1 lutego 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Luty   2 lutego

W tyskim kościele p.w. bł. Karoliny Kózkówny odbyła się msza w intencji ofiar lawiny. Odprawił ją arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń.

3 lutego

Świetlica terapeutyczna dla osób z upośledzeniem umysłowym rozpoczęła działalność przy ulicy Nowokościelnej w Tychach. Świetlica prowadzona jest przez Caritas Archi-diecezji Katowickiej ? Ośrodek Święta Faustyna w Tychach. Działalność świetlicy finanso-wana jest z budżetu miasta. W chwili obecnej na zajęcia do świetlicy uczęszcza 15 osób.

5 lutego

Drobny wyciek amoniaku w Browarach Tyskich spowodował zamknięcie ulicy Bielskiej i kłopoty komunikacyjne w mieście. Na szczęście awaria okazała się niegroźna i została szybko usunięta.
Drugi raz z rzędu konkurs na "Kierowcę Roku, organizowany przez tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej wygrał Eugeniusz Malina.

8 lutego

W Teatrze Małym otwarto wystawę Tychy Press Foto. W hallu teatru pokazano 150 zdjęć 19 tyskich fotografów prasowych. To ciekawa panorama wydarzeń, jakie zainteresowały tyskich mistrzów obiektywu.

11 lutego

Konwent Prezydentów Śląskich Miast na Prawach Powiatu obradował w Tychach. Tematem rozmów było głównie finansowanie służby zdrowia. Prezydenci miast wy-stosowali list do prezydenta Polski o zawetowanie ustawy o Narodowym Funduszu Zdrowia, która według nich skomplikuje i tak trudną sytuację służby zdrowia.
Nowym radnym tyskiej Rady Miasta został Leon Rudzki. Zastąpił on Krystynę Rumieniuch, która została naczelnikiem Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Miasta w Tychach.

12-13 lutego

W Tychach gościł ambasador Izraela profesor Szewach Weiss. Wygłosił on wykład dla studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, w Galerii Miriam wręczył pięciu mieszkańcom Katowic i Bielska-Białej medale Sprawiedliwy Dla Narodów Świata oraz zaprezentował własną książkę "Ziemia i chmury". Zwiedził również Podstrefę Tyską Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Wieczorem 13 lutego w kościele p.w. św. Franciszka i Klary wziął udział w modlitewnym spotkaniu ekumenicznym.

15-16 lutego

Harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej przeprowadzili zbiórkę pieniędzy na rzecz rodzin ofiar styczniowej lawiny w Tatrach. Zbiórka przeprowadzona została w tyskich hipermarketach, zebrano blisko 18 tysięcy złotych.

16 lutego

Koncert z okazji 5-lecia istnienia swojego istnienia zagrała orkiestra kameralna AUKSO. Koncert odbył się w kościele p.w. bł. Karoliny Kózkówny, a w programie znalazły się utwory Ignacego Paderewskiego i Piotra Czajkowskiego.
Tyszanka Anna Kasprzyk (aktualnie mieszkająca w Warszawie i broniąca barw stołecznej "Gwardii") została mistrzynią Polski w boksie.
Grupa mieszkańców miasta założyła Fundację Stare Tychy. Fundacja chce przywrócić najstarszej części Tychów jego znaczenie społeczne, kulturowe, handlowe. Prezesem Fundacji został wybrany Jerzy Pypłacz.

19 lutego

W SP 37 oddano do użytku nową pracownię komputerową. Dziesięć stanowisk komputerowych ufundowało Ministerstwo Edukacji Narodowej i Sportu, a dwa Rada Rodziców.

19-22 lutego

W hali tyskiego lodowiska odbyły się Młodzieżowe Mistrzostwa Polski w boksie. Wzięło w nich udział 147 zawodników. Gościem honorowym finałów był zawodowy mistrz świata w boksie Dariusz Michalczewski.

21 lutego

NSZZ "Solidarność" zorganizował ogólnopolską akcję protestacyjną przeciwko złej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. W ramach akcji związkowcy zablokowali ruch na ulicy Beskidzkiej. Z tego powodu do godziny 12 sparaliżowany został ruch we wschodnich dzielnicach miasta.
W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych gościł profesor Kazimierz Krzysztofek. Wygłosił wykład dla studentów. Po południu gość oraz rektor tyskiej uczelni Marek S. Szczepański promowali swą współautorską książkę pt. "Zrozumieć rozwój. Od społeczeństw tradycyjnych do informacyjnych".

23 lutego

W tyskim kościele p.w. św. Marii Magdaleny odbył się koncert "Epitafium dusz" w wykonaniu Józefa Skrzeka z towarzyszeniem zespołu "Halny" oraz Aleksandry Poniszewskiej i Kariny Skrzek. Koncert poświęcony był pamięci ofiar lawiny pod Rysami.

24 lutego

Dwie uczennice SP nr 36: Monika Janowska i Joanna Małecka zostały wyróżnione w konkursie literackim "Góry moje góry" organizowanym przez Bibliotekę Śląską. Opiekunką młodych tyszanek jest polonistka Urszula Gieleciak.

26 lutego

Nowy tytuł prasowy - "Gazeta Tyska" - wchodzi na rynek. Pierwszy numer potraktowano promocyjnie, egzemplarze gazety rozdawano za darmo.

28 lutego

Laureatem Tyskiej Zimy Poetyckiej został Krystian Emanuel Baczewski z Zawiercia.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.