1 kwietnia 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Marzec   1 marzec

- Arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń poświęcił Dom Pomocy Społecznej w Tychach. Otwarto go w czerwcu ubiegłego roku, a przeznaczony jest dla osób starszych i niepełnosprawnych. Opiekę znalazło w nim 48 pensjonariuszy (tyle miejsc liczy tyska placówka).

3 marzec

- W 15 rocznicę istnienia teatr "BELFEgoR" przedstawił widzom kolejną premierę. Tym razem był to autorski spektakl Sławomira Żukowskiego pt. "Magiel". To satyra na codzienny świat, w jakim przyszło żyć Polakom, na bylejakość, na reformy, a wszystko to pokazano z perspektywy właścicieli i klienteli magla. Przed spektaklem wręczono statuetki najbardziej zasłużonym przyjaciołom teatru w ostatnim pięcioleciu. W I LO na zaproszenie dyrekcji i uczniów gościła znana aktorka Beata Tyszkiewicz. Opowiadała uczniom o tajnikach zawodu aktorstwa, ale także nakłaniała do podejmowania mądrych życiowych wyborów. Szkolna gazetka "Przecieki", wydawana w III LO im. Wyspiańskiego, została wyróżniona (wśród 5 innych z 500 nadesłanych) w konkursie zorganizowanym przez Wydawnictwo Naukowe PWN w Warszawie. Gazetkę wydaje druga klasa o profilu polonistycznodziennikarskim pod opieką polonisty Sławomira Błacha. W Zespole Szkół Zawodowych nr 2 odbył się I Przegląd Twórczości Artystycznej "Nasza Kultura". Pomysłodawcą imprezy, podczas której wystąpiły szkolne zespoły muzyczne, był nauczyciel Mariusz Szawkało. Miasto Tychy wzbogaciło się o kolejną "publikację". Tym razem jest nią multimedialna prezentacja miasta dostępna na CD. Na ekranie komputera można obejrzeć między innymi: interaktywna mapę miasta, zapoznać się z historią Tychów, poznać strukturę organizacyjną Urzędu Miasta, a także poznać strategię rozwoju na najbliższe lata. W Bibliotece nr 7 trzy dwunastoletnie tyszanki: Monika Wilk, Sonia Paluch i Sonia Parwicka założyły Fan Club Harrego Pottera. Harry Potter jest bohaterem książek, które w ostatnim czasie stały się bestsellerami na rynku wydawniczym w Polsce i na świecie. Powieści o małym czarodzieju czytają zarówno dzieci, jak i dorośli.

13 marzec

- Odbyło się pierwsze oficjalne spotkanie Platformy Obywatelskiej. Pełnomocnikiem tego ugrupowania w Tychach został Jacek Mrozowski.

13 marzec

- W sali sesyjnej Urzędu Miejskiego zebrała się Młodzieżowa Rada Miasta. Rada liczy 31 osób, którymi są uczniowie tyskich szkół średnich, opiekunem młodych radnych jest ich starszy kolega radny Michał Gramatyka. Pierwsza sesja Młodzieżowej Rady zakończyła się wyborem przewodniczącego. Została nim Hanna Górka (II LO im. Norwida) i jej zastępców, którymi zostali: Rafał Rydzak (Zespół Szkół Ekonomicznych i Medycznych), Barbara Wasiak (Technikum Budowlane) i Monika Rudzka (III LO im Wyspiańskiego). Ryszard Kańtoch z Rudy Śląskiej, student V roku Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, wygrał konkurs na plakat "Śląskiej Jesieni Gitarowej 2002". W eliminacjach miejskich XLVI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego wzięło udział 40 osób, z których jury pod przewodnictwem Jerzego Połońskiego trzy zakwalifikowało do etapu rejonowego. Na tym poziomie Tychy reprezentowane będą przez Joannę Laskowską (MDK nr 1), Katarzynę Stal i Magdalenę Podemską (IV LO). W XXXIII Ogólnopolskim Konkursie "Bliżej Teatru" nagrodę pierwszego stopnia, ufundowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej otrzymał tyski MDK nr 1. Nagrodę przyznano za wybitne osiągnięcia w krzewieniu kultury teatralnej oraz ambitną edukację teatralną.

16 marzec

- Tyscy hokeiści zakończyli sezon. Wprawdzie zajęli wyższe niż przed rokiem miejsce, ale czwarta lokata tyskiego GKS nikogo do końca nie zadowoliła. W półfinale tyszanie musieli uznać wyższość katowickiego GKS, a w meczach o trzecie miejsce ulegli Polonii Bytom.

