1 lipca 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Lipiec   1 lipca

W Tychach rozpoczął działalność powiatowy zespół do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności. Wcześniej tyszanie, aby uzyskać zaświadczenie o niepełnosprawności, musieli jeździć do Rybnika.
Rozpoczął się remont kładki nad torami, łączącej ulice Jana Pawła II i Dąbrowskiego. Kładkę zamknięto dla ruchu pieszych, co stanowi spore utrudnienie dla tyszan, szczególnie tych, którzy udają się na zakupy na targowisko znajdujące się przy ul. Jana Pawła II.

9-10 lipca

W tyskim Urzędzie Miasta odbył się audyt certyfikacyjny Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji. Jego wynikiem jest rekomendowanie tyskiego magistratu do otrzymania certyfikatu ISO 9001.

14 lipca

II tyski maraton pływacki odbył się na Jeziorze Paprocańskim. 32 śmiałków miało do pokonania 2,5 kilometrową trasę wokół jeziora. Najszybciej ten dystans pokonał Jakub Lysko z Sosnowca, drugi był tyszanin Robert Kaczyński. Najlepszą wśród pań okazała się tyszanka Joanna Turek. Najstarszym pływakiem w tym maratonie był siedemdziesięcioletni Edward Zagaja, który w przeszłości przez wiele lat pracował jako ratownik na tym akwenie.

15 lipca

Jerzy Borowiec, dotychczasowy wiceprezydent Tychów został powołany na stanowisko wicewojewody śląskiego. Jego nowy zakres obowiązków to między innymi sprawy związane ze śląskim rolnictwem. Jerzy Borowiec urodził się w Częstochowie, ale w Tychach spędził już lata szkolne. Ukończył tyskie II LO im. K.C. Norwida, a potem studia na Akademii Rolniczej w Poznaniu. Ma 47 lat, żonę i dwie córki.

21 lipca

Święto Czekolady po raz kolejny zorganizowano w Parku Miejskim. Tyszanie mieli okazję zjeść 2000 tabliczek czekolady przygotowanych na tę imprezę, wybrać ?najsłodszą? tyszankę (za którą uznano Katarzynę Pruchniewską), zobaczyć, jak szybko można zjeść czekoladę (tutaj bezkonkurencyjny okazał się Piotr Binkowski), a także samemu zaśpiewać w konkursie karaoke i posłuchać występów zespołów muzycznych. Gwiazdą tegorocznego czekoladowego święta był zespół Closterkeller, a publiczność żywiołowo przyjęła także zespół Dzioło, wywodzący się z sąsiedniego Kobióra.

27-28 lipca

W parku nad Jeziorem Paprocańskim po raz czwarty odbył się Festiwal Muzyczny im Ryśka Riedla ?Ku przestrodze?. Na festiwalu, jak zwykle, odbył się konkurs młodych kapel, który w tym roku wygrała grupa J.J. Band z Jeleniej Góry. Poza konkursem koncertowały również festiwalowe gwiazdy. Pierwszego dnia byli nimi: zespół złożony z członków jury z Markiem Piekarczykiem, Wandą Kwietniewską, Andrzejem Kowalczykiem (kierownikiem artystycznym festiwalu) na czele oraz trójmiejska grupa O.N.A. Drugiego dnia nie mogło zabraknąć koncertu grupy Dżem, który, jak co roku, został owacyjnie przyjęty przez publiczność. Na festiwalu tradycyjnie gościł też Marek Kotański, który przestrzegał przed zgubnym skutkiem zażywania narkotyków. Nikt wówczas nie przypuszczał, że charyzmatyczny szef Monaru zginie w wypadku samochodowym niecały miesiąc po tyskim festiwalu.

28 lipca

Jak co roku odpust w parafii św. Krzysztofa miał uroczystą oprawę. Sumę odpustową odprawił oraz kazanie wygłosił ksiądz arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń. Po mszy tradycyjnie odbyło się święcenie samochodów, które szczelnie wypełniły ulice Wyszyńskiego i Edukacji. Tym razem ksiądz arcybiskup święcił pojazdy przemieszczając się błękitnym BMW z roku 1938.
Elżbieta Druzd - tyska lekkoatletka - zdobyła srebrny medal w skoku w dal na Mistrzostwach Polski Juniorów rozgrywanych we Wrocławiu.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.