1 stycznia 2001 0:00
Kronika miasta: 2002 - Styczeń   W dniu 1.1.2002 r. Tychy liczyły 132786 mieszkańców. Liczba mieszkańców jest niższa niż przed rokiem, gdyż w tym okresie przyszło na świat zaledwie 783 tyszan wobec 996, którzy zmarli. Również saldo migracji za rok ubiegły okazało się ujemne i wyniosło -674 osoby.

W noworocznej statystyce trzeba wspomnieć o niepokojącym wzroście bezrobocia w mieście. W pierwszym dniu stycznia 2002 r. w Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 8969 bezrobotnych tyszan. Od ubiegłego roku liczba ta wzrosła o 2,2 tysiące. Tym samym stopa bezrobocia w mieście wynosi 16% i jest wyższa od średniej wojewódzkiej o 0,5%, od średniej krajowej jest niższa o 1,4%.

Nowy Rok powitał nas zimą według modelu syberyjskiego: grubą warstwą śniegu, mrozem i trudnościami komunikacyjnymi. Do stacji kolejowej w Tychach niektóre pociągi docierały z kilku, a nawet kilkunastogodzinnym opóźnieniem, zwłaszcza te, które trzeba było odkopywać na trasach podhalańskich i jurajskich.

3 stycznia

Soliści Iwona Hossa-Derewecka, Jolanta Jasionowicz oraz Paweł Skabuła z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego wystąpili w Teatrze Małym w Koncercie Noworocznym. W repertuarze znalazły się klasyczne utwory operowe i operetkowe.

4 stycznia

Galeria ?Obok? rozpoczęła nowy rok wystawą ?Praca Roku 2000?. Wśród laureatów konkursu ocenianego przez profesorów katowickiej Akademii Sztuk Pięknych nie znaleźli się tyszanie. Główną nagrodą uhonorowano Adama Kirchnera. Na wystawie nie zabrakło jednak prac tyskich artystów, m. in. Beaty Wąsowskiej.

5-12 stycznia

Już po raz jedenasty odbyły się w Tychach ?Wieczory Kolędowe?. W tym roku w Tychach gościli między innymi Lora Szafran - znakomita wokalistka jazzowa, czeski chór ?Chorus Odry?. W trakcie ?Wieczorów kolędowych? świętowano także 25-lecie działalności zespołu ?Pro Arte Ecclesiastica?, którego kierownikiem jest dyrektor artystyczny ?Wieczorów? tyszanin Janusz Muszyński. Koncert jubileuszowy odbył się w kościele pw. Świętej Rodziny i zgromadził liczne grono wiernych słuchaczy i sympatyków zespołu i jego muzyki. W konkursie chórów, który zawsze stanowi część składową tygodniowego kolędowania, pierwsze miejsca zajęły: Chór Żeński Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia w Katowicach - w kategorii chórów dużych i Wokalny Zespół Kameralny ?Novi Voci?. Po raz dziesiąty ?Tyskim Wieczorom Kolędowym? towarzyszył konkurs plastyczny dla dzieci ?Witaj Gwiazdko Złota? organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 w Tychach. W tym roku na konkurs wpłynęło 1034 prac z 68 placówek kulturalnych i oświatowych z całej Polski. Tyscy gospodarze okazali się najzdolniejszymi artystami, gdyż w klasyfikacji placówek MDK 1 kierowany przez Teresę Wodzicką zajął pierwsze miejsce wyprzedzając MDK z Nowego Targu i Pałac Młodzieży z Katowic. Drugi tyski MDK uplasował się na 7 miejscu. Wyróżniono instruktorki tyskich MDK-ów: Elżbietę Machurę-Ginko, Annę Wałek, Grażynę Leściorz, Agnieszkę Toczyłowską, Jolantę Kiełczykowską (wszystkie z MDK 1) oraz Ewę Szewczyk (z MDK 2).

6 stycznia

W tyskim lesie znaleziono zwłoki bezdomnego mężczyzny. Jest to już 4 ofiara mroźnej tegorocznej zimy w Tychach.

7 stycznia

Członkowie tyskiego koła Platformy Obywatelskiej wybrali swoje władze. Przewodniczącym tego ugrupowania w Tychach został Aleksander Gądek.

8 stycznia

Po raz pierwszy konkurs ?Młode talenty? organizowany przez II LO im. Cypriana K. Norwida w Tychach wyszedł poza szkolne mury - w jego 11 edycji uczestniczyli też uczniowie z innych szkół średnich z Tychów i okolicy. Jury w składzie Ramona Kuźniak-Glenszczyk, Andrzej Warcaba oraz Wojciech Wieczorek przyznało pierwsze miejsce zespołowi z II LO w Tychach, który zaprezentował fragmenty musicalu ?Metro?. Występ tego zespołu przypadł również do gustu publiczności, która przyznała mu swoją nagrodę. Gwiazdą wieczoru była Edyta Bartosiewicz, której występ zakończył zmagania młodych artystów na deskach Teatru Małego.

10 stycznia

Redakcja tygodnika ?Echo? rozstrzygnęła konkurs na najsławniejszą postać Ziemi Pszczyńskiej. Gala podsumowująca konkurs odbyła się w zameczku w Promnicach. W kategorii osób żyjących bezapelacyjnym zwycięzcą został Klemens Ścierski - wieloletni dyrektor Elektrowni Łaziska, który zdobył największą liczbę głosów czytelników Echa. Spośród tyszan w pierwszej dziesiątce znaleźli się: Mariusz Czerkawski (drugie miejsce), Ewa Stachura-Pordzik (piąte) i Maria Lipok-Bierwiaczonek (ósme). Spośród postaci nieżyjących na pierwszym miejscu czytelnicy umieścili Ryszarda Riedla. Na trzecim miejscu ex-aequo znaleźli się ksiądz Jan Kapica oraz Hanna i Kazimierz Wejchertowie.

