1 maja 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Maj   1 maja

W dniu Święta Pracy sympatycy lewicy spotkali się pod pomnikiem Walki i Pracy w tyskim Parku Miejskim. Wśród przemawiających był między innymi tyski poseł Marian Stępień. Warto zauważyć, że przy okazji oficjalnych uroczystości tyski pomnik odzyskuje swą dawną nazwę; w przypadku organizowanych w jego sąsiedztwie imprez rozrywkowych od kilku lat niezmiennie nazywany jest Żyrafą.

3 maja

W dniu Święta Konstytucji 3 Maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Po mszy złożono kwiaty przy nagrobku księdza Jana Kapicy. Po południu w Teatrze Małym odbył się okolicznościowy koncert orkiestry AUKSO, podczas którego można było usłyszeć kompozycje Fryderyka Chopina i Mieczysława Karłowicza. Przed koncertem wręczono wojskowe awanse na stopnie podoficerskie i oficerskie. Wieczorem w kinie "Andromeda" miał miejsce okolicznościowy seans filmu "Chopin. Pragnienie miłości".
We Wrocławiu zmarł architekt Marek Dziekoński. Przez wiele lat związany był z naszym miastem, w którym zaprojektował m.in. zespół banków przy alei Niepodległości. We Wrocławiu jego dziełem jest budynek Panoramy Racławickiej. Marek Dziekoński miał 72 lata.

6 maja

Odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, poświęcona hipermarketom, a dokładniej możliwości powstania kolejnych takich obiektów na terenie miasta. Dyskusji radnych przysłuchiwała się spora grupa tyskich kupców postulujących wprowadzenie zakazu budowy kolejnych dużych sklepów w Tychach. Zakaz taki nie został uchwalony.

7 maja

"Kilar" to nowe widowisko Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", w którym wykorzystano utwory napisane niegdyś przez Wojciecha Kilara specjalnie dla tego zespołu. Teraz "Śląsk" przygotował widowisko jako prezent na 70 urodziny kompozytora. Ze spektaklem tym zespół wystąpił na deskach Teatru Małego.

8 maja

Gimnazjum nr 1, mieszczącemu się w Tychach przy ulicy Brzozowej, nadano imię Armii Krajowej.

9 maja

Zmarł Marian Wszoła. Miał 65 lat. Od 1955 roku był pracownikiem Browarów Tyskich. W 1998 roku odchodził na emeryturę jako prezes tej firmy. Oprócz wielu osiągnięć zawodowych Marian Wszoła wpisał się w historię i rozwój Tychów. W ostatnich latach był w zarządzie Fundacji AMICUS wspierającej tyski Wojewódzki Szpital Specjalistyczny. 11 maja zmarłego pochowano na cmentarzu przy kościele pw. św. Marii Magdaleny.

9-10 maja

W całym kraju miały miejsce egzaminy maturalne. W Tychach przystąpiło do nich 1813 absolwentów szkół średnich. 9 z nich wybrało tzw. nową maturę, czyli egzamin według zasad, które mają obowiązywać od 2005 roku, choć pierwotnie planowano ich wprowadzenie już w tym roku. Zamieszanie z zasadami zdawania egzaminu dojrzałości wyniknęło z powodu jesiennej zmiany koalicji rządowej w Polsce i decyzji nowej pani minister, oddalającej moment powszechności nowego trybu matury na trzy lata.

10-11 maja

W Teatrze Małym odbyło się VII Sympozjum Sekcji Psychosomatycznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Tematem Sympozjum był "Poród nowoczesny", a dyskutanci, wśród których były także osoby spoza kręgu medycznego, przedstawili różne aspekty podejścia do tematyki porodu - od filozoficznej przez socjologiczną aż do specjalistycznej wiedzy medycznej.

14-15 maja

W całym kraju uczniowie trzecich klas gimnazjalnych po raz pierwszy po reformie systemu szkolnictwa zdawali egzamin końcowy. W Tychach do egzaminu przystąpiło 2007 gimnazjalistów.

