1 października 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Październik   3 października

W tyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyło się spotkanie z Piotrem Kłodkowskim, autorem książki "Wojna światów? O iluzji wartości uniwersalnych". Dyskusja toczyła się wokół konfliktu świata zachodniego z muzułmańskim.

3 października

Pole Nadziei założyli członkowie i sympatycy hospicjum im. św. Kaliksta. Na trawniku koło pomnika zwanego potocznie "Żyrafą" posadzili sadzonki żonkili, które powinny zakwitnąć na wiosnę. Żonkil symbolizuje nadzieję w walce z chorobami nowotworowymi.

5-12 października

Tychy już po raz dziewiąty gościły wirtuozów gitary w ramach festiwalu Śląska Jesień Gitarowa. W części konkursowej festiwalu laureatem pierwszej nagrody został paryżanin Jeremy Jouve. Dwie równorzędne drugie nagrody jury pod przewodnictwem Joachima Pichury (profesora katowickiej Akademii Muzycznej) przyznało Polce Annie Pietrzak i Finowi Otto Tolonenowi. Oprócz konkursu młodych gitarzystów na deskach Teatru Małego zaprezentowali się także mistrzowie gitary. Największe zainteresowanie i zachwyt publiczności wzbudził koncert flamenco Gerardo Nuneza z zespołem. W Tychach koncertowali również tacy mistrzowie gitary, jak Roland Dyens, Carlo Marchione czy Ricardo Gallen (który z towarzyszeniem orkiestry AUKSO rozpoczął tyski festiwal).
Festiwalowi gitarowemu towarzyszyła, jak zwykle wystawa "Muzyka w malarstwie", którą można było obejrzeć w Galerii "Obok".

7 października

Tyskie koło Polskiego Związku Niewidomych otrzymało dwa nowe komputery, zakupione dzięki pomocy Państwowej Fundacji Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W siedzibie koła prowadzony jest dla niewidomych kurs obsługi komputera. Pieniądze na kurs przekazał Urząd Miasta.
Elektrociepłownia Tychy uruchomiła w Kosowie w województwie świętokrzyskim pierwszą w Polsce fabrykę biopaliwa - brykietów wytworzonych z odpadów drzewnych, a w bliskiej przyszłości również z roślin energetycznych: wierzby krzewiastej i malwy pensylwańskiej. Całość produkcji odbierze EC Tychy. W nowym zakładzie znalazło pracę 16 osób.

9 października

W NZOZ w Czułowie powstała stacja dializ. Jest to pierwsza tego typu placówka na terenie miasta. W tej chwili może z niej korzystać 20 pacjentów, docelowo ma być ona przeznaczona dla 40 osób z niewydolnością nerek.

10 października

Odbyła się ostatnia sesja Rady Miasta III kadencji. W trakcie czterech lat pracy radni zbierali się na 52 sesjach, uchwalili 944 uchwały i zgłosili ponad 200 interpelacji do Zarządu Miasta. W kończącej się kadencji tyska Rada miała aż czterech przewodniczących, kolejno: Zbigniewa Bajkowskiego, Michała Gramatykę, Mariana Stępnia i Marka Niedbała. Sesję zakończyło spotkanie towarzyskie dotychczasowych radnych.
Z okazji Dnia Nauczyciela nagrodzono tyskich nauczycieli. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Alicja Karoń (dyrektor przedszkola nr 6) i Wiesława Niemiec (dyrektor SP 18). Srebrnymi Krzyżami Zasługi odznaczono: Izabelę Dawidowską-Nowak, Elżbietę Machulec, Alicję Stęchły, Barbarę Targowską, Justynę Tobiasz, Danutę Zubik, Marię Gronczakiewicz i Marię Chwalczyk. Brązowy Krzyż Zasługi otrzymała Dobrosława Pielot. Nagrody Ministra Edukacji Narodowej i Sportu wręczono Teresie Wodzickiej, Stanisławie Hadaś, Zofii Szwej, a medale Komisji Edukacji Narodowej Januszowi Mędrakowi i Teresie Pioterczak. Swoje nagrody nauczycielom przyznali także prezydent miasta i śląski kurator oświaty.

