1 czerwca 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Czerwiec   1 czerwca

Komunikacyjny Związek Komunalny GOP zawiesił kursowanie autobusów linii nr 888 na trasie Tychy ? Katowice. W autobusach tyskiego MZK, obsługujących te trasę, zapanował tłok.

4-6 czerwca

W tyskich liceach i innych szkołach odbyły się uroczystości wręczenia świadectw dojrzałości. W I LO otrzymało je 253 maturzystów, w II LO 218. Dla I LO im. L. Kruczkowskiego to rok jubileuszu pięćdziesięciolecia szkoły ? świadectwa dojrzałości otrzymało tu dotąd 6161 absolwentów. Z kolei II LO im. C. K. Norwida obchodzi czterdziestą rocznice powstania szkoły.

7-8 czerwca

W całej Polsce odbyło się referendum unijne. Polacy mieli w nim zadecydować, czy chcą, aby nasz kraj został przyjęty do Unii Europejskiej. Polacy w 77% zagłosowali za akcesją, przeciwników wejścia do Unii Europejskiej było 23%. Głosowało w sumie 59% uprawnionych do głosowania.
W Tychach zarówno frekwencja, jak i liczba zwolenników integracji, była wyższa niż średnia krajowa. Do urn referendalnych poszło 68% (czyli 71640) tyszan uprawnionych do głosowania, a 87% z nich (62300) głosowało za wstąpieniem do struktur europejskich.

7 czerwca

Chór Gimnazjum nr 3 zdobył 3 brązowe medale na XXXI Międzynarodowym Festiwalu Chórów w Ołomuńcu.

8 czerwca

W Zabrzu odbył się koncert galowy wieńczący jubileuszowy X Przegląd Piosenki Dziecięcej "Śląskie Śpiewanie". Ogłoszono werdykt jury ? główna nagroda Grand Prix powędrowała do Tychów. Zdobył ją zespół Pieśni i Tańca "Czułowianie". Zespół jest wielopokoleniowy, w jego skład wchodzą przedszkolaki z Przedszkola nr 20, chór ze Szkoły Podstawowej nr 6 oraz babcie dzieci śpiewające w zespole "Czułowianki".

9 czerwca

Koncert "Jesteśmy z Wami 45 lat" stanowił kulminację obchodów 45-lecia tyskiego MDK nr 1. W trakcie koncertu wystąpiły zespoły z placówki ? jubilatki. W tyskim MDK-u działają 104 sekcje, w ich zajęciach uczestniczyło w bieżącym roku 1867 dzieci i młodzieży.
Tuż za Tychami na ulicy Beskidzkiej wywrócił się autokar wiozący chorwackich kibiców na mecz piłki nożnej z Estonią. 16 osób zostało rannych.
Wśród 3000 szkół biorących udział w Ogólnopolskim Konkursie "Sprzątanie Świata 2002" drugą nagrodę ? 6000 złotych ? zdobyła klasa II a z Gimnazjum nr 4.

11 czerwca

W Teatrze Małym odbył się III Festiwal Piosenki i Twórczości Osób Niepełnosprawnych, na który przyjechały grupy z domów opieki i warsztatów terapii zajęciowej z całego Śląska.
Uroczystym podsumowaniem i wręczeniem nagród najlepszym zakończyła się pierwsza edycja Szkoły Nowoczesnego Europejczyka, jaką dla młodzieży licealnej zorganizowała tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych.

12 czerwca

Ponad dwustu górników, członków związków zawodowych "Solidarność" i "Kontra" zablokowało na trzy przedpołudniowe godziny drogę krajową nr 1 w Tychach. Utworzyły się gigantyczne korki, część samochodów z ciężarowymi tirami włącznie korzystała z objazdu ulicami miasta. Górnicy chcieli tą akcją zmusić do rozmów zarządy spółek węglowych ? chodzi im o obronę miejsc pracy.

