1 lipca 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Czerwiec   1 czerwca

W Galerii "Miriam" gościł Jan Kanty Pawluśkiewicz. Tym razem znany kompozytor dał się poznać jako malarz. Szkoda, że tytuł wystawy "Trzy krajobrazy" autor potraktował dosłownie i zainteresowanym przedstawił jedynie trzy swoje obrazy.

1-3 czerwca

Na lodowisku odbyły się "I Tyskie Targi Przedsiębiorczości". Na płycie lodowiska ustawiło swoje stoiska kilkadziesiąt firm głównie z Tychów i okolicy. Ich przedstawiciele mieli okazję poznać się wzajemnie, nawiązać kontakty handlowe i zaprezentować się widzom. Ta nowa inicjatywa tyskiego środowiska biznesowego, a dokładniej Forum Przedsiębiorców i Menadżerów oraz Okręgowej Izby Przemysłowo-Handlowej, jest kolejnym krokiem aktywizującym lokalnych przedsiębiorców.

2 czerwca

W Galerii "Obok" 40-lecie pracy twórczej świętował Witold Kołban. Urodził się w Grodnie, ale całe swoje dorosłe życie związał ze Śląskiem (w Katowicach uzyskał dyplom na Wydziale Grafiki w tamtejszej filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych) i Tychami, gdzie mieszka. W Galerii "Obok" zaprezentował 40 prac w różnych technikach: obrazy olejne, akwarele i pastele.

3 czerwca

Na deskach Teatru Małego gościł zespół Teatru Polskiego z Warszawy z przedstawieniem Esther Villar "Królowa i Szekspir" w reżyserii Marcela Kochańczyka. Gwiazdą sztuki była Nina Andrycz w tytułowej roli królowej Elżbiety. Atrakcyjny festyn na osiedlu Urszula zorganizował klub Uszatek, kierowany przez Barbarę Konieczny. W czasie festynu odbył się festiwal "Tyskie country" (najlepszym zespołem w plebiscycie publiczności wybrany został zespół Texas Band), pokazy jeździeckie, parada volkswagenów "garbusów" i zjazd motocyklistów.

4 czerwca

W Szkole Muzycznej rozstrzygnięto V Ogólnopolski Konkurs Kompozycji na Gitarę Klasyczną. Zwycię-żył utwór "Improvisation and dance" skomponowany przez Zdzisława Szostaka z Łodzi. Drugą nagrodę przyznano Markowi Nosalowi za utwór "Recytatyw i aria". Zwycięski utwór będzie kompozycją obowiąz-kową w IX Międzynarodowym Festiwalu "Śląska Jesień Gitarowa - Tychy 2002".
Prezydent Andrzej Dziuba i prezes Elektrociepłowni Tychy SA Sławomir Madejski gościli w świętokrzy-skim Kosowie, gdzie wmurowali kamień węgielny pod zakład przeróbki paliwa wtórnego z biomasy leśnej. Jego produkcję w pełni wykorzystywać będzie tyska Elektrociepłownia. W tyskiej fabryce ISUZU uruchomiono produkcję silników do łodzi motorowych amerykańskiej firmy Mercury MerCriser. Pozwoliło to na zatrudnienie kolejnych 35 osób, co w sytuacji panującej recesji na światowych rynkach motoryzacyjnych jest sporym osiągnięciem.

7 czerwca

Z wizytą w Tychach gościł wojewoda śląski Winibald Winkler. Wojewoda spotkał się z władzami miasta, odwiedził Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy oraz filię Politechniki Śląskiej.

8 czerwca

Tyscy artyści Ireneusz i Sonia Botorowie zaprezentowali w Galerii "Miriam" swoje najnowsze obrazy i rysunki. Układają się one w "Ślady - cykl tyski". Wystawie towarzyszy książka o takim samym tytule wydana przez Galerię "Miriam" przy udziale Miejskiego Centrum Kultury. 8 czerwca W Szpitalu Wojewódzkim w Tychach miała miejsce druga konferencja Sekcji Psychosomatycznej Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego pt. "Poród w wodzie". Zorganizował ją prof. Ryszard Poręba, a jednym z gości był prof. Franciszek Kokot - niekwestionowany autorytet w omawianej dziedzinie.