15 maja

50 osób zgromadził wiec bezrobotnych zorganizowany przez Ruch Obrony Bezrobotnych. Manifestanci przekazali petycję prezydentowi Tychów Andrzejowi Dziubie.
Uroczysta msza święta odprawiona została przez biskupa Gerarda Bernackiego przy okazji otwarcia nowej siedziby tyskiego Hospicjum im. Kaliksta I. Pomieszczenia hospicjum mieszczą się przy ulicy Nałkowskiej 19, przy parafii św. Benedykta. Tyskie hospicjum działa od 1993 roku.

16-17 maja

"Tychy: integracja europejska w perspektywie lokalnej" to hasło przewodnie XI Tyskiego Seminarium Majowego. W nowym gmachu Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych referaty wygłosili między innymi: prof. Grzegorz Gorzelak, marszałek województwa śląskiego dr Jan Olbrycht i prof. Marek S. Szczepański, rektor tyskiej uczelni i pomysłodawca majowych spotkań naukowych. Jak w kilku poprzednich latach po części plenarnej uczestnicy Seminarium brali udział w spotkaniach warsztatowych, których tematyka dotyczyła szczegółowych problemów integracji z Unią Europejską i ich praktycznej realizacji w mieście. Tradycyjnie już pierwszy seminaryjny wieczór kończył koncert w Teatrze Małym. W tym roku zaprezentowali się na nim artyści krakowskiej Piwnicy Pod Baranami. Przed koncertem wręczono nagrody Prezydenta Miasta Tychy. W tym roku otrzymali je: orkiestra AUKSO oraz drużyna hokeistów GKS Tychy.
Tyskie Juwenalia, organizowane przez studentów Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, były w tym roku podzielone na dwie części. Pierwszą były wydarzenia w dniu 16 maja: przemarsz studentów pod Urząd Miasta, gdzie otrzymali klucz do bram miasta od Prezydenta Andrzeja Dziuby, koncert Maćka Maleńczuka, a także nocny maraton filmowy. Druga część miała miejsce w Paprocanach 31 maja, a był nią koncert plenerowy, którego gwiazdą był Stan Skibby - bluesman z Chicago.

17-19 maja

Na tyskim lodowisku odbyły się II Tyskie Targi Przedsiębiorczości i Budownictwa organizowane przez Okręgową Izbę Przemysłowo-Handlową w Tychach. W Targach wzięło udział ponad 100 wystawców, głównie z Tychów i okolicy, ale uczestniczyli w nich także przedstawiciele Izb Gospodarczych z Czech, Słowacji i Ukrainy. Targom towarzyszyło kilka imprez towarzyszących, między innymi przedstawiono program "Ograniczenie niskiej emisji", dotyczący miasta Tychy. Program ten został zaprezentowany przez wiceprezydenta miasta Henryka Borczyka.

18-19 maja

Na Jeziorze Paprocańskim odbyły się XVIII Długodystansowe Mistrzostwa Polski i Ogólnodostępne Regaty Długodystansowe dla dzieci, młodzików i weteranów. W zmaganiach na tyskim akwenie wzięło udział 411 zawodników z 43 klubów z całej Polski.

21 maja

W całym kraju rozpoczął się Spis Powszechny. Tychy zostały podzielone na 599 okręgów spisowych, a w teren wyruszyło 565 rachmistrzów spisowych, którzy do 8 czerwca odwiedzali wszystkie tyskie rodziny. Poprzedni spis powszechny miał miejsce w Polsce w 1988 roku.
Oddział Noworodków i Wcześniaków tyskiego Specjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego wzbogacił się o nowy ultrasonograf. Został on zakupiony przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, a w jego przekazaniu uczestniczył znany hokeista Mariusz Czerkawski.

