1 lutego 2000 0:00
Kronika miasta: 2001 - Styczeń   1 styczeń

- Mieszkańcy Tychów, jak i całego świata, rozpoczęli XXI wiek, a zarazem trzecie tysiąclecie nowej ery. I chociaż początek nowego millenium nie był już tak fetowany, jak wejście w rok 2000, to tyszanie bawili się na balach w restauracjach, klubach, dyskotekach i prywatkach. Zabrakło jednak (z powodu braku środków finansowych na okazałą oprawę zdarzenia) zbiorowego powitania Nowego Roku, jakie odbywało się w poprzednich latach w Parku Miejskim.

1 styczeń

- Pierwszym tyszaninem trzeciego tysiąclecia okazał się urodzony w tym dniu Marcel Bułat, syn Iwony i Grzegorza. Wiceprezydenci Tychów Jerzy Borowiec i Zdzisław Dzikołowski wręczyli szczęśliwym rodzicom pierwszego tyszanina XXI wieku bony towarowe o wartości 1500 złotych.

1 styczeń

- Pierwszego gola na tyskim stadionie zdobył prezydent miasta Andrzej Dziuba, który wystąpił w tradycyjnym noworocznym meczu sparingowym rozgrywanym z udziałem dawnych i obecnych piłkarzy GKS Tychy.

1 styczeń

- 1 styczeń 2001 był również 50 rocznicą powtórnego (powojennego) uzyskania praw miejskich przez Tychy. 3 styczeń - W Galerii Fra Angelico Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach otwarto wystawę malarstwa Stanisława Mazusia "Sacrum wpisane w pejzaż". Wernisaż ten uświetnił 60 rocznicę urodzin tyskiego artysty (którą Mazuś obchodził w listopadzie 2000 roku).

4 styczeń

- W Teatrze Małym pod honