1 marca 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Marzec   1 marca

W Tychach gościł ambasador Chorwacji Zdenko Karakas. Bałkański gość rozmawiał w Urzędzie Miasta z prezydentem Andrzejem Dziubą, a także zwiedził zakłady ulokowane w Strefie Ekonomicznej, gdzie zapoznał się z możliwościami inwestycyjnymi w Tychach.

3 marca

W parafii pw. św Maksymiliana Kolbe zainaugurował działalność Parafialny Fundusz Stypendialny. Na początek przyznano 4 stypendia studenckie i jedno dla maturzysty w wysokości 300 zł miesięcznie oraz 8 jednorazowych zapomóg po 500 zł. Stypendyści zostali wybrani przez parafialną komisję stypendialną, której przewodniczyli ksiądz proboszcz Benedykt Borkowy oraz Mieczysław Podmokły.
W 60 rocznicę powstania Armii Krajowej oraz 10 rocznicę powołania Śląskiego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w kościele p.w. św. Krzysztofa odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji poległych i żyjących żołnierzy AK oraz ich rodzin.

6 marca

Uczennice z III LO w Tychach: Ewa Bacheń, Jolanta Kopko, Karolina Szmyła, Olga Krawczyk zdobyły pierwszą nagrodę w VII Festiwalu Teatrów Angielskich, którego finał odbył się w Rybniku. Tyszanki zaprezentowały przedstawienie pt. ?Another Love Story?, które powstało pod kierunkiem anglistek z Wyspiańskiego: Beaty Sobel i Iwony Kwiatkowskiej.

8 marca

?Dzień każdej kobiety? to tytuł koncertu jaki odbył się w Teatrze Małym. Okazją był Dzień Kobiet, a na scenie Teatru zaprezentowały się tyszanka Raisa Misztela oraz, jako gwiazda, Alicja Majewska z towarzyszeniem Włodzimierza Korcza.
Laureatem ogólnopolskiego konkursu na tomik wierszy ?Tyska Zima Poetycka?, zorganizowanego przez Teatr Mały, został zabrzanin Adam Pluszka.

12 marca

Na zaproszenie Jarosława Banysia, szefa Galerii Miriam, gościł w Tychach ambasador Izraela Szewach Weiss. Wizyta miała kurtuazyjny charakter. Ambasador spotkał się z młodzieżą i mieszkańcami miasta w Galerii Miriam. Odbył również rozmowę z Andrzejem Dziubą na temat inwestycji izraelskich w Polsce i współpracy w ramach planowanych Dni Polsko-Izraelskich. Niestety, ambasador przyjechał do Tychów z grypą; z tego powodu nie odbył się jego wykład w tyskiej szkole wyższej.

15 marca

Zbigniew Gieleciak został ponownie wybrany prezesem Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej w Tychach. Organizacja ta zrzesza 155 tyskich firm.
Zimowe Mistrzostwa Polski w Pływaniu Osób Niepełnosprawnych odbyły się na tyskiej pływalni. Spore sukcesy odnieśli tyscy pływacy: najlepszym zawodnikiem mistrzostw wybrano Macieja Maika, który zdobył 5 złotych medali. Oprócz niego medale zdobyli także Agata Broncel, Karolina Hamar, Barbara Bojanowska, Katarzyna Olchawa, Roman Master, Michał Magda i Dorota Wróbel.

21 marca

W tyskiej Radzie Miasta powstał nowy klub radnych: Porozumienie Tyskiej Prawicy. Wstąpiło do niego 8 radnych związanych z prawą stroną tyskiej sceny politycznej. Do klubu nie przystąpili przedstawiciele Ruchu Społecznego AWS.

22 marca

Po raz kolejny tyskie ulice były scenerią Misterium Męki Pańskiej. W tym roku tyska droga krzyżowa rozpoczęła się w kościele p.w. św. Krzysztofa, a zakończyła w kościele p.w. Ducha Świętego.

W Miejskim Centrum Kultury odbył się finał konkursu ?Kultura? Oczywiście?, którego pomysłodawcą jest Jan Andrzej Fręś. Rywalizowały w nim drużyny z tyskich gimnazjów i liceów. Wśród tych pierwszych zwyciężyły ex aequo Gimnazjum nr 3 (w składzie Anna Majewska, Elżbieta Jarczyk i Agata Sieczka) i nr 10 (Łukasz Zioła, Michalina Miedzianowska, Dominik Kurczab). Z licealistów najlepsi okazali się zawodnicy z III LO: Kamila Dąbrowa, Adam Bała i Michał Ostaszewski.

23 marca

Na tyskim basenie miały miejsce zawody z cyklu Grand Prix Polski w skokach do wody. Startowali również tyszanie. Najlepiej z nich zaprezentowała się Paulina Plesińska, która zwyciężyła w grupie D.

24 marca

Nieoczekiwany, a przyjemny tyski akcent miał miejsce podczas zakończenia Pucharu Świata w skokach narciarskich w słoweńskiej Planicy. Transmisja telewizyjna z Planicy przyciągnęła uwagę rzeszy Polaków, bo po raz drugi z rzędu Puchar Świata zdobył Adam Małysz. Na drugim miejscu uplasował się Niemiec Sven Hanavald. Właśnie ten zawodnik wszedł na podium trzymając polską flagę z napisem ?Tychy?. Adam Małysz stał na podium z flagą niemiecką. Miało to podkreślić wzajemny szacunek dwóch znakomitych skoczków narciarskich oraz uspokoić emocje kibiców, którzy kilkakrotnie w trakcie sezonu zachowywali się wobec Svena Hannavalda w sposób szowinistyczny. Przez zbieg okoliczności Hannavald promował też Tychy.

25 marca

?Mole? to tytuł kolejnej premiery wystawionej przez Autorski Teatr Ruchu ?Wampa? działający przy Młodzieżowym Domu Kultury nr 1.
Tyscy hokeiści zdobyli brązowe medale mistrzostw Polski. W decydujących meczach o trzecie miejsce czterokrotnie pokonali drużynę Stoczniowca Gdańsk. Szkoda, że w półfinale tyszanie aż trzykrotnie ulegli późniejszym mistrzom Polski Unii Oświęcim. Trzecie miejsce to i tak duży sukces. Wcześniej tyska drużyna tylko dwukrotnie, w latach 1981 i 1983, była na trzecim miejscu w kraju, a w roku 1988 zdobyła wicemistrzostwo Polski, co jest największym, jak do tej pory, osiągnięciem tyskiego hokeja.

Michał Grzybczyk, młody tyski fotograf, zdobył dwie trzecie nagrody w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej. Nagrodzono zdjęcie ?Ostatni dzień szkoły? (chłopiec z świadectwem w radosnym podskoku na schodach SP nr 19) oraz fotoreportaż o zasłużonej tyskiej 96 Harcerskiej Drużynie Wodnej.

28 marca

W tyskiej podstrefie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej pojawił się kolejny inwestor. Jest nim firma HUF Polska, producent zamków samochodowych i systemów zabezpieczających. Niemcy (gdyż HUF to firma niemiecka z polską filią) zamierzają zainwestować w Tychach 6,5 mln euro i zatrudnić 300 osób.

31 marca

Pierwszy dzień świąt wielkanocnych, wczesnych w tym roku, radował prawie letnią pogodą. W świąteczne popołudnie las paprocański pełen był spacerowiczów i rowerzystów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.