1 marca 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Marzec   1 marca

Zmiany nastąpiły w kierownictwie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Nowym dyrektorem tyskiego MOPS-u została Marianna Feith. Dotychczasowy dyrektor Zygmunt Furgoł zajął miejsce Marianny Faith i został kierownikiem Środowiskowego Domu Samopomocy dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi MOPS Tychy.
Teatr TnT przedstawił widzom trzecią w swej historii premierę. Tym razem był to "Kasting" autorstwa reżysera i opiekuna teatru Jana Fręsia.

4 marca

Trzy nowe autobusy marki "Solaris" zakupił tyski Miejski Zakład Komunikacji. Pasażerowie chwalą elegancję i wygodę nowych pojazdów.

7 marca

O historii i życiu codziennym w Laosie można było usłyszeć na prelekcji profesora Henryka Goika, która odbyła się w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych.
W Gimnazjum numer 7 zorganizowano "Dzień Śląski". Intencją inicjatorek przed-sięwzięcia, polonistek Małgorzaty Chełchowskiej i Katarzyny Poloczek było przypomnienie śląskich tradycji w momencie, gdy staramy się o akcesję do Unii Europejskiej.

11 marca

Kolejny sezon ligowy zakończyli hokeiści. Nie był on tak udany jak poprzedni. W tym roku tyszanie zajęli dopiero 6 miejsce w ośmiozespołowej ekstraklasie.

13 marca

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa zorganizowała w Promnicach spotkanie na temat szans i zagrożeń małych i średnich przedsiębiorstw po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Na te tematy mówli dr Jacek Jurczyński i dr Richard Mbewe z Warszawskiej Grupy Inwestycyjnej SA.

14 marca

Na deskach Teatru Małego 5-lecie swego istnienia świętował Zespół Pieśni i Tańca "Tyszanie". Założycielką zespołu i jego kierownikiem jest od początku Maria Ławniczek.

15 marca

Autorski Teatr Ruchu Wampa obchodzi 10 rocznicę istnienia. Z tej okazji na deskach Teatru Małego zaprezentował dwa premierowe przedstawienia: "Od rzeczy" i "Strojenie". Obydwa spektakle wyreżyserowała Dagmara Łanucha. Teatr działa przy MDK nr 1.

20 marca

Kolejną premierę przedstawił tyski teatr "BELFEgoR" Tym razem był to autorski spektakl Sławomira Żukowskiego pt "Szycie po szyciu". Spektakl należy do nurtu teatru karykatury i przedstawia dzisiejszą rzeczywistość widzianą ze świata pozagrobowego. W spektaklu występują Wojciech Wieczorek, Romuald Kłakus, Agata Leśkiewicz, Jerzy Zawadzki i Henryk Bielas.
W tyskim LO nr 1 gościł poseł Jan Rzymełka. Z licealistami rozmawiał na temat wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Do strzelaniny doszło przy rondzie na alei Bielskiej. Policjanci legitymowali kierowcę audi, który uderzył w przydrożny słup. Podczas kontroli zostali zaatakowani. Ranny w pośladek został jeden z napastników, który okazał się przestępcą poszukiwanym listem gończym.
Polskie Towarzystwo Lekarskie przyznało tyszaninowi profesorowi Gerardowi Jonderce medal Gloria Medicinae. Jest to bardzo prestiżowe wyróżnienie, które każdego roku otrzymuje co najwyżej 10 lekarzy. Profesor Jonderko urodził się w 1925 roku, studia na Śląskiej Akademii Medycznej ukończył w 1953 roku, w 1971 roku związał się z Szpitalem Wojewódzkim w Tychach, w którym od 1974 do 1996 roku kierował Katedrą i Kliniką Chorób Wewnętrznych Śląskiej Akademii Medycznej.
Tyszanki Agnieszka Janosz i Katarzyna Nowak reprezentujące KS Piaseczno zostały mistrzyniami Polski w kick-boxingu.

27 marca

W Galerii Obok z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru otwarto wystawę twórczości Józefa Szajny.

28 marca

Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych obchodziła święto uczelni. Dzień 28 marca to rocznica wpisania tyskiej uczelni do Rejestru Uczelni Niepaństwowych. Dotychczas ten dzień miał charakter dnia otwartego. Od tego roku senat uczelni nadał mu wyższą rangę. Z tej okazji odbyło się również otwarte posiedzenie senatu uczelni.

28 marca

Kolejna tragedia wstrząsnęła Tychami. Samobójczą śmiercią zginął Maciej Maik. 19-letni niepełnosprawny tyszanin był wielokrotnym mistrzem Polski w pływaniu. Jego największymi sukcesami były medale (złoty i dwa srebrne) na Paraolimpiadzie w Sydney. Jeszcze z grudniowych mistrzostw świata w Argentynie przywiózł złoty i dwa srebrne medale. Był uczniem II LO im. C.K. Norwida, przygotowywał się do matury.

30 marca

Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy "Migreska" wystawił kolejną, 29 już premierę. Tym razem sztukę zatytułowaną "Planktonmima" wyreżyserował Jakub Kabus.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.