17 października

W auli tyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych miała miejsce konferencja na temat "Zabiegi transplantacyjne w świadomości społecznej". W jej trakcie zespół socjologów z tyskiej szkoły pod kierownictwem prof. Marka S. Szczepańskiego zaprezentował wyniki badań socjologicznych nad postrzeganiem przez społeczeństwo zabiegów transplantacyjnych, natomiast lekarze transplantolodzy (wśród nich prof. Zbigniew Religa i prof. Marian Zembala) przedstawili medyczne, prawne i organizacyjne problemy, z jakimi boryka się polska transplantologia.

19 października

Piosenki Agnieszki Osieckiej, ale także własne przeboje zaprezentowała w Teatrze Małym zielonogórska grupa Raz, Dwa, Trzy.

21 października

W Tychach gościł Dariusz Michalczewski, aktualny zawodowy mistrz świata w boksie. Słynny sportowiec ufundował jednorazowe stypendium w wysokości 5000 zł, które otrzymał Rafał Matuszyński ? uczeń I LO w Tychach, który niedawno stracił rodziców. Warto przypomnieć, że w 1999 roku inna tyszanka, Karolina Zawadzka, dzięki finansowej pomocy Dariusza Michalczewskiego rozpoczęła studia w Cambridge.

27 października

W całym kraju odbyły się wybory samorządowe. To już po raz czwarty po przełomie politycznym 1989 roku Polacy wybierali radnych miejskich, po raz drugi radnych powiatowych i wojewódzkich, ale po raz pierwszy wybierano w wyborach bezpośrednich prezydentów i burmistrzów miast oraz wójtów gmin.
O fotel prezydenta miasta Tychy ubiegało się 9 kandydatów. Uzyskali oni następującą liczbę głosów:
Kandydat Komitet wyborczy Liczba i % głosów
1.Andrzej Dziuba KWW Prezydenta Dziuby 10198 (29,3%)
2.Jacek Łakota KWW SLD-UP 7450 (21,4%)
3.Barbara Konieczna KWW Tychy Naszą Małą Ojczyzną 5793 (16,6%)
4.Henryk Drob KWW PPiS 4581 (13,2%)
5.Mieczysław Podmokły KWW LPR 4251 (12,2%)
6.Tomasz Skrzypek KW Samoobrona 1142 (3,3%)
7.Andrzej Krowiak KWW PAKT 706 (2,0%)
8.Jerzy Bielnicki KWW Konfederacja Ruch Obrony Bezrobotnych 679 (1,7%)
9.Janusz Kopciara KWW Federacja dla Pracy 96 (0,3%)
W pierwszej turze żaden z kandydatów nie uzyskał poparcia wystarczającego do objęcia urzędu. Do rywalizacji w drugiej turze stanęli obecny prezydent Andrzej Dziuba i wiceprezydent Jacek Łakota.
Tyszanie wybrali nową Radę Miasta. Weszli do niej członkowie 5 komitetów wyborczych:
OSLD-UP - 7 mandatów
OTychy Naszą Małą Ojczyzną - 6 mandatów
OPOPiS ? 5 mandatów
OKomitet Prezydenta Andrzeja Dziuby ? 4 mandaty
OLPR ? 3 mandaty
W tyskiej radzie zasiądą:
Henryk Borczyk Leon Kołodziej Jerzy Sienicki
Henryk Drob Jacek Łakota Jan Szczyrba
Dariusz Dyrda Krystian Łapa Józef Twardzik
Sebastian Dyrszka Stefan Moćko Grzegorz Wencepel
Zdzisław Dzikołowski Jacek Mrozowski Teresa Winiarska
Czesław Dziubek Marek Niedbał Józefa Witek-Pogorzelska
Michał Gramatyka Urszula Paździorek-Pawlik Wiktor Wykręt
Arkadiusz Gromek Mieczysław Podmokły
Barbara Konieczna Krystyna Rumieniuch
Frekwencja w Tychach była niska i wyniosła 33,46%.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.