kraju, wśród nich gwiazdy imprezy: Ryczące Dwudziestki i Mechanicy Szanty.
"Żołnierze wyklęci" to tytuł wystawy, którą można oglądać w holu Teatru Małego. Przedstawia historię polskiego podziemia w latach 1944-1955.

29 sierpnia

Na tyskich ulicach zakończył się kolejny wyścig 4 Asy Fiata Auto Poland. Etap Z Lędzin do Tychów wygrał Dariusz Rudnicki, ale w całym wyścigu najlepszym okazał się Wojciech Pawlak.

30 sierpnia

Na zakończenie lata w Galerii Obok otwarta została wystawa grafiki Adama Romaniuka, profesora katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, tyszanina. Romaniuk lubi nowe techniki w grafice, na ASP kieruje Pracownią Technik Nietradycyjnych, toteż na wystawie zobaczyć można było m. in. jego grafiki komputerowe.
50-lecie istnienia świętowało tyskie koło Polskiego Związku Wędkarskiego. Tyskie koło liczy 1302 członków ? najstarszy ma 83 lata. W kole działa też kilka pań. Z okazji rocznicy wędkarze zorganizowali piknik w Paprocanach. Najpierw odbyły się zawody wędkarskie, w których zwyciężył Paweł Romańczuk, a później wszyscy bawili się przy muzyce zespołów Beltaine, Keiser Waltzer i Strange Days.
Tyszanka Barbara Nowicka została wybrana I wicemiss Lata z Radiem. Finał imprezy odbył się w Gdyni.

31 sierpnia

Na gali loży śląsko-częstochowskiego Businness Center Clubu wręczono Diamenty i Cezary Śląskiego Biznesu. Jeden z nich przyznano tyskiemu Sertopowi.
Sławomir Prędki ? nauczyciel wychowania fizycznego z SP nr 19 zdobył trzy medale (1 złoty i 2 srebrne) na Mistrzostwach Europy Weteranów w pływaniu, jakie rozegrano we Francji.
Sierpień był w Polsce ? i tym samym w Tychach ? miesiącem bardzo upalnym i suchym. Średnia temperatura miesiąca była wyższa o 2,5 o C od średniej wieloletniej, a opady wynosiły tylko 60 % sierpniowej normy.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.