1 września 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Wrzesień   3 września

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. W Tychach do nauki przystąpiło 17109 uczniów, z których 9394 uczęszcza do szkół ponadgimnazjalnych. Naukę w gimnazjach rozpoczęło 1884 nastolatków, zaś w szkołach podstawowych 5831 dzieci, z tego 1272 pierwszaków.

7 września

Tyskie Linie Trolejbusowe zaprezentowały nowozakupiony trolejbus. Kolejnym tyskim artystą, który z końcem lata świętował jubileusz pracy twórczej, był Stanisław Mazuś. Z okazji 45-lecia pracy artystyczej tego artysty w galerii ?Artyści Młodym? w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 odbył się wernisaż retrospektywnej wystawy prac Stanisława Mazusia.

9 września

W Czułowie odbyły się miejskie dożynki. Zainaugurowała je msza święta w czułowskim kościele p.w. Krzyża Świętego, po którym na placu przy ośrodku zdrowia miały miejsce dalsze uroczystości. Dożynkowy chleb na ręce Prezydenta Miasta Andrzeja Dziuby i przewodniczącego Rady Miasta Mariana Stępnia przekazali starostowie święta plonów: czułowscy rolnicy Jadwiga Sornek i Henryk Małek. Po tym wydarzeniu nastąpiła część artystyczna, podczas której wystąpili między innymi ?Bojszowianie?, kabaret ?Rak? oraz miejscowe zespoły folklorystyczne.

11 września

We wtorek całym światem wstrząsnęły wydarzenia w Nowym Jorku. Miał tam miejsce najbardziej tragiczny zamach terrorystyczny w historii. W dwie ponadczterystumetrowe wieże Światowego Centrum Handlu (World Trade Center) uderzyły dwa porwane samoloty pasażerskie, trzeci spadł na Pentagon, a czwarty rozbił się w Pensylwanii. Szacunki mówią o ponad 6000 zabitych. Odpowiedzialnymi za zamach czyni się terrorystów islamskich. Tyszanie spędzili popołudnie przed telewizorami, śledząc wielogodzinne transmisje z przebiegu tragedii w Nowym Jorku. W tyskim Browarze Książęcym, podczas prac konserwatorskich, została znaleziona butelka, w której znajdowała się lista osób pracujących przy rozbudowie browaru w 1927 roku. Kierownictwo browaru postanowiło odszukać potomków ówczesnych budowniczych browaru - tyska prasa opublikowała listę ich nazwisk. Warto dodać, że od sierpnia istnieje możliwość zwiedzania tyskiego browaru.

14 września

W kinie Andromeda odbyła się tyska premiera filmu ?Quo vadis?. Jest to najdroższy film w historii polskiej kinematografii.

15 września

W Teatrze Małym zainaugurowano kolejny sezon teatralny. W tym roku tyszanie na początek sezonu mogli obejrzeć spektakl ?Zbrodnia i kara? chorzowskiego Teatru Rozrywki z udziałem Macieja Stuhra i Henryka Talara w rolach głównych.

16 września

Prawie 500 osób wzięło udział w VI Biegu Ulicznym w Tychach. Na alei Niepodległości rywalizowano w kilku kategoriach wiekowych na różnych dystansach od 100 metrów dla najmłodszych do 12 kilometrów, jakie mieli do pokonania uczestnicy biegu głównego. Ten najważniejszy bieg zakończył się zwycięstwem Kenijczyka Johna Roticha, który na mecie wyprzedził Ukraińca Michajło Iweruka i Białorusina Władimira Tiamczika. Po raz drugi wybitnym uczniom tyskich szkół średnich wręczono stypendia ufundowane przez Tyskie Koło Unii Wolności. Tym razem stypendiami uhonorowano 18 uczniów.

22 września

Kolejnym sportowym wydarzeniem września w Tychach był ostatni etep kolarskiego wyścigu ?4 Asy Fiata?. Zgodnie z tradycją kryterium uliczne w Tychach kończyło czterodniowe zmagania kolarzy na drogach Śląska i Zagłębia. Tyski etap wygrał Ukrainiec Bogdan Bondariew, zaś cały wyścig Czech Ondrej Sosenka, który na podium obok lodowiska odebrał główną nagrodę: kluczyki do błękitnego Fiata ?Seicento?. Przed Domem Handlowym ?AZ? zorganizowano Święto Chleba. Przy tej okazji upieczono największy w Polsce rogal, który ważył 17 kilogramów. Dzieło tyskich piekarzy Andrzeja Nity i Przemysława Czopa z Zakładu Piekarsko-Ciastkarskiego ?Nasze Wypieki? ma zostać wpisane do Polskiej Księgi Rekordów i Osobliwości.

