1 listopada 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Listopad   1 listopada

18.000 złotych zebrali kwestujący na tyskim cmentarzu wolontariusze z hospicjum im. św. Kaliksta. Za zebrane pieniądze kupione zostaną między innymi dwa koncentratory tlenu.

4 listopada

W Teatrze Małym przy nadkomplecie publiczności odbył się koncert jednej z najlepszych polskich wokalistek Anny Marii Jopek.

8 listopada

XI edycję Tyskiego Lata Poetyckiego podsumowano w świetlicy w Wilkowyjach. Jury pod przewodnictwem Macieja Szczawińskiego przyznało trzy równorzędne nagrody. Otrzymali je: Monika Ples z Pszczyny, Robert Rybicki z Rybnika i Janusz Zastawny z Wieliczki. W części artystycznej z recitalem piosenki poetyckiej wystąpiła aktorka Teatru Śląskiego w Katowicach Anna Kadulska. Miejskie Centrum Kultury wydało tomik z nagrodzonymi wierszami.

8 listopada

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej oraz Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały swoje nowe nabytki: dwa autobusy i jeden trolejbus firmy Solaris. Wszystkie są niskopodłogowe i rozpoczęły kursowanie na tyskich ulicach.

9 listopada

W Galerii "Obok" otwarto retrospektywną wystawę prac Edwarda Hantulika. Artysta urodził się w Tychach w 1949 roku, tu mieszkał, tu zmarł w 1994 roku. Był absolwentem krakowskiej ASP, studiował w pracowniach Juliusza Joniaka i Jerzego Nowosielskiego. Pracował jako asystent w katowickiej Filii ASP. Hantulik wystawiał swe prace rzadko. Ekspozycja w Galerii "Obok" (obrazy, rysunki, rzeźby) była przypomnieniem, a dla większości widzów odkryciem twórczości ciekawego artysty.

10 listopada

Nowym prezydentem miasta Tychy wybrany został Andrzej Dziuba, który w drugiej turze wyborów pokonał Jacka Łakotę. Andrzej Dziuba uzyskał 16539 głosów, co stanowiło 63,29% głosujących, zaś Jacek Łakota 9594 głosy (36,71%). W drugiej turze frekwencja wyborcza w Tychach wyniosła jedynie 25,03%.

11 listopada

W mieście uroczyście obchodzono 84 rocznicę odzyskania niepodległości. Najważniejsze wydarzenia miały miejsce wieczorem. W kościele pw. św. Krzysztofa odbył się apel poległych, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pamiątkowymi tablicami, a następnie miejscowy proboszcz ksiądz Wojciech Wyciślik odprawił uroczystą mszę świętą w intencji ojczyzny. Po mszy zebrani wysłuchali utworu Wojciecha Kilara "Missa pro Pace" w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. K. Szymanowskiego z Katowic pod dyrekcją Jana Wincentego Hawela i chóru mieszanego katowickiej Akademii Muzycznej. Wśród honorowych gości był sam kompozytor Wojciech Kilar.

14 listopada

W Teatrze Małym odbyło się sympozjum historyczne, którego tematem była działalność i funkcjonowanie polskich organizacji podziemnych w czasie II wojny światowej.

15 listopada

W Szpitalu Wojewódzkim miała miejsce ogólnopolska konferencja "Nowe techniki porodowe". Jej głównym organizatorem był prof. Ryszard Poręba, propagator niekonwencjonalnych technik porodowych. W trakcie konferencji wręczono odznaczenia państwowe pracownikom szpitala. Złoty Krzyż Zasługi otrzymał Szczepan Bołdys (dyrektor tyskiego szpitala), srebrny Adam Dyrda, a brązowy Marek Krzystyniak.

14-16 listopada

Osobliwość klimatyczna - powróciła ciepła jesień, w południe termometry pokazały 200 ! Klimatolodzy klasyfikują listopad jako przedzimie.
Tyszanka Barbara Wójcik została nagrodzona tytułem "Kobiety Przedsiębiorczej 2002 roku". Nagrodę przyznaje Avon Cosmetics Polska, a patronują mu czasopisma "Gala", "Claudia" i "Naj". Barbara Wójcik jest położną, założycielką i szefową Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej "Opieka Rodzinna".
Rozpoczęła się renowacja liczącej już blisko 50 lat wolnostojącej rzeźby robotnicy, której figura otwiera widok na plac św. Anny od strony ulicy Andersa.