24 maja

Na koncercie w Teatrze Małym podsumowano i rozdano nagrody w X edycji konkursu "Moja mała ojczyzna. Moja rodzina - mój dom rodzinny". Wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych jurorzy pod przewodnictwem prof. Marka S. Szczepańskiego najwyżej ocenili pracę Jarosława Przybyłka z II LO (pisaną pod kierunkiem Ewy Lipiec), zaś drugie miejsce przypadło Barbarze Borkowy z III LO (jej nauczycielką jest Wanda Tetla). Wśród gimnazjalistów zwyciężyła Małgorzata Surmacz z Gimnazjum 7 (praca pisana pod kierunkiem Barbary Mytkowskiej) przed Magdaleną Tobiasz z Gimnazjum 10 (nauczycielka: Teresa Byrczek) i Alicją Bojdoł z Gimnazjum 1 (nauczycielka: Barbara Targowska). Wśród najmłodszych uczestników najlepsza okazała się Kasandra Milios z SP 37 (kierowana przez Joannę Uznańską-Basoń), na drugim miejscu znalazła się praca Moniki Maluchy z SP 5 (nauczycielka: Irena Milak), a na trzecim Jakuba Gizdoła z SP 37 (nauczycielka: Bożenna Orszewska). Nagrodę specjalną Darii i Marka Szczepańskich otrzymała Kasandra Milios.

25 maja

Na tyskim lodowisku odbyła się jubileuszowa 25 Tyska Giełda Birofilów. Tym razem akcesoria piwne wystawiła rekordowa liczba 350 uczestników. Oprócz Polaków do Tychów przyjechali pasjonaci pamiątek piwnych z Niemiec, Czech, Słowacji, Litwy i Norwegii.

27 maja

Tyski zespół rockowy "Strange dAys" wydał swoją debiutancką płytę. Nosi ona tytuł "Com.media"
Tyska maturzystka Katarzyna Danysz została wybrana Miss Śląska. Finał wyborów najpiękniejszej Ślązaczki miał miejsce w Zabrzu.

28 maja

Elektrociepłownia Tychy SA uzyskała międzynarodowe certyfikaty ISO 9001 i ISO 14001. Pierwszy potwierdza spełnienie przez tyski zakład wymogów jakości w zarządzaniu firmą, a drugi dotyczy spełnienia wymogów związanych z ochroną środowiska.

29 maja

W osiedlu Balbina, gdzie inwestorem jest Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, oddano do użytku kolejny budynek. Ma on 121 mieszkań.
W tyskim Urzędzie Miasta gościła grupa przedstawicieli samorządów szkolnych z tyskich gimnazjów. Zwiedzili budynek ratusza, a w sali posiedzeń Rady Miasta spotkali się z prezydentem Andrzejem Dziubą.
Mateusz Wac, uczeń tyskiego Gimnazjum nr 1, zdobył I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym im. Wojciecha Korfantego. Konkurs ten zorganizowany był przez Związek Górnośląski i Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów. Finał odbył się w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach.
Tyszanka Joanna Ginda zajęła III miejsce w konkursie "Zapomniane historie ludzkich dramatów - losy mieszkańców Górnego Śląska w latach 1939-1956", zorganizowanym przez katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej. Joanna jest uczennicą Gimnazjum nr 3, a pracę napisała pod kierunkiem nauczycielki historii Grażyny Śliwy
Tyscy wiceprezydenci Jacek Łakota i Zdzisław Dzikołowski wzięli udział w obchodach 58 rocznicy bitwy pod Monte Cassino. Przy okazji wizyty spotkali się z władzami miasta Cassino, które od 1977 roku jest miastem bliźniaczym Tychów.
Nad Jeziorem Paprocańskim zorganizowano Wędkarski Karpiowy Puchar Polski. W zawodach rywalizowało ponad 160 wędkarzy z Polski, Czech, Ukrainy, Niemiec, Belgii i Holandii. Największego karpia, ważącego 12,8 kg, złowił Jacek Duda z Krakowa.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.