1 maja 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Kwiecień   2 kwietnia

Dokładnie 10 lat temu z granic administracyjnych Tychów wyłączono miasta Lędziny i Bieruń oraz gminy Bojszowy, Kobiór oraz Wyry (z Gostynią). W kwietniu odbywały się w tych gminach uroczystości z okazji 10-lecia "niepodległości", w czasie których podsumowano dokonania dekady samorządności. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz dawnej metropolii - Tychów, między innymi prezydent miasta Andrzej Dziuba i przewodniczący Rady Miasta Marian Stępień.

2-3 kwietnia

Już po raz drugi zorganizowano w Tychach konferencję "Tychy - Energia - Oszczędność". Uczestni-czyli w niej samorządowcy z Tychów i okolic, a także osoby związane z rozwojem energetyki, także tej pochodzącej z alternatywnych źródeł. Właśnie wykorzystywanie alternatywnych źródeł energii było głównym tematem konferencji; drugi temat to zadania gmin w zarządzaniu energią.

4 kwietnia

Jubileuszowy X Przegląd Zespołów Artystycznych Szkół Specjalnych organizowany, jak zwykle, przez Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Tychach odbył się w Teatrze Małym. Spośród 33 wystę-pujących zespołów najlepszym okazała się grupa z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Katowicach i ich przedstawienie "Nie bójcie się duchów".

6 kwietnia

Na mocy decyzji ministra obrony narodowej Bronisława Komorowskiego prezydent Tychów wręczył awanse żołnierzom Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych.

7 kwietnia

Przy tyskim hipermarkecie "Tesco" gościła ekipa telewizji TVN z objazdowym studiem, w którym można się było wypowiedzieć na temat ostatniego hitu tej stacji - programu "Big Brother". Jest to pierwszy emitowany w Polsce "reality show".

15-16 kwietnia

Tegoroczne święta wielkanocne minęły w zimowej scenerii. Temperatura oscylowała wokół 0oC, a z nieba sypał śnieg.

19 kwietnia

W Teatrze Małym wręczono stypendia 15 uczniom tyskich szkół średnich, którzy wyróżniają się pod względem naukowym, sportowym, artystycznym lub też prowadzą działalność społeczną. Inicjatorem akcji i zarazem fundatorem stypendiów było tyskie koło Unii Wolności.

20 kwietnia

W sali szkoły muzycznej odbył się koncert zespołów "Strange Days", "Liść" i "Czterej Pazerni". Koncert zorganizowano jako promocję kolejnego etapu programu "Bezpieczne miasto - dość milczenia". Obec-ny był prezydent Andrzej Dziuba. Pracownicy Elektrociepłowni Tychy S.A. obchodzili 40-lecie istnienia swojego zakładu. Z tej okazji na tyskim lodowisku spotkali się pracownicy Elektrociepłowni - obecni i dawni. Głównym punktem pro-gramu był koncert Tadeusza Nalepy.

21-26 kwietnia

Już po raz XXVIII odbyły się Tyskie Spotkania Teatralne. Jak zwykle oprócz przedstawień konkurso-wych tyszanie mieli okazję podziwiać spektakle mistrzowskie. W tym roku były nimi: znakomity mono-dram Erica Bogosiana "Czołem wbijając gwoździe w podłogę" w wykonaniu Bronisława Wrocławskie-go, spektakl Arthura Lee Kopita "O mój tato, biedny tato, mama powiesiła cię w szafie na śmierć, a mnie się serce kraje na ćwierć" prezentowany przez połączone siły Teatru Montownia i Teatru Studio z Warszawy oraz spektakl plenerowy "Kuglarz i śmierć" przygotowany przez Wielki Teatrzyk Świata Adama Walnego. W części konkursowej jury pod przewodnictwem Emilii Krakowskiej doceniło więk-szość występujących teatrów, zaś Grand Prix XXVIII TST dla najlepszego aktora otrzymał Adam Sajnuk - aktor kabaretu "Strzały z Aurory" i Teatru Konsekwentnie Niekonsekwentni

26 kwietnia

Na sesji Rady Miasta głosowano nad udzieleniem absolutorium Zarządowi Miasta. Po długiej dyskusji Zarząd Miasta otrzymał absolutorium większością 29 głosów przy 7 głosach przeciwnych i 6 wstrzymu-jących się. Miasto Tychy ma kolejnego partnera w programie miast bliźniaczych. Został nim brytyjski powiat Dacorum położony 20 km na północny wschód od Londynu. Już na samym początku współpracy tyszanie wspólnie z brytyjczykami złożyli dwa wspólne projekty (jeden to seminarium na temat pozy-skiwania funduszy unijnych, drugi to współpraca w zakresie pomocy społecznej) z prośbą o dofinanso-wanie ze źródeł Unii Europejskiej

28 kwietnia

Dokładnie 40 lat temu tyskie kino "Andromeda" zainaugurowało swoją działalność. Pierwszym filmem wyświetlanym na jego ekranie byli "Krzyżacy". Wydarzenie to do dziś wspominane jest przez star-szych mieszkańców miasta. W porównaniu z funkcjonującym wcześniej kinem "Halka" oraz salami kinowymi "Górnik" (aula w budynku dzisiejszej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych) i "Budowlani" (w tzw. miasteczku barakowym, na miejscu którego stoi Zakład Elektroniki Górniczej) - kino "Andromeda" zachwycało nowoczesnością: panoramicznym ekranem, architekturą wielkiej sali, przestronnym hallem.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.