13 stycznia

W całej Polsce zbierano datki w ramach X Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W Tychach główny koncert miał miejsce przed hipermarketem ?Tesco?, a gwiazdą wieczoru był Robert Janowski. W całym mieście zebrano prawie 45 tysiące złotych i 147 kg bilonu z wycofywanych z obiegu walut krajów Unii Europejskiej. Zebrane pieniądze będą wsparciem dla Fundacji kierowanej przez Jerzego Owsiaka. W tym roku Fundacja zbierała pieniądze na leczenie dzieci z wadami wrodzonymi.

14 stycznia

Platforma Inicjatyw Lokalnych zaprosiła na spotkanie opłatkowe przedsiębiorców z miasta i regionu. Podczas spotkania wykład na temat przedsiębiorczości wygłosiła prof. Ewa Okoń-Horodyńska. Wręczono także statuetki Integratora Roku 2001. Otrzymali je Maria Meresińska (właścicielka firmy ?Mera?), Tadeusz Cieślik (dyrektor hotelu w Promnicach) oraz Zbigniew Gieleciak (prezes Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej). Przyznano także statuetki Mecenasa Tyskiej Kultury i Sztuki. Otrzymały je następujące firmy: Tyskie Browary Książęce, Bank Spółdzielczy, Fundacja Pracownicza PRO-EKO przy Elektrowni Łaziska.

16-17 stycznia

343 dzieci z 12 tyskich przedszkoli zaprezentowało się na deskach Teatru Małego w ramach Przeglądu Inscenizacji Bożonarodzeniowych - ?Przedszkolaki?
Tyskie Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. ufundowało dwa stypendia dla Polaków z Ukrainy. Otrzymali je Marek Gierczak i Oksana Kowaluk - studenci muzykologii na Drohobyckim Uniwersytecie Pedagogicznym. Stypendialna suma 1000 zł pozwoli młodym studentom na opłacenie rocznego czesnego.
Młoda tyska lekkoatletka Elżbieta Druzd zdobyła złoty medal Halowych Mistrzostw Śląska Juniorów i Juniorów Młodszych w skoku w dal, a kilka dni później srebrny medal w krajowej konkurencji na Halowych Mistrzostwach Polski Juniorów.

18 stycznia

Tyski architekt Krzysztof Barysz wraz z Tomaszem Koniorem oraz zespołem współpracowników wygrali konkurs na projekt nowego Urzędu Miasta we Wrocławiu.

19 stycznia

Janusz Gajos i Joanna Szczepkowska wystąpili na deskach Teatru Małego w przedstawieniu ?Play Strindberg? warszawskiego ?Teatru na Woli?

20 stycznia

W kościele ewangelicko-augsburskim w Tychach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym uczestniczyli wierni i duchowni katoliccy, ewangeliccy, prawosławni, mariawiccy, starokatoliccy, metodystyczni i baptystyczni. Kazanie wygłosił arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń.

22 stycznia

25 młodych tyszan rozpoczęło drugą kadencję Młodzieżowej Rady Miasta. Przewodniczącym Rady został Konrad Sidorow z ZSZ nr 2.
Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych rozpoczęła użytkowanie nowego budynku. W pięknie odremontowanym gmachu mieszczącym się przy alei Niepodległości (na osiedlu C) niewiele osób rozpoznawało dawną kotłownię osiedlową. Na remont uczelnia wydała 6 mln złotych. W trakcie uroczystego otwarcia, w którym uczestniczył m. in. prezydent miasta Andrzej Dziuba, budynek został poświęcony przez księdza dziekana Engelberta Ramolę. Na zakończenie krótki koncert w szkolnej auli dała orkiestra ?Aukso? pod dyrekcją Marka Mosia.

25-26 stycznia

Na dwa dni Tychy stały się miastem portowym. Stało się tak za sprawą IV festiwalu szantowego ?Pieśni po Pracy?. W tym roku oprócz stałego punktu programu, czyli koncertu zaproszonych zespołów śpiewających pieśni żeglarskie, po raz pierwszy zorganizowano konkurs dla młodych wykonawców szant. ?Duży dzwon? stanowiący pierwszą nagrodę zdobył zespół ?Passat? z Bytomia. W trakcie festiwalu 10-lecie swego istnienia świętowali tyscy szantymeni z zespołu ?Perły i Łotry?.

28 stycznia

W 10-lecie swego istnienia tyska Straż Miejska przeprowadziła się do nowej siedziby. Znajduje się ona w wyremontowanych budynkach przy ulicy Budowlanych. Obok pomieszczeń Straży Miejskiej zlokalizowano również tyską Izbę Wytrzeźwień przeniesioną tu z ulicy Towarowej.

Na rogu ulic Dmowskiego i Piłsudskiego otwarto dla klientów nowy, duży obiekt banku PKO BP.

30 stycznia

Na tyskiej pływalni miał miejsce tragiczny wypadek - utonął tam 34-letni niepełnosprawny mężczyzna, który niepostrzeżenie wszedł przed zajęciami do basenu. Jest to pierwszy taki wypadek na tyskiej pływalni w jej ponad dwudziestopięcioletniej historii.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.