1 sierpnia 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Sierpień   31 lipca - 4 sierpnia

Już po raz 20 spod kościoła p.w. św. Marii Magdaleny wyruszyła do Częstochowy Tyska Piesza Pielgrzymka. W tym roku uczestniczyło w niej ok. 400 osób. Organizatorem pielgrzymki był ksiądz Stefan Nowok, proboszcz parafii św. Jadwigi.
Wiele organizacji wspiera letni wypoczynek dzieci, często z biednych rodzin. Dobrym przykładem takiej akcji może być tygodniowy wyjazd do Zakopanego, zorganizowany przez parafię św. Krzysztofa. W Tychach gościły dzieci z Ukrainy, a ich pobyt zorganizowało Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich przy pomocy urzędów miejskich w Tychach i Bieruniu. Z kolei tyscy seniorzy mogli swój wolny czas spędzać na wczasach ?działkowych? zorganizowanych przez Polski Komitet Pomocy Społecznej; w sierpniu zorganizowano dla nich tygodniowy pobyt w Szczyrku. Na czas wakacji uruchomiono w Tychach specjalną linię autobusową ?Pw?. Piętrowy autobus kursował do Paprocan, objeżdżając całe miasto. Dzieci jeździły nim za darmo.

3 sierpnia

Druga tyska noc filmowa została zorganizowana w Parku Miejskim. W piękną letnią noc miłośnicy kina mogli w plenerze obejrzeć dwa filmy: ?Kingsajz? Juliusza Machulskiego i ?Chłopaki nie płaczą? Olafa Lubaszenki.
Nietypowe święto urządzili sobie mieszkańcy bloku przy ulicy kardynała Wyszyńskiego. Okazją do świętowania była 20 rocznica zasiedlenia bloku. Na wyniesionych przed blok stołach nie zabrakło domowych wypieków, kawy i piwa. To ciekawy przykład integracji społeczności sąsiedzkiej w mieście, w którym tej integracji stale za mało z powodu różnic pochodzenia mieszkańców i ich krótkiego (w większości) stażu ?bycia tyszaninem?.

10 sierpnia

Na pięć dni przed centralnymi obchodami Święta Wojska Polskiego uroczystości miejskie odbyły się pod pomnikiem Powstańca Śląskiego przy placu Wolności. Okolicznościowe przemówienie, poprzedzone trzykrotną salwą armatnią, wygłosił płk. Zbigniew Piątek, komendant tyskiej WKU. Przed pomnikiem zaciągnięto wartę honorową, a także wręczono patenty kombatanckie. Wieczorem w Teatrze Małym miał miejsce okolicznościowy koncert.

15 sierpnia

W Szpitalu Wojewódzkim w Tychach odbył się pierwszy poród na tzw. kole porodowym. Jest to specjalne łóżko, dzięki któremu matki mogą przyjmować w trakcie porodu najbardziej wygodną pozycję. Poród odebrał znany tyski położnik, profesor Ryszard Poręba, niestrudzony entuzjasta nowych metod porodowych. Kupno koła porodowego sfinansowała w znacznej części Fundacja AMICUS. Warto dodać, że jest to pierwsze takie łóżko w Polsce.

18 sierpnia

Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy, którą odprawił na krakowskich Błoniach, poświęcił między innymi kamienie węgielne pod budowę nowych kościołów. Jeden z kamieni wmurowany zostanie w fundament nowej tyskiej świątyni - budowany na osiedlu A kościół p.w. Miłosierdzia Bożego.

24-25 sierpnia

Na terenie ośrodka wypoczynkowego w Paprocanach odbył się Festiwal ?Port Pieśni Pracy - Szanty dla Pajacyka?. Na festiwalu wystąpiły znane polskie zespoły śpiewające szanty m.in Ryczące Dwudziestki i Banana Boat. Tychy reprezentował zespół Perły i Łotry. Festiwal miał także, oprócz dobrej zabawy przy szantach, szczytny cel: zebranie pieniędzy na akcję ?Pajacyk?, której celem jest dożywianie dzieci w szkołach. Akcję tę zorganizowała Polska Akcja Humanitarna. Jej szefowa Janina Ochojska była jednym z gości tyskiego festiwalu. W Paprocanach przy muzyce żeglarskiej bawiło się ponad 5 tysięcy osób, a konto ?Pajacyka? zasilono kwotą 5964 złotych

29 sierpnia

Miejsce Jerzego Borowca w Zarządzie Miasta Tychy zajął Ryszard Tarach. Nie wybrano jednak nikogo na funkcję wiceprezydenta miasta, którą pełnił Jerzy Borowiec - aktualnie wicewojewoda śląski. Jego obowiązki przejęła Naczelnik Wydziału Zdrowia Daria Szczepańska.

31 sierpnia

W Paprocanach wmurowano kamień węgielny pod budowę Centrum Rehabilitacyjno-Terapeutycznego ?Piramida?. To inwestycja prywatnego inwestora, bioenergoterapeuty Tadeusza Ceglińskiego. Obiekt będzie miał kształt piramidy wysokiej na 30 metrów, powstanie przy ulicy Sikorskiego, w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim. Wedle bioenergoterapeuty w miejscu tym znajduje się czakram. Miłośników przyrody - naturalnego piękna jeziora, parku i lasu nad jego brzegiem - martwi wizja wyrastającej nad lasem wielkiej bryły obiektu, który zdominuje pejzaż.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.