23 września

W całym kraju odbyły się wybory parlamentarne. Wygrała je koalicja Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Unii Pracy zdobywając 41,04% głosów i 216 miejsc w Sejmie . Na kolejnych miejscach uplasowały się Platforma Obywatelska (12,68%), Samoobrona (10,20%), Prawo i Sprawiedliwość (9,5%), Polskie Stronnictwo Ludowe (8,98%) oraz Liga Polskich Rodzin (7,87%). Poza Parlamentem znalazła się Akcja Wyborcza ?Solidarność? Prawicy (5,6%) oraz Unia Wolności (3,1%). Frekwencja wyniosła 46,29%. W Tychach wyniki tylko w niewielkim stopniu odbiegały od rezultatów w całym kraju: zwycięstwo również odniosło SLD-UP - 44% głosów tyszan, przed Platformą Obywatelską - 15%, Prawem i Sprawiedliwością 13%, AWSP - 11%, Samoobroną - 6,5%, Unią Wolności - 4,8% PSL - 3% i LPR 1,3%. Frekwencja wyniosła 46%. W wyborach do Senatu najwięcej tyszan głosowało na Kazimierza Kutza (Blok Wyborczy Senat 2001)- 18970 głosów, Krystynę Doktorowicz (SLD-UP) - 18280 głosów i Genowefę Grabowską (SLD-UP) - 17570 głosów. Te trzy osoby dostały również najwięcej głosów w całym okręgu i będą go reprezentować w Senacie. Spośród tyszan startujących w wyborach do Sejmu mandat poselski zdobył jedynie Marian Stępień (SLD-UP) - aktualny Przewodniczący Rady Miasta. Zdobył on 7209 głosów. Tym samym po ośmiu latach przerwy Tychy znów będą miały swego reprezentanta w Sejmie Rzeczpospolitej Polskiej.

24 września

W Teatrze Małym II LO im. Cypriana Kamila Norwida zorganizowało kolejny Konkurs Norwidowski. Tym razem z okazji 180 rocznicy urodzin poety miał on charakter międzyszkolny. W poszczególnych kategoriach w konkursie zwyciężyli: Katarzyna Stępień z II LO w Mikołowie (recytacja), Sebastian Florek (poezja śpiewana), Małgorzata Drozd (konkurs plastyczny) oraz Magdalena Gunia (konkurs wiedzy o Norwidzie) - wszyscy troje z tyskiego ?Norwida?. Gmina Tychy przejęła znajdujący się w centrum miasta hotel ?Tychy?. W swoje zarządzanie weźmie go Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych.

27 września

Kolejny rok akademicki zainaugurowała tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych. W trakcie inauguracji po raz pierwszy berło rektorskie dzierżył nowy rektor uczelni - prof. Marek S. Szczepański. W tym roku w murach uczelni kształcić się będzie ponad 3 tysiące studentów, z tego na pierwszym roku 1295 (396 rozpocznie studia na kierunku zarządzanie i marketing, 514 na socjologii, a 385 na utworzonej w tym roku administracji). Inaugurację zaszczycili goście, między innymi senator Adam Graczyński i poseł elekt Marian Stępień, a także przedstawiciele władz sąsiednich miast. Wykład inauguracyjny ?Pół wieku kodyfikacji prawa w Polsce? wygłosił prof. Adam Lityński.

29 września

W parafii ewangelicko-augsburskiej poświęcony został dzwon. Waży on 220 ton i nadano mu imię ?Wiara?. W uroczystości uczestniczył zwierzchnik diecezji katowickiej kościoła biskup Rudolf Pastucha.

29 września

O północy w kinie ?Andromeda? można było kupić czwartą część przygód Harry?ego Pottera. Szkoda tylko, że sprowadzono jedynie 40 książek, a chętnych do ich zakupu było około 300. Na pocieszenie ci, którzy nie mogli zakupić książki, otrzymali kupony upoważniające do zniżki na bilety na film o Harrym Potterze (wejdzie na ekrany w styczniu 2002 r.). Nowym dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, w miejsce odwołanej na początku lipca Małgorzaty Madejskiej, został Marcin Staniczek, dotychczasowy wicedyrektor sportowej Szkoły Podstawowej nr 19.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.