14 czerwca

Tychy znalazły się na 5 miejscu w drugiej edycji rankingu "Profesjonalna gmina przyjazna inwestorom". Nagrodę dla Tychów odebrał w Sejmie wiceprezydent Henryk Borczyk.

15 czerwca

Na Jeziorze Paprocańskim i tyskiej pływalni rozegrano letnie mistrzostwa Śląska w ratownictwie wodnym. Wśród najlepszych byli tyszanie: Edyta Mróz zwyciężyła w trzech konkurencjach, a Tomasz Skoczylas w dwóch.

20 czerwca

Rok szkolny zakończyło ponad 22 tysięce tyskich uczniów. W szkołach podstawowych wakacje zaczęły się dla 8362 uczniów, w gimnazjach dla 5634, a w szkołach ponadgimnazjalnych dla 8900.

21 czerwca

Zamknęła się historia tragicznej zimowej wycieczki tyskich licealistów na Rysy. Na cmentarzu komunalnym w Wartogłowcu pochowano dwie ostatnie ofiary styczniowej lawiny: Justynę Narloch i Andrzeja Matyśkiewicza.
W maju i czerwcu ratownicy GOPR z powoli topniejącej masy śniegu lawiny i z wód Czarnego Stawu wydobyli ciała zaginionych ? najpierw Szymona Lenartowicza, a potem następnych. W dzień po zakończeniu roku szkolnego Justyna i Andrzej, ostatni odnalezieni, spoczęli obok swoich przyjaciół: Ewy Pacanowskiej, Łukasza Matyśkiewicza, Artura Rygulskiego, Szymona Lenartowicza i opiekuna Tomasza Zbiegienia. Przemysław Kwiecień, ciężko ranny w wypadku, zmarły po długim pobycie w szpitalu, spoczywa na cmentarzu przy kościele św. Marii Magdaleny.

21-22 czerwca

Na Jeziorze Paprocańskim odbyły się XVII Otwarte Mistrzostwa Polski w Maratonie Kajakowym. Wzięło w nich udział ponad 200 zawodników. W kategorii młodzików na dystansie 12 km brązowy medal zdobyła tyska dwójka Robert Lubina i Grzegorz Koska
Piłkarze GKS Tychy zakończyli sezon. W tegorocznych rozgrywkach zajęli 2 miejsce w IV lidze. Niestety wicemistrzostwo w tej klasie rozgrywek nie premiuje piłkarzy do występów w III lidze.

23 czerwca

Hotel "Tychy" został sprzedany. Nowym właścicielem została firma "Opal" z Katowic.

25 czerwca

Pielgrzymujący po Europie Krzyż Światowych Dni Młodzieży przybył do Tychów. W ceremonii przywitania wziął udział arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń. 26 czerwca w kościele p.w. św. Marii Magdaleny przez cały dzień trwała adoracja krzyża.

26 czerwca

Na czerwcowej sesji Rada Miasta podjęła kilka ważnych decyzji. Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych przekazano budynek przedszkola na osiedlu C. Po remoncie znajdą się tam sale informatyczne. Podjęto także decyzję o postawieniu w Paprocanach tablicy upamiętniającej 200 rocznicę urodzin rzeźbiarza Augusta Karla Eduarda Kissa, który urodził się w Paprocanach.

28-29 czerwca

W drugi weekend wakacji miały miejsce Dni Tyskie. Impreza zorganizowana w Parku Miejskim gromadziła każdego dnia kilka tysięcy tyszan, którzy mogli skorzystać z oferty gastronomicznej, skoczyć na bungee, a także wysłuchać dobrych koncertów muzycznych. Gwiazdami Dni Tyskich były grupy Blue Cafe i Myslovitz.

30 czerwca

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Tychach oddano do użytku po remoncie Oddział Geriatryczny. Ordynatorem oddziału jest dr n. med. Jolanta Szkliniarz.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.