1 kwietnia 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Kwiecień   3-7 kwietnia
Na tyskim lodowisku rozegrano finałowy hokejowy turniej Mistrzostw Polski Juniorów. Młodzi tyszanie poszli w ślady swych starszych kolegów i zdobyli brązowy medal. Natomiast w Gdańsku rozgrywali swe mistrzostwa hokejowi oldboje. W tym turnieju tyska drużyna zajęła 4 miejsce.

4 kwietnia

W II LO im. C.K. Norwida otwarty został Klub Europejski. Jego działalność zainaugurował wykład prof. Marka S. Szczepańskiego, rektora tyskiej uczelni.

5-6 kwietnia

Miejska przestrzeń publiczna w dobie transformacji - Dąbrowa Górnicza i Tychy. Stan obecny i perspektywy przyszłości? to nazwa konferencji naukowej zorganizowanej przez tyską Wyższą Szkołę Zarządzania i Nauk Społecznych oraz dąbrowską Wyższą Szkołę Biznesu. W trakcie obrad poruszano kwestie związane z rozwojem miast, różnymi aspektami miejskiej przestrzeni publicznej, a także mówiono o procesie metropolizacji, który jest charakterystyczny dla obecnej epoki globalizacji. Na te tematy referaty przygotowali między innymi: prof. Marek S. Szczepański, prof. Jacek Wódz, prof. Kazimiera Wódz, prof. Janusz Włodarczyk oraz prezydenci miast - organizatorów konferencji: Marek Lipczyk i Andrzej Dziuba. W pierwszym dniu obradowano w Dąbrowie Górniczej, a w drugim w Tychach.

6 kwietnia

Ksiądz Jan Gross - proboszcz parafii ewangelickich w Tychach i Mikołowie - został wybrany na stanowisko prezesa synodu i przewodniczącego Rady Synodalnej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Synod jest najwyższą władzą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Tyszanie po przebudzeniu mogli oglądać za oknami pejzaż zimowy - świat pokryty śniegiem. Termometry wskazywały -20 C.

8-9 kwietnia

Trzecia Regionalna Konferencja "Tychy - Energia - Oszczędność" odbyła się w Urzędzie Miasta. Dyskutowano między innymi o sposobach ograniczania niskiej emisji spalin.

9 kwietnia

Drużyna Gimnazjum nr 5 w składzie: Aleksander Kupczyński, Damian Pstrągowski i Daniel Hałaczkiewicz zwyciężyła w konkursie "Cudze chwalicie swego nie znacie", którego tematem była znajomość Tychów i okolic.

Na deskach Teatru Małego występowali uczniowie szkół specjalnych na XI Przeglądzie Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych. Grand Prix zdobyli podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Tychach za spektakl "W Europę idziemy".

12 kwietnia

W Galerii "Artyści Młodym" Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 odbył się wernisaż wystawy malarstwa znanej i lubianej tyskiej artystki Heleny Goldy-Błahut. Pani Helena słynie z kilku cykli obrazów i rysunków poświęconych pałacowi w Pszczynie.
Kolejny akt nadania obywatelstwa polskiego miał miejsce w Urzędzie Miasta. Tym razem wiceprezydent Zdzisław Dzikołowski wręczył go Iraidzie Helon pochodzącej z Kazachstanu.

13 kwietnia

Tyski Amatorski Teatr Ruchu i Pantomimy "Migreska" przedstawił widzom kolejną premierę. Spektakl "Szemkel" oparty jest na motywach biblijnej Księgi Rodzaju. Sztukę wyreżyserowali Barnaba Dorda i Jakub Kabus.

16 kwietnia

Biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Stefan Cichy poświęcił plac budowy kościoła przy ulicy Andersa.

W zameczku w Promnicach Bogusław Wołoszański realizował kolejny odcinek znanego programu TVP "Sensacje XX wieku".

"Teatr Nieduży" zdobył pierwszą, a "Znak zapytania" wyróżnienie podczas II Śląskiego Przeglądu Zespołów Artystycznych Osób Niepełnosprawnych, który odbył się w Teatrze Śląskim w Katowicach. Oba zespoły działają przy Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Tychach.

Tyszanie zdobyli cenne laury w olimpiadach przedmiotowych. Tomasz Sawicki został laureatem Ogólnopolskiej Olimpiady Geograficznej. Podczas finału, który odbywał się w Inowrocławiu pokonał ponad 100 innych uczestników. Na co dzień Tomasz jest uczniem katowickiego LO im. Mickiewicza. Z kolei Andrzej Majewski z tyskiego II LO im. C.K. Norwida zajął drugie miejsce w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Unii Europejskiej.

18 kwietnia

Po raz drugi w ostatnich miesiącach gościł w Tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej ambasador Chorwacji Zdenko Karakaą.

20 kwietnia Liga Polskich Rodzin zorganizowała w Tychach marsz protestacyjny pod hasłem "W obronie wolności słowa". Uczestniczyło w nim około 800 osób. Pretekstem do marszu było zarekwirowanie przez policję w jednej z tyskich księgarń książek, w których dopatrzono się treści antysemickich. Manifestanci domagali się dymisji wiceprezydenta Tychów Jacka Łakoty oraz naczelnika Biura Informacji i Promocji Urzędu Miasta Tychy Marcina Lauera, odpowiedzialnych, zdaniem protestujących, za akcję rekwirowania książek.

20-25 kwietnia

W Teatrze Małym odbyły się XXIX Tyskie Spotkania Teatralne. Tegoroczne Spotkania zainaugurowało przedstawienie "Hotel pod Aniołem" Wrocławskiego Teatru Współczesnego w reżyserii Piotra Cieplaka. W kolejnych dniach miały miejsce dwa dalsze spektakle mistrzowskie: pierwszy to sztuka Petera Hacksa "Rozmowa w domu państwa Stein o nieobecnym panu von Goethe" z Teresą Budzisz-Krzyżanowską w roli głównej, przygotowana przez warszawski Teatr Na Woli; drugi to klasyczna sztuka Moliera "Szelmostwa Skapena", przedstawiona przez Teatr Montownia z Warszawy. Oprócz spektakli mistrzowskich Spotkania to przegląd przedstawień amatorskich. Jedno z trzech głównych wyróżnień przyznanych przez jury przypadło tyskiemu Autorskiemu Teatrowi Ruchu Wampa, który pokazał spektakl "Mole". Obok tyszan wyróżniono także gdański Teatr Znak oraz Teatr Fieter z Ozimka. Jedno z wyróżnień specjalnych przypadło tyskiemu BELFEgoR-owi za surrealistyczny humor w spektaklu "Hamlet i Małgorzata".

25 kwietnia

Zarząd Miasta Tychy otrzymał od Rady Miasta absolutorium za rok poprzedni. Za udzieleniem absolutorium głosowało 26 radnych, 8 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Tyscy koszykarze zakończyli ligowe zmagania. Po zdobyciu wicemistrzostwa III ligi tyszanie walczyli w turniejach barażowych o wejście do drugiej ligi. W tym wypadku, niestety, rywale okazali się lepsi, niemniej podopieczni trenera Feitha mogą uznać zakończony sezon za udany.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.