20 marzec

- Przewodniczący Rady Miasta Marian Stępień zwołał Forum Aktywizacji Rynku Pracy. Miejscy politycy, przedsiębiorcy i przedstawiciele różnych stowarzyszeń dyskutowali nad możliwościami kreacji nowych miejsc pracy i zmniejszaniu liczby bezrobotnych.

20 marzec

- W III LO im. Wyspiańskiego świętowano z okazji 100-lecia "Wesela" autorstwa patrona szkoły. Z tej okazji uczniowie przedstawili własną wersję tego klasycznego polskiego dramatu.

22 marzec

- W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyła się prezentacja badań socjologicznych "Cnoty i instytucje obywatelskie w społeczności lokalnej". Kierownikiem badań był profesor Marek S. Szczepański, a wykonywał je zespół socjologów z Katedry Socjologii WSZiNS. Pomocni byli studentci - odwiedzili 400 tyszan, z którymi przeprowadzili wywiady kwestionariuszowe. Wyniki badań wzbudziły spore zainteresowanie, ale zarazem zaniepokojenie, gdyż wskazywały na tak niekorzystne dla miasta zjawiska jak: rosnąca korupcja, niska tolerancja dla niektórych mniejszości narodowych i duża nietolerancja dla mniejszości seksualnych, brak zaufania wobec władz miasta, niska aktywność tyszan. Ankietowani wskazywali też na atuty miasta, którymi są zieleń, przestrzeń i małe zanieczyszczenie środowiska.

22 marzec

- Na deskach Teatru Małego wystawiono spektakl "Czarodziejska skrzynia skar-bów". Aktorami tego przedstawienia były dzieci z niepełnosprawne z Polski, Austrii, Niemiec i Danii. Ze strony polskiej w przedsięwzięciu udział wzięli podopieczni z Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Tychach. Pieczę nad tyską częścią sprawował dyrektor ośrodka Jerzy Wolny oraz Halina Machulska (aktorka i reżyserka z Warsza-wy).

23 marzec

- Już po raz dziesiąty odbył się w II LO im. Norwida konkurs "Młode talenty". Z tej okazji na deskach Teatru Małego spotkali się laureaci poprzednich edycji konkursu oraz tegoroczne młode talenty z Norwida. Obie grupy wykonawców zaprezentowały się bardzo dobrze.

26 marzec

- Arcybiskup metropolita katowicki Damian Zimoń poświęcił nową kaplicę Szpitala Wojewódzkiego w Tychach.

27 marzec

- Ukazał się ostatni numer tygodnika "Nowe Echo". Przez prawie 10 lat tygodnik ten informował o najważniejszych tyskich wydarzeniach i opisywał życie polityczne, kulturalne, społeczne i sportowe miasta. Właściciel gazety zadecydował, że od kwietnia dziennikarze "Nowego Echa" redagować będą tygodniowy powiatowy dodatek do "Dziennika Zachodniego".

27 marzec

- W Międzynarodowym Dniu Teatru w Galerii "OBOK" otwarto wystawę fotografii Leszka Mądzika "Pejzaże wyobraźni". Tym razem twórca znanej na całym świecie Sceny Plastycznej KUL dał się poznać tyszanom jako zdolny fotograf. Wernisaż wzbogacono poka-zem filmów rejestrujących kilka sławnych spektakli w wykonaniu Sceny Plastycznej KUL.

29 marzec

- Zmarł Eryk Dragańczyk, artysta malarz rodem z Wyr (urodzony tamże w 1914 r.), związany blisko z Tychami. Tu w I LO znajduje się autorska galeria obrazów Dragańczyka.

29 marzec

- Na marcowej sesji Rady Miasta najgoręcej dyskutowano kwestię organizacji hali targowej przy ulicy Piłsudskiego. Miałaby się ona mieścić w dawnych warsztatach Technikum Samochodowego. W momencie jej otwarcia zlikwidowanoby targowisko przy ul. Jana Pawła II. Ostatecznie projekt zarządu miasta adaptacji hali warsztatów na halę targową po-parło 21 radnych, a przeciw było 18.

29-31 marzec

- Na tyskim lodowisku odbyły się Mistrzostwa Polski Oldbojów w hokeju na lodzie. Tyska drużyna pod wodzą Henryka Grutha, Józefa Chrząstka, Adama Worwy, Stanisława Gawęckiego zdobyła w nich brązowy medal przegrywając w całym turnieju tylko jeden mecz z reprezentacją Gdańska. 31 marca W tyskiej Radzie Miasta nastąpiła zmiana. Radnego AWS Roberta Mazelnika, który rozpoczął pracę w Instytucie Pamięci Narodowej, zastąpił Tadeusz Karol Cieślik z tego samego ugrupowania. Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tychach jako pierwsza w Śląskim Okręgu Wojskowym została wytypowana do wprowadzenia pełnych standardów NATO przewidzianych dla tego typu placówek.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.