1 sierpnia 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Lipiec   1 lipca

Wakacje w mieście zainaugurowała impreza ?Folkowe Lato?, zorganizowana w Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach przez Miejskie Centrum Kultury i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Na początku lipca w Tychach rozgorzały dyskusje wokół pomysłu budowy piramidy w Paprocanach. W piramidzie, która ma stanąć w ośrodku paprocańskim, ma się mieścić Centrum Terapii Naturalnej. Inwestorem tego nietypowego przedsięwzięcia jest tyski bioenergoterapeuta Tadeusz Cegliński. Budowa ma ruszyć wiosną 2002 roku i zakończyć się w ciągu 2 lat. W mieście pojawiły się nowe tablice z nazwami ulic, umieszczone na słupkach, dobrze widoczne również z okien pojazdów. Dodatkowo na tych samych słupkach znalazły się tablice kierujące do różnych instytucji, jak Urząd Miejski, Straż Pożarna, Policja, pływalnia itd. Powinno to pomóc w orientacji w mieście, zwłaszcza osobom nie mieszkającym w Tychach. Wątpliwości może budzić nadmiar umocowanych na tej samej konstrukcji tabliczek ?komercyjnych?, kierujących do różnych firm prywatnych.

8 lipca

Na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w pływaniu, rozgrywanych w Oświęcimiu, 11-letnia Ania Szynawa, uczennica Szkoły Podstawowej nr 19 w Tychach, zdobyła dwa medale: srebrny i brązowy.

9 lipca

Agencja Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy zorganizowała konferencję na temat ekologicznych metod usuwania i utylizacji elementów azbestowych z obiektów mieszkalnych i przemysłowych.

16 lipca

Na tyskich ulicach pojawił się piętrowy autobus kursujący na wakacyjnej linii ?Pw?, której końcowy przystanek znajduje się na pętli w Paprocanach. Dzieci do lat 18 korzystają z przejazdów za darmo. Linię sponsoruje tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej.

22 lipca

Kolejną letnią imprezą zorganizowaną przez Miejskie Centrum Kultury było ?Święto Czekolady? (nazwa jest efektem żartobliwego skojarzenia z dawnym logo sławnej fabryki czekoladek ?22 Lipca d. E. Wedel?). W trakcie całej imprezy propagowano jedzenie czekolady, a licznie zgromadzonym w Parku Miejskim tyszanom umilali czas tacy wykonawcy jak Jorgusie, czeski zespół Princess, wykonujący przeboje z repertuaru grupy Queen, oraz gwiazda wieczoru Krzysztof Krawczyk.

28-29 lipca

Trzecia edycja Festiwalu Muzycznego ?Ku przestrodze? im. Ryśka Riedla odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym w Paprocanach. Jak co roku miał miejsce konkurs dla młodych zespołów bluesowo-rockowych oraz koncerty gwiazd. Jury pod przewodnictwem Andrzeja ?e-moll? Kowalczyka główną nagrodę przyznało tyskiemu zespołowi Keiser Walzer. Gwiazdami festiwalu byli między innymi: Marek Piekarczyk, zespoły John Porter Band, Cree oraz Dżem, który po raz pierwszy wystąpił przed tyską publicznością z nowym wokalistą Markiem Balcarem. Jak co roku na festiwalu gościli przedstawiciele Monaru z Markiem Kotańskim, można było zapalić świeczkę na specjalnym jeziorku, zaś Jerzy Bierwiaczonek zaprezentował wystawę zdjęć z poprzednich festiwali. Festiwal był udany, na koncertach w Paprocanach gościło drugiego dnia ponad 10 tysięcy osób, a wiele z nich przyjechało z odległych zakątków Polski.

29 lipca

Jak zwykle uroczystą oprawę miał odpust w parafii p.w. św. Krzysztofa. Arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń dokonał poświęcenia setek samochodów ustawionych na drogach dojazdowych do tego tyskiego kościoła. Wcześniej w okolicznościowej homilii biskup apelował do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę i odpowiedzialność w trakcie poruszania się po drogach. Zarząd Miasta podpisał list intencyjny z Pocztą Polską w sprawie budowy w Tychach centrum logistycznego Poczty Polskiej. Jeśli planowana inwestycja doszłaby do skutku powstałoby w Tychach 1600 nowych miejsc pracy.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.