1 września 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Wrzesień   2 września

Rozpoczął się nowy rok szkolny. W Tychach 8300 uczniów zainaugurowało go w szkołach podstawowych, 5580 w gimnazjach, a 9530 w szkołach ponadgimnazjalnych. 260 uczniów rozpoczęło go w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym.
Tyskie Linie Trolejbusowe uruchomiły piątą linię. Trolejbus ?E? kursuje z Paprocan do dworca PKP. Trasa prowadzić będzie między innymi ulicą Jana Pawła II, która dotychczas nie była objęta ruchem komunikacji miejskiej.

3 września

Straż Pożarna w Tychach wzbogaciła się o nowy, wysokiej klasy ciężki wóz gaśniczy. Wóz kosztował 500 tysięcy złotych, gmina Tychy pokryła 60% tej ceny.
Tyski rzeźbiarz, Augustyn Dyrda, jest autorem odsłoniętego w Chorzowie pomnika Friedricha Wilhelma von Reden. Przed dwoma wiekami Reden tworzył przemysł przyszłego Chorzowa, zasłużył się dla rozwoju śląskiego przemysłu, budował huty i kopalnie węgla. Idea budowy pomnika miała też przeciwników - dla nich Reden był przede wszystkim Prusakiem.

6 września

Kino Andromeda rozpoczęło wyświetlanie filmu ?Pianista? w reżyserii Romana Polańskiego.

7 września

Regionalna Izba Przemysłowo-Handlowa w Gliwicach odznaczyła Ewę Stachurę-Pordzik, prezesa Podstrefy Tyskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, medalem za wkład w rozwój gospodarczy Śląska.

7-8 września

Na XII Tyskim Zlocie Turystów Kolarzy spotkało się 90 rowerzystów z naszego miasta oraz z Katowic i Mysłowic. Organizatorem zlotu jest tyski oddział PTTK i Klub Turystyki Kolarskiej Gronie.

11 września

Przed siedzibą Nadwiślańskej Spółki Węglowej demonstrowali przedstawiciele górniczych związków zawodowych. Domagano się dymisji władz Spółki. Przyczyną protestu było niewywiązywanie się, zdaniem związkowców, władz spółki z zobowiązań finansowych wobec górników.
Parafia p.w. Ducha Świętego świętowała 20 rocznicę konsekracji swojego kościoła. Proboszczem parafii jest od samego początku ksiądz Franciszek Resiak. Kościół wzniesiony według projektu Stanisława Niemczyka, ozdobiony we wnętrzu polichromiami Jerzego Nowosielskiego, wyróżniono wielu nagrodami za piękną architekturę. Świątynia jest celem wycieczek polskich i zagranicznych.

14 września

?Żołnierz królowej Madagaskaru?, wodewil autorstwa Juliana Tuwima w wykonaniu artystów Teatru Śląskiego, zainaugurował nowy sezon kulturalny w tyskim Teatrze Małym. Na początek sezonu kulturalnego 2002/2003 tyskie galerie sztuki zaproponowały następujące wystawy: Galeria ?Obok? wystawę fotograficzną grupy tzw. landskapistów ?Tajemnica i melancholia miasta?, Galeria ?Miriam? wystawę tradycyjnych żydowskich wycinanek autorstwa Marty Gołąb, a Galeria Artyści Młodym przy MDK 1 wystawę malarstwa Edyty Rutkowskiej.
Na alei Niepodległości spotkali się biegacze na VII Tyskim Biegu Ulicznym. Bieg główny na dystansie 12 kilometrów wygrał Krzysztof Przybyła z Wawelna. Najlepszy tyszanin, Artur Smotryk, zajął 14 miejsce. Wśród kobiet najszybsza okazała się Violetta Janowska z Wąchocka. Najszybszą tyszanką była Sylwia Szeliga, która zajęła 10 miejsce.
Wydarzeniem towarzysko-sportowym weekendu był mecz piłki nożnej rozegrany na tyskim stadionie pomiędzy reprezentacją Polski kobiet a oldboyami GKS Tychy. W męskiej drużynie grał między innymi prezydent Andrzej Dziuba. Zwyciężyły panie, wynik meczu 2:1.

16 września

Prezydent Tychów odebrał w Warszawie przyznany gminie Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal uhonorował zaangażowanie gminy w inwestycje oświatowe w latach 1997-2000.
Tychy, a dokładniej tyska Podstrefa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, były jednym z punktów wizyty ambasadora Korei Południowej Min Soon Songa na Śląsku.

19-20 września

?Nowe Tychy - miasto oglądane po pięćdziesięciu latach. Konfrontacja tez projektowanych z aktualną rzeczywistością? to temat konferencji jaką zorganizował Komitet Architektury i Urbanistyki Polskiej Akademii Nauk przy współpracy tyskiej uczelni i Urzędu Miasta. W trakcie dwóch dni goście konferencji mieli okazję zwiedzić Tychy oraz przedyskutować, nierzadko polemicznie, tezy projektu miasta sprzed lat i jego późniejszej realizacji. Uczestnicy konferencji złożyli także kwiaty na grobie generalnych projektantów miasta: Hanny i Kazimierza Wejchertów, spoczywających na cmentarzu przy kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Obrady konferencji odbywały się w auli Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych.

24 września

W Teatrze Małym prezydent miasta Andrzej Dziuba odebrał certyfikat ISO 9001 dla Urzędu Miasta w Tychach. Audyt certyfikacyjny w tyskim magistracie miał miejsce w lipcu tego roku.
Po długim, gorącym i suchym lecie w połowie września zrobiło się zimno i deszczowo jak w listopadzie. Na szczęście 23 września tyska elektrociepłownia rozpoczęła ogrzewanie mieszkań.

25 września

Drugą w tym miesiącu pikietę pod siedzibą Nadwiślańskiej Spółki Węglowej urządzili przedstawiciele górniczych związków zawodowych. Postulaty były takie same jak 11 września, czyli odwołanie zarządu spółki.

26 września

Ostatnią sesję w tej kadencji odbyła Rada Miasta Tychy.
Pochodzący z XVIII wieku budynek dawnego pałacu książęcego w Tychach, znajdujący się przy ulicy Katowickiej, został wystawiony przez władze miasta na przetarg.

28 września

Na tyskich ulicach kończyli czterodniową rywalizację kolarze uczestniczący w wyścigu 4 Asy Fiata. Na tyskich ulicach najlepszym okazał się Ukrainiec Siergiej Sawieliew, ale cały wyścig wygrał Czech Ondrej Sosenka.

28 września

Tyski klub soroptymistek, kobiecej organizacji działającej w 123 krajach świata, został uroczyście włączony do międzynarodowej struktury Soroptymist International.

30 września

Kolejny rok akademicki zainaugurowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych. W tyskiej szkole w nowym roku kształcić się będzie 3350 studentów, w tym 1089 na pierwszym roku studiów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.