1 maja 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Maj   1 maja

Jak zwykle Święto Pracy uczcili głównie tyszanie związani z lewicą. Spotkali się oni na uroczystości pod Pomnikiem Walki i Pracy, na co dzień nazywanym przez tyszan Żyrafą.

3 maja

Oficjalne obchody kolejnej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczęła msza święta odprawiona przez księdza dziekana Teofila Grzesicę w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po mszy władze miasta, kombatanci i przedstawiciele innych organizacji złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

3 maja

Rockowy Festyn Wiosenny odbył się w ośrodku wypoczynkowym w Paprocanach. Oprócz gier i zabaw dla dzieci tyszanie mogli wieczorem posłuchać dobrej muzyki w wykonaniu znanych zespołów rockowych: Blenders i Piersi.

6-9 maja

Początek maja to tradycyjnie czas matur, a od roku także egzaminów gimnazjalnych. W tym roku do matury pisemnej przystąpiło w Tychach 2002 uczniów, a do egzaminów gimnazjalnych prawie 1900 szesnastolatków.

9 maja

"Tychy i tyszanie 2003-2005" to tytuł XII Tyskiego Seminarium Majowego, które odbyło się w murach Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych. W tym roku w trakcie obrad plenarnych swoje wystąpienia wygłosili prof. Ryszard Tadeusiewicz ? rektor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, oraz prof. Marek S. Szczepański ? rektor tyskiej uczelni. Dalszą część seminarium stanowiły obrady warsztatowe, na których poruszano tematy związane z miejską infrastrukturą, partnerstwem społecznym w zarządzaniu miastem i tyskim kapitałem finansowym. W trakcie seminarium zaprezentowano też roboczą wersję raportu z ostatnich badań socjologicznych, jakie na zlecenie Urzędu Miasta wykonali dr Adam Bartoszek z Uniwersytetu Śląskiego oraz dr Robert Geisler z WSZiNS.
Jak co roku zwieńczeniem Seminarium był koncert promocyjny w Teatrze Małym, w trakcie którego wystąpił znakomity jazzman Michał Urbaniak z towarzyszeniem tyskiej orkiestry kameralnej AUKSO. W trakcie koncertu prezydent miasta Andrzej Dziuba wręczył nagrody w dziedzinie kultury i sportu. W tym roku otrzymali je mim Ireneusz Krosny oraz grupa tyskich pływaków niepełnosprawnych z trenerami Aleksandrą Pietruchą i Mirosławem Jakubczykiem.

9-10 maja

Tyscy studenci urządzili Juwenalia. Klucz do miasta prezydent Andrzej Dziuba przekazał przedstawicielom samorządu studenckiego podczas obrad Tyskiego Seminarium Majowego. Przez dwa dni odbywały się imprezy sportowe i kulturalne. Atrakcją Juwenaliów był sobotni koncert w Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach. Gwiazdą wieczoru był zespół Hey.

16-17 maja

Po raz drugi w Tychach, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym, odbyła się konferencja "Nowe techniki porodowe". Organizatorem konferencji był profesor Ryszard Poręba ? znany tyski położnik. W tyskim szpitalu od 1996 roku kobiety mogą m.in. rodzić w wodzie; w ostatnim czasie wprowadzono kolejne innowacje, ułatwiające poród.

16-18 maja

III Tyskie Targi Budownictwa i Przedsiębiorczości odbywały się na lodowisku. Zorganizowała je tyska Okręgowa Izba Przemyslowo-Handlowa. Targi zgromadziły około 100 wystawców. W trakcie targowej gali w Promnicach wręczono statuetki Tyskiego Lidera Przedsiębiorczości. W tym roku otrzymały je firmy: ROSA (w kategorii firma), Architektoniczne Biuro Projektów AB-Projekt (w kategorii usługa) oraz Skała (w kategorii produkt).
W Tychach rozpoczęto akcję antyalkoholową. Polega ona na przekonywaniu sprzedawców i właścicieli sklepów, aby nie sprzedawali alkoholu osobom poniżej 18 roku życia. W wielu sklepach na widocznym miejscu powieszono plakaty "Nie sprzedaję alkoholu małolatom" ? plakaty zaniosła do sklepów młodzież.

22-23 maja

W XI Dziecięcych Prezentacjach Artystycznych "Przedszkolaki 2003" na scenie Teatru Małego wystąpiło 525 dzieci z 19 przedszkoli.

20-24 maja

Ponad 100 ekip z kilku krajów Europy wzięło udział w zawodach wędkarskich o Puchar Polski. Zawody odbyły się nad Jeziorem Paprocańskim. Największy złowiony okaz karpia miał ponad 10 kilogramów.

24 maja

Ponad 500 wystawców z wielu krajów Europy wzięło udział w XXVI Giełdzie Birofilów, która odbyła się na tyskim lodowisku.

28 maja

Na zaproszenie Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych gościł w Tychach dominikanin prof. Albert Krąpiec. Ojciec profesor wygłosił wykład pt. "Co to jest filozofia?"

30 maja

Na kolejnej sesji Rady Miasta radni uchwalili nazwy nowych ulic. Na osiedlu Balbina znalazł się Pasaż Europejski, w Czułowie nowe ulice otrzymały nazwy: Cedrowa, Cyprysowa, Forsycji, Oleandrów, Mahoniowa, Palmowa, Sekwoi, Szafirków, w dzielnicy Glinka pojawiła się ulica Truskawkowa, w Jaroszowicach ? ulica Chmielna, w Cielmicach ? ulica Podgórna. Droga ekspresowa nr 1 od rozjazdu w Wartogłowcu w kierunku Mysłowic nazwana została Warszawską.

31 maja

W sąsiedztwie kościoła pw. bł. Karoliny otwarto kompleks boisk sportowych. Po poświęceniu obiektu przez księdza Józefa Szklorza rozegrano mecz, w którym drużyna księży przegrała z drużyną tyskich polityków i dziennikarzy 3:5.
Tyska Majówka Europejska odbyła się w parku miejskim. Była to jedna z wielu imprez poprzedzających referendum europejskie. Jednym z punktów programu było podpisanie apelu do mieszkańców w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej. Apel podpisali między innymi: prezydent Andrzej Dziuba, profesor Marek S. Szczepański, Zygmunt Hanusik. Na zakończenie imprezy zagrał zespół Gang Olsena.
Sobota przed Dniem Dziecka była okazją do zorganizowania wielu imprez plenerowych przy szkołach, przedszkolach, na osiedlowych placach ? sprzyjała im piękna, słoneczna pogoda. W Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi przy ul. Czarneckiego imprezy kulturalne i sportowe trwały trzy dni.
Maj był miesiącem z prawdziwie letnią pogodą. Jak informują meteorolodzy ? średnia temperatura maja była najwyższa od pięćdziesięciu lat. A jeszcze na początku kwietnia była zima, przez kilka dni leżał śnieg.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.