18 listopada

Na deskach Teatru Małego w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf", przygotowanym przez Teatr Powszechny z Warszawy, wystąpili Krystyna Janda, Marek Kondrat i Agnieszka Krukówna.

18 listopada

Katarzyna Szymula i Magdalena Górska z MDK nr 1 wygrały V Wojewódzki Konkurs Historyczny "Legiony to żołnierska nuta". Tyszanki do konkursu przygotował Marek Knapczyk.

19 listopada

Odbyła się inauguracyjna sesja tyskiej Rady Miasta. Przewodniczącą Rady wybrano Barbarę Konieczną z ugrupowania Tychy Naszą Małą Ojczyzną. Barbara Konieczna ma 44 lata, posiada wykształcenie średnie. Jest kierowniczką Spółdzielczego Klubu "Uszatek". Jej zastępcami zostali Jacek Łakota z SLD i Henryk Drob z POPiS. Na początku sesji odbyło się zaprzysiężenie prezydenta miasta Andrzeja Dziuby

20 listopada

W auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych odbyło się seminarium "Tyskie stowarzyszenia a rozwój miasta. Raport z badań inicjatyw obywatelskich w Tychach". Seminarium podsumowywało badania przeprowadzone wśród tyskich organizacji pozarządowych. Pełny wykaz tych organizacji (a jest ich 74) wydrukowano w drugim numerze pisma "Tyskie Regionalia", wydanego przez Stowarzyszenie Biuro Inicjatyw Społecznych; Stowarzyszenie było współorganizatorem seminarium.

22 listopada

Lokalne Forum Gospodarcze odbyło się w Tychach. Miało ono formę warsztatów dla samorządowców i przedsiębiorców, a tematem wiodącym był rozwój regionalny. Forum prowadził dr Jerzy Jagoda z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.

22 listopada

Kolejne rondo oddano do użytku w Tychach. Tym razem w ten sposób zmieniono skrzyżowanie ulic Jaśkowickiej i Stoczniowców.

23 listopada

Prezydent Andrzej Dziuba powołał trzy osoby na stanowiska wiceprezydentów miasta. Już wcześniej wiceprezydentem odpowiedzialnym za sprawy socjalne, oświatę, kulturę, zdrowie i sport została Daria Szczepańska, gospodarką przestrzenną zajmować się będzie Elżbieta Kania, natomiast za sprawy komunalne w dalszym ciągu odpowiadać będzie Henryk Borczyk.

25 listopada

Z okazji 15-lecia tyskiej giełdy kwiatowej w zameczku w Promnicach odbyło się spotkanie producentów i handlowców z klientami. Spotkanie wzbogacono o pokaz układania kompozycji roślinnych.
W budynku dawnego przedszkola przy ulicy Szkolnej w Wilkowyjach oddano do użytku mieszkania socjalne. Zamieszkało w nich siedem samotnych matek.

28 listopada

W Zespole Szkół nr 4 odbyło się pasowanie na honorowych krwiodawców tych uczniów szkoły, którzy jesienią po raz pierwszy oddali krew. W tym roku tylko w tej szkole krwiodawcami zostały 43 osoby.

29 listopada

Promocja dwóch współautorskich książek profesorów Marka.S Szczepańskiego rektora tyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych i Bohdana Jałowieckiego z Uniwersytetu Warszawskiego, odbyła się w tyskiej uczelni. Promocję książek "Miasto i przestrzeń w oglądzie socjologicznym" oraz "Rozwój lokalny i regionalny w perspektywie socjologicznej" prowadził socjolog dr Tomasz Nawrocki z Uniwersytetu Śląskiego.

30 listopada

Tyski kierowca rajdowy Piotr Adamus wraz z pilotką Magdaleną Zacharko zajęli trzecie miejsce w Rajdzie Barbórki w Warszawie, a także wygrali całoroczną klasyfikację Pucharu Peugota.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.