8-9 czerwca

Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Feliksa Rybickiego w Tychach obchodziła swoje 30 lecie. Z tej okazji w szkole odbyły się koncerty, na których zaprezentowali się jej uczniowie, absolwenci oraz pedagodzy.

10 czerwca

Koncert charytatywny na rzecz hospicjum im. św. Kaliksta odbył się w Teatrze Małym. W części arty-stycznej wystąpiła Kasia Kowalska, która jeszcze dzień wcześniej była jedną z gwiazd Festiwalu Pio-senki Polskiej w Opolu. W trakcie koncertu odbyła się także licytacja różnych przedmiotów ofiarowa-nych przez znanych tyszan. W sumie dzięki aukcji zebrano ponad 5,5 tys. złotych.

15-16 czerwca

W Teatrze Małym odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiego Konkursu "Garażowe Granie". W kon-kursie zaprezentowało się 18 zespołów. Nagrody w postaci zaproszeń na inne festiwale rockowe otrzymały zespoły "100 Twarzy Grzybiarzy", "Mofoplan" i "Dzioło". Na zakończenie konkursu wystąpił zespół VooVoo, którego lider Wojciech Waglewski był równocześnie przewodniczącym konkursowego jury.

21 czerwca

W sali Jana Pawła II w Galerii Porczyńskich w Warszawie przyznano nagrody ogólnopolskiego kon-kursu "Budowa Roku 2000". Drugą nagrodę w kategorii budynków naukowo dydaktycznych i sakralnych zdobył kościół bł. Karoliny Kózkówny, zaprojektowany przez tyskiego architekta Grzegorza Ratajskie-go, poświęcony jesienią ubiegłego roku. Parafia kierowana przez ks. Józefa Szklorza w tym samym konkursie otrzymała nagrodę dla inwestora. Nagrodę taką przyznano po raz pierwszy. Jest to wyróż-nienie tym bardziej cenne, że większość prac na budowie wykonali sami parafianie.

22 czerwca

Zakończył się rok szkolny 2000/2001. Z końcem roku z tyskiej mapy placówek oświatowych zniknęły cztery szkoły podstawowe: nr 12, 13, 14 i 21. W budynkach tych szkół od nowego roku będą się mieściły tylko gimnazja. Zagęszczą się sąsiednie szkoły podstawowe.

22-24 czerwca

W pierwszy wakacyjny weekend odbyły się "Dni Tyskie". W trakcie trzech dni tyszanie uczestniczyli w wielu imprezach o różnym charakterze. 22 czerwca w kościele p.w. bł. Karoliny Kózkówny koncerto-wała orkiestra AUKSO wraz ze znakomitą skrzypaczką Kają Danczowską. W repertuarze znalazły się "Cztery pory roku" Vivaldiego. Tego samego dnia rozstrzygnięto również plebiscyt na najlepszego sportowca GKS Tychy. Okazją do zorganizowania plebiscytu było 30-lecie klubu. Za najlepszego sportowca w historii klubu tyszanie uznali Mariusza Czerkawskiego, na drugim miejscu znalazła się Lucyna Langer-Kałek, a na trzecim Henryk Gruth. W sobotę i niedzielę imprezy przeniosły się do Parku Miejskiego, gdzie zorganizowano dwudniowy fe-styn. Wystąpili między innymi: Katarzyna Skrzynecka, popularny ostatnio zespół "Łzy", świętujący swe 20-lecie zespół "Republika", a na zakończenie imprezy tyszanie bawili się przy muzyce dance, jaką zaproponował Stachursky. Ciekawym pokazem zaprezentowało się licznej publiczności tyskie Bractwo Rycerskie Puszczy Pszczyńskiej. W sobotę w koncertach przeszkadzał deszcz, natomiast pogodna niedziela zachęciła do przyjścia na festyn do parku całe rodziny.

23 czerwca

Spotkaniem z Ogrodnikiem Cielmice, wygranym 1:0, zakończyli rozgrywki V ligi tyscy piłkarze. 30-lecie klubu GKS Tychy uczcili oni awansem do wyższej klasy rozgrywek.

24 czerwca

Biskup Gerard Bernacki poświęcił figurę Chrystusa Zbawiciela, która stanęła na Placu Zbawiciela przy tyskim kościele p.w. św. Maksymiliana Kolbego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.