1 października 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Październik   27 września - 12 października

Miejska Biblioteka Publiczna po raz piąty zorganizowała Tyskie Dni Literatury. Jako pierwszy z czytelnikami spotkał się profesor Aleksander Krawczuk - znany historyk czasów starożytnych. Kolejnymi gośćmi Tyskich Dni Literatury byli: Joanna Rawik, Bohdan Butenko, Wojciech Giełżyński, Beata Ostrowicka, Maria Lipok-Bierwiaczonek, Maria Nurowska, Stefania Dyduch, Joanna Kulmowa i Anna Onichimowska. Wszyskie spotkania cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodych czytelników. Niestety, nie dojechał do Tychów Andrzej Sapkowski - autor literatury fantasy.
Zakończenie Tyskich Dni Literatury zbiegło się z obchodami jubileuszu 45-lecia istnienia biblioteki. Z tej okazji pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej (obecni i emerytowani) spotkali się z profesorem Janem Malickim - dyrektorem Biblioteki Śląskiej i wysłuchali jego wykładu "Apollo, muzy, poezja"

2 października

Zarząd Miejski Towarzystwa Przyjaciół Dzieci zorganizował kolejny transport darów dla poszkodowanych w czasie letnich powodzi. Do gimnazjum w Sokolnikach dotarły materiały szkolne: zeszyty, książki i piórniki. Zbiórkę przeprowadzono w tyskich szkołach, przedszkolach i w MDK nr 1.

4 października

W tyskiej filii Wydziału Inżynierii Materiałowej, Metalurgii i Transportu Politechniki Śląskiej miało miejsce uroczyste otwarcie roku akademickiego. Na uroczystości obecne były władze miasta z prezydentem Tychów Andrzejem Dziubą oraz poseł-elekt Marian Stępień. Wykład inauguracyjny wygłosił dr hab. inż. Janusz Gardulski

5 października

Na sztucznej ściance wspinaczkowej w I LO w Tychach odbyły się II Tyskie Międzyszkolne Mistrzostwa w Wspinaczce Sportowej. Zwycięzcami w poszczególnych kategoriach zostali: wśród gimnazjalistek Justyna Narloch (G 11), a wśród licealistek Kamila Łagożny (I LO). Wśród chłopców zwyciężyli: Łukasz Mokry (G 10) i Paweł Draga (VII LO Gliwice).

4 miliony złotych - 3,7 miliona w formie niskooprocentowanego kredytu, a resztę w formie dotacji - uzyskało miasto Tychy z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kwota ta zostanie przeznaczona na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej na osiedlu Balbina.

Na ogólnopolskiej konferencji menedżerów sportu, która odbyła się w Spale, tytuł Sportowego Menedżera Roku przyznano Małgorzacie Madejskiej, która do lipca była dyrektorem tyskiego MOSiR-u.

8 października

Straż Miejska przeprowadziła się do nowych pomieszczeń. Biura tyskich strażników znajdują się teraz przy ulicy Budowlanych 67. W miejscu tym znalazło się również biuro rzeczy znalezionych.

11 października

W sali sesyjnej Urzędu Miasta Tychy rozpoczęła się V edycja programu edukacyjnego "Odchudzanie kompleksowe".

12 października

W sali Teatru Małego odbyła się uroczystość w związku ze zbliżającym się Dniem Nauczyciela. Dla 63. tyskich pedagogów przygotowano nagrody. Nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty otrzymały Alicja Karoń i Elżbieta Machura-Ginko. Wręczono także krzyże zasługi przyznane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej za długoletnią pracę zawodową. Złoty Krzyż Zasługi otrzymała Henryka Pacer, a srebrny Danuta Waszak. Nagrodami MEN-u uhonorowano: Julitę Błońską-Charchut (nagroda pierwszego stopnia), Jerzego Ciałonia, Reginę Chwałę, Danutę Durbas oraz Grażynę Jurek (nagrody drugiego stopnia). Nagrodzono także Irenę Wyrwiak (za 35 lat pracy w szkolnictwie) oraz Dorotę Grzesicę (20 lat pracy w szkolnictwie). Oprawę artystyczną uroczystości zapewniły zespoły działające przy obu tyskich Młodzieżowych Domach Kultury.

12 października

Spółki grupy 2Si podpisały umowę z Zarządem Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej dotyczącą zakupu gruntu na terenie Podstrefy Tyskiej, a dokładniej w tyskim Technoparku. Grupa 2Si chce zainwestować w Tychach 4,6 mln złotych oraz zatrudnić 300 osób. Tyska inwestycja ma być częścią realizacji planu stworzenia Autostrady Firm Nowych Technologii.

18 października

W Teatrze Małym wystąpiła jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek jazzowych Ewa Bem. Jej koncert to kolejny występ w cyklu "Jazz w tygodniu".

Tyszanka Marta Lelek brała udział w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. 20-letnia tyszanka na co dzień studiuje w Guildhall School of Music and Drama w Londynie.

24 października

W Gimnazjum nr 3 oddano do użytku nową salę gimnastyczną. Koszt inwestycji wyniósł 6 mln złotych, z czego 1,8 mln pokryła dotacja z Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.

25 października

W Gliwicach w wieku 94 lat zmarł profesor Tadeusz Teodorowicz-Todorowski, wybitny architekt, przez wiele lat związany z Politechniką Śląską. Był projektantem tyskiego osiedla A. W latach 90. kilkakrotnie gościł na Tyskich Seminariach Majowych - zabierał głos w dyskusjach i czytał swoje wiersze.

26 października

Rozstrzygnięto kolejny konkurs "Tyskie lato poetyckie". Pierwszą nagrodę zdobył mikołowianin Tobiasz Melanowski. Wśród wyróżnionych znalazła się tyszanka Małgorzata Kropiwiec.

26 października

Młodzieżowa Rada Miasta zorganizowała w kinie "Andromeda" pod patronatem Miejskiego Centrum Kultury imprezę "Kino mocne, bezalkoholowe" Tyska młodzież miała okazję obejrzeć dwa filmy: "Leaving Las Vegas" i "Shrek" oraz spotkać się z ks. Piotrem Brząkalikiem i zapoznać się z problemami profilaktyki przeciwalkoholowej.

W ramach akcji "Miesiąc dla Zdrowia" organizowanej przez Urząd Miasta mieszkańcy Tychów w każdą październikową sobotę mogli bezpłatnie sprawdzić poziom cukru i cholesterolu we krwi oraz skorzystać z porad okulistycznych, laryngologicznych i dermatologicznych.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.