1 grudnia 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Grudzień   4 grudnia

Tegoroczną Barbórkę świętowano powściągliwie, prawie niezauważalnie - planowana przez rząd reforma sektora, połączona z likwidacją wybranych kopalń i zwolnieniami z pracy, już od jesieni rodzi społeczne napięcie i obawy o los górniczych rodzin

5 grudnia

Podczas sesji Rady Miasta nastąpiła zmiana w jej składzie. Henryka Borczyka, który został powołany na stanowisko wiceprezydenta miasta, zastąpił Józef Sobczyk. Podczas tej samej sesji planowano wyłonić przewodniczących komisji stałych działających przy Radzie Miasta, ten punkt programu nie został jednak zrealizowany. W wyborze przeszkodziły zmiany koalicyjne (przejście Platformy Prawych i Sprawiedliwych do koalicji prezydenckiej) i brak większościowego poparcia dla poszczególnych kandydatów.

6 grudnia

Manifestacja 70 górników miała miejsce przed tyskim Urzędem Miasta. Górnicy protestowali przeciwko rządowym planom reformy tego sektora. Z manifestantami spotkał się prezydent Andrzej Dziuba.

6 grudnia

Z okazji Mikołaja wiele organizacji zorganizowało spotkania dzieci z dobrym świętym. W świetlicy Kółka Rolniczego w Cielmicach spotkanie z Mikołajem i paczki dla dzieci z ubogich rodzin zorganizował Polski Komitet Pomocy Społecznej. Z kolei dzieci z parafii św. Ducha spotkały się z Mikołajem w restauracji "Elita". Akcję "Ekipa Świętego Mikołaja" orga-nizuje też kompania Piwowarska, a studenci tyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych zbierają pieniądze i dary rzeczowe dla Domu Dziecka w Białowieży.

8-10 grudnia

Po raz kolejny zorganizowano w Tychach Dni Szwecji. Otworzył je w Teatrze Małym ambasador Szwecji Mats Staffanson, który dzień później wygłosił wykład w Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych. W trakcie Dni Szwecji odbyły się liczne prezentacje związane z kulturą szwedzką, m.in. wystawa polskich plakatów do szwedzkich filmów (ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach), pokaz walk wikingów, koncert muzyki kompozytorów szwedzkich itd. Odbyło się także seminarium gospodarcze zorganizowane przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową.

12 grudnia

Zespół Szkół nr 1 im. Gustawa Morcinka świętował uroczystość przekazania no-wego sztandaru, ufundowanego przez Radę Rodziców. Sztandar poświęcono w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. W Teatrze Małym z tej okazji prof. Anna Opacka wygłosiła wykład "Impresje o twórczości Gustawa Morcinka".

13 grudnia

W Teatrze Małym jubileusz 10-lecia istnienia świętował tyski zespół country Texas Band. Liderem i założycielem zespołu jest Krzysztof Kasprzycki, a oprócz niego w zespole grają: Michał Kubista, Andrzej Zubrzycki, Jakub Lange i Grzegorz Godowski.

16 grudnia

W Gimnazjum nr 12 otwarta została sala edukacji regionalnej. Zgromadzono w niej eksponaty historyczne i etnograficzne z terenu Tychów i okolicy. W szkole realizowany jest program edukacyjny "Od małej ojczyzny do wspólnej Europy".
Kolejną edycję konkursu "Tychy - moje miasto", organizowanego przez SP nr 1 i Radę Dziel-nicy Stare Tychy, wygrała drużyna z Gimnazjum nr 11 w składzie: Katarzyna Perońska, Małgorzata Burdy i Natalia Kondrat. Dziewczęta do konkursu zostały przygotowane przez Dorotę Chrobaszczyk.

18 grudnia

Na drugiej w tym miesiącu sesji Rady Miasta nastąpiły zmiany - powołano nowych wiceprzewodniczących Rady. Zostali nimi: Michał Gramatyka, Jerzy Sienicki, Józefa Witek-Pogorzelska.

19 grudnia

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyła się konferencja "Polska w drodze do globalnego społeczeństwa informacyjnego", podczas której zaprezentowano raport Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju.

19 grudnia

Zespół Szkół Społecznego Towarzystwa Oświatowego przyjął imię Josepha Conrada. W szkolnej uroczystości wzięła udział wiceprezydent miasta Daria Szczepańska, która odsłoniła tablicę ku czci patrona. Gośćmi uroczystości byli uczniowie z ukraińskiego Berdyczowa, rodzinnej miejscowości pisarza-patrona.

21 grudnia

Już po raz jedenasty na tyskim lodowisku zorganizowano imprezę "Gwiazdy na Gwiazdkę". W tym roku odbyły się dwa mecze. W pierwszym tyscy oldboye niespodziewanie pokonali aktualną drużynę ligową, a w drugim zmierzyła się Reprezentacja Artystów Polskich z zespołem Nasi Championi Lodowi (występowli w niej głównie przedstwiecie władz miasta). To niecodzienne spotkanie zakończyło się remisem 3:3.

22 grudnia

Tuż przed świętami ukazała się płyta pt. "Gwiazdy spadają z nieba". W jej nagraniu udział wzięli między innymi Patrycja Kopiec, Tomasz Jodłowski oraz dzieci z tyskiego Domu Dziecka. Cały dochód ze sprzedaży płyty ma zasilić właśnię tę tyską placówkę.
Trzy medale: jeden złoty i dwa srebrne zdobył tyszanin Maciej Maik na mistrzostwach świata pływaków niepełnosprawnych, zaś jego koleżanka Karolina Hamer z tych samych zawodów przywiozła brązowy krążek.
Pogoda w dni świąteczne była wymarzona - mroźno, śnieżnie, słonecznie.

25 grudnia - 1 stycznia

Na placu budowy kościoła p.w. św. Franciszka i św. Klary ojcowie franciszkanie po raz kolejny zorganizowali żywą szopkę. W tym roku jej największą atrakcją był struś. Oprócz niego tyszanie, którzy licznie w świątecznych dniach odwiedzili szopkę, podziwiali lamy, owce, kucyki, indyki. Przy okazji mieli też sposobność przekonać się o postępie robót budowlanych i podziwiać architekturę powstającej świątyni, jej niezwykłe rozwiązania, kamieniarski detal. Projektantem kościoła jest Stanisław Niemczyk.
Stary rok tyszanie żegnali najczęściej kameralnie, w domach prywatnych. Nie zaplanowano sylwestrowej zabawy plenerowej.
W ciągu 2002 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach urodziło się 2114 dzieci. Porodów było 2082, w tym 28 bliźniaczych, a w dwóch przypadkach urodziły się trojaczki.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.