1 stycznia 2002 0:00
Kronika miasta: 2003 - Styczeń   1 stycznia

Pierwszy tyszanin urodzony w 2003 roku to Mateusz Leszek Bula.
Z dniem 1 stycznia kierownikiem tyskiego Powiatowego Urzędu Pracy została Barbara Borycz. Zastąpiła na tym stanowisku Elżbietę Kruczek.
Od nowego roku obowiązki dziekanów tyskich dekanatów pełnią nowi księża. Na czele dekanatu Stare Tychy stoi ks. Teofil Grzesica (proboszcz parafii p.w. św. Marii Magdaleny), który zastąpił ks. Engelberta Ramolę, zaś dekanatowi Nowe Tychy przewodni-czy ks. Józef Szklorz (proboszcz parafii p.w. bł. Karoliny Kózkówny), który zastąpił ks. Franciszka Resiaka.

3 stycznia

"Praca roku 2001" to pierwsza wystawa otwarta w nowym roku w tyskiej Galerii Obok.
Na parkingu przed domem towarowym AZ stanął specjalny autobus, w którym można było oddać krew. Dzięki tej akcji PCK pozyskano w jednym dniu 21 litrów krwi - oddało ją 47 dawców.

4 stycznia

W pierwszą sobotę 2003 roku w Teatrze Małym miał miejsce koncert noworoczny. Gościem był znakomity pianista Waldemar Malicki, który z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego brawurowo wykonał wiele utworów. Były wśród nich walce Johanna Straussa, tanga, a także muzyka filmowa, jak marsz z filmu "Most na rzece Kwai". Słuchacze bawili się świetnie, a atmosferę rozpoczynającego się karnawału uzupełniało przebranie dyrygenta.

4-11 stycznia

W pierwszym tygodniu stycznia, jak co roku, w tyskich salach koncertowych i kościołach rozbrzmiewał śpiew kolęd w ramach XII Tyskich Wieczorów Kolędowych. W części konkursowej pierwsze nagrody zdobyli: chór archikatedralny p.w. Świętej Rodziny "Basilica Cantans" z Częstochowy (w kategorii chórów dużych) Zespół wokalny "6 na 6" z Rybnika Chwałowic (w kategorii zespołów kameralnych) i chór młodzieżowy z Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia z Gliwic (w kategorii zespołów ponadgimnazjalnych). Tyszanie mieli też okazję posłuchać koncertów zaproszonych gości: Ewy Urygi z zespołem, chóru ewangelickiego z Goleszowa, tyskiego chóru "Przednutka" i organisty Zygmunta Pinkawy. Najważniejszy był jednak koncert finałowy, w którym wystąpili "Pro Arte Ecclesiastica", "Ex Animo", a także soliści Sabina Olbrich, Benon Maliszewski; na organach grał Henryk Botor. Wykonali oni kolędy ojca Ansgarego Maliny. Dyrygował Janusza Muszyńskiego ? dyrektor festiwalu.
7 stycznia

Swoją służbę w Tychach skończył pułkownik Zbigniew Piątek - komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Tychach. W czasie jego służby tyska WKU została uznana za najlepszą w Śląskim Okręgu Wojskowym. Pułkownik Piątek został dyrektorem gabinetu dowódcy wojsk lotniczych w Warszawie. Jego miejsce w WKU zajął podpułkownik Maciej Radziak.
Przed meczem GKS Tychy - Unia Oświęcim pożegnano wieloletniego reprezentanta GKS, później także Podhala Nowy Targ, SMS Warszawa i reprezentacji Polski (uczestnika Igrzysk Olimpijskich w Calgary), Mirosława Copiję.
Czasopismo "Tydzień w Tydzień", początkowo wychodzące pod tytułem "Tydzień w Tychach", nie utrzymało się na rynku - zniknęło z kiosków.

