1 lipca 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Lipiec   2 lipca

W Zakopanem odbyło się spotkanie rodziców tyskich licealistów, którzy zginęli w styczniowej lawinie, władz miasta Tychy i dyrekcji I Liceum Ogólnokształcącego im. L. Kruczkowskiego z władzami Zakopanego, powiatu tatrzańskiego oraz ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Władze Tychów przekazały TOPR-owi sprzęt ratowniczy wartości 18 tysięcy złotych, zaś szkoła czek na 50 tysięcy złotych. Obie sumy pochodzą ze społecznych zbiórek pieniędzy, jakie prowadziły miasto i szkoła.

4 lipca

W Promnicach gościł ambasador Izraela Szewach Weiss. W trakcie spotkania mówił o współpracy polsko-izraelskiej, a także zaprezentował swoją książkę "Czas ambasadora", w której zawarł refleksje z lat pełnienia swojej misji w Polsce. W czasie sprawowania swojego urzędu Szewach Weiss trzykrotnie gościł w Tychach. Promnickie spotkanie odbyło się w ramach Dni Izraela i Dni Kuchni Izraelskiej.
"Twoje Miasto" ? wychodzące od kwietnia jako miesięcznik nowe pismo samorządowe ?zamieściło program wszystkich imprez wakacyjnych oraz adresy i programy placówek organizujących wakacyjny wypoczynek.
Dwie młode tyskie sportsmenki osiągnęły sukcesy w mistrzostwach Polski. Elżbieta Druzd zdobyła złoty medal w skoku w dal na Mistrzostwach Polski Juniorów, a Patrycja Gogolin srebrny i brązowy medal na Mistrzostwach Polski Młodzików w Pływaniu.
W Tychach rozpoczęto realizację programu "Dzieci ulicy", którego celem jest pomoc dzieciom z rodzin patologicznych

9 lipca

Na Skwerze Niedźwiadków ponownie uruchomiono fontannę. Szczególnie ucieszyło to dzieci, które od razu skorzystały z możliwości chlapania się wodą.

10 lipca

Pomiędzy stadionem tyskiego GKS, a pływalnią otwarto pole do nauki gry w golfa. Pole ma 15 stanowisk i 250 metrów długości, stanowi więc jedynie namiastkę normalnego golfowego toru.
Kilkudziesięciu tyskich bezrobotnych zostanie zatrudnionych przy porządkowaniu miasta. Jest to efekt programu "Czyste gminy wizytówką powiatu".

13 lipca

Tyscy przedsiębiorcy mieli okazję spotkać się z ambasadorem Czech Bedrichem Kopeckym. Spotkanie, które miało miejsce w Promnicach, dotyczyło współpracy handlowej małych i średnich firm, a zorganizowała je Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa w Tychach.

15 lipca

Rozalia Pilecka obchodziła swoje 102 urodziny. Urodziła się 15 lipca 1901 roku we wsi Dąbrówka na terenie dzisiejszej Ukrainy. Do Tychów przyjechała ze swoją rodziną w ramach akcji repatriacji w 1958 roku. Jubilatkę odwiedziła wiceprezydent Daria Szczepańska.

17 lipca

Wysokie temperatury i niewielka ilość opadów na początku lata wywarły niekorzystny wpływ na stan wód Jeziora Paprocańskiego. Jak poinformowali fachowcy, z powodu ponadnormatywnego stężenia BZT5, zbyt wysokiego pH oraz zakwitu glonów zabroniona została kąpiel w Jeziorze Paprocańskim. Specjaliści z Sanepidu oraz amatorzy kąpieli czekali na obfitsze opady, które miały przywrócić dobre warunki do kąpieli. Opadów nie było ? bywalcy ośrodka rekreacyjnego nad Jeziorem Paprocańskim musieli zadowolić się plażowaniem i pływaniem w kajakach oraz rowerach wodnych.

19-20 lipca

Trzecia edycja organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury Święta Czekolady to przede wszystkim koncerty w Parku Miejskim pod pomnikiem zwanym potocznie Żyrafą. Atrakcją niedzielnego koncertu był zespół Calle Sol, założony przez kubańskiego muzyka Rei Ceballo, mieszkającego od trzech lat w Polsce. Tyszanie bawili się także przy muzyce granej przez Andrzeja Zielińskiego i zespoły Keiser Waltzer, Dzioło i Sami. Uczestnicy zabawy wybrali też Miss Czekolady, którą została Weronika Klimza, uczennica Gimnazjum nr 3 w Tychach, a także zjedli trzy tysiące tabliczek czekolady.
Imprezą towarzyszącą Świętu Czekolady był w tym roku wyścig kolarski "Kryterium Tyskie". Wygrał je Jarosław Rębiewski z łódzkiego klubu Mikomax. Atrakcją dla kibiców był jednak wyścig "oldboyów", w którym na starcie stanęli między innymi Ryszard Szurkowski, Zygmunt Hanusik i Stanisław Gazda. Wygrał, tak jak wielokrotnie dwadzieścia i trzydzieści lat wcześniej, Szurkowski

26-27 lipca

V Festiwal "Ku przestrodze" im. Ryśka Riedla odbył się w Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach. W konkursie, do którego zakwalifikowano dziesięć zespołów, najlepsi zdaniem jury okazali się muzycy z grupy Mojo Blues z Białorusi. Oprócz debiutantów zagrały również gwiazdy: Gang Olsena, TSA, Cree, Nocna Zmiana Bluesa, Riders, Perfect i tradycyjnie, na zakończenie festiwalu Dżem. Koncert tyskiej kapeli został zarejestrowany i ma zostać wydany na płycie DVD. W trakcie festiwalu zaprezentowano także fragmenty filmu o Ryszardzie Riedlu pt. "Poznałem go po czarnym kapeluszu" w reżyserii Krzysztofa Magowskiego. Ostatnie zdjęcia do tego filmu kręcono na tegorocznym festiwalu.
Tyski festiwal cały czas się rozrasta. Świadczy o tym coraz liczniejsza widownia (w tym roku około dziesięciotysięczna), duża loża dla VIP-ów, a także udział w konkursie zespołów z zagranicy.

27 lipca

Z okazji odpustu w parafii św. Krzysztofa gościł w Tychach arcybiskup katowicki Damian Zimoń. Po sumie odpustowej arcybiskup święcił samochody, których w okolicach tyskiego kościoła zabrało się około czterech tysięcy.

27-28 lipca

W tyskim Jeziorze Paprocańskim znaleziono wiele martwych ryb. Spowodowała to tzw. przyducha letnia, która jest wynikiem wysokich temperatur oraz małego przepływu wody w tyskim jeziorze.

30 lipca - 3 sierpnia

Na przełomie dwóch wakacyjnych miesięcy 350 pątników z Tychów pielgrzymowało do Częstochowy podczas XXI Tyskiej Pielgrzymki Pieszej na Jasną Górę.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.