11 stycznia

W całym kraju miał miejsce XI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Tychach od rana wolontariusze zbierali datki do puszek, a po południu odbyły się dwa koncerty. Pierwszy miał miejsce w Szkole Muzycznej, tu zagrali m.in. Dzioło, Keiser Walzer. Z kolei na drugim, w Teatrze Małym, z programami kabaretowymi wystąpili Andrzej Grabowski i Włodzimierz Wowa Brodecki, a na zakończenie zagrał zespół Univers. W zameczku myśliwskim w Promnicach odbyły się licytacje przedmiotów przekazanych na rzecz fundacji WOŚP (wśród nich znalazły się koszulka Mariusza Czerkawskiego, piłka z autografami reprezentantów Polski w siatkówce). W Tychach na rzecz Orkiestry zebrano 62 tysiące złotych.

12 stycznia

Tyszanka Elżbieta Druzd zdobyła tytuł Halowej Mistrzyni Śląska w skoku w dal na zawodach, które odbyły się w Brzeszczach.

15 stycznia

Pierwsze przedseryjne egzemplarze nowego samochodu opuściły tyską fabrykę Fiata. Nowy model włoskiego koncernu roboczo nazywany jest new small lub mini.

16 stycznia

W Teatrze Małym miał miejsce XII festiwal "Młode Talenty" organizowany przez II LO im. Norwida w Tychach. Po raz drugi do udziału zaproszeni zostali uczniowie z różnych szkół z Tychów i okolicy. Zwycięzcami przeglądu została grupa (bez nazwy) w składzie: Błażej Banaś, Agnieszka Senycia, Regina Borkowska, Tomasz Hajduga, Robert Otręba i Witold Ratajczyk; młodzi artyści okazali się najlepsi wykonując utwór "Oczekiwanie".

24 stycznia

Okręgowa Izba Przemysłowo-Handlowa zorganizowała w imieniu Porozumienia Inicjatyw Lokalnych integracyjną imprezę noworoczną dla tyskich przedsiębiorców. W trakcie spotkania wręczono statuetkę "Integratora 2002 roku", którą otrzymał lekarz Janusz Mierzwa. Statuetki Mecenasa Tyskiej Kultury otrzymał ING Bank Śląski oraz spółka Navo. List gratulacyjny prezydenta miasta za przedsiębiorczość otrzymała Barbara Cader-Wójcik założycielka pierwszego w Tychach niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej zatrudniające-go średni personel medyczny.

24-25 stycznia

Odbył się kolejny festiwal szantowy "Port Pieśni Pracy". Pierwszego dnia miał miejsce konkurs młodych grup śpiewających pieśni żeglarskie, zaś drugiego dnia wystąpili laureaci konkursu oraz gwiazdy tego gatunku muzycznego m.in. Orkiestra Samanta, Banana Boat, Kochankowie Sally Brown oraz Perły i Łotry. W konkursie pierwsze miejsce zdobył zespół Prawy Ostry z Białegostoku.

28 stycznia

Początek ferii zimowych przyniósł tragiczne zdarzenie. Drugiego dnia ferii w lawinie, która zeszła ze stoku pod Rysami, zginęło 7 młodych tyszan. Byli oni uczestnikami wyprawy szkolnego klubu wspinaczkowego "Pion" działającego przy I LO im. Leona Kruczkowskiego. Chcieli zdobyć najwyższy szczyt Polski zimą. Dzień wcześniej dokonali tego ich koledzy. Niestety, we wtorek doszło do największej w historii tragedii w polskich Tatrach. Spod szczytu Rysów ruszyły w dół zwały śniegu. Spośród 10 wspinaczy 7 zostało pod lawiną. Większość z nich była uczniami I LO.
Tragedia, jaka wydarzyła się w Tatrach wstrząsnęła naszym miastem i całym krajem. W Za-kopanem w Sanktuarium Matki boskiej Fatimskiej odbyła się msza w intencji zaginionych. Flagi na tyskim i zakopiańskim magistracie opuszczono do połowy. Przed budynkiem LO zapłonęły dziesiątki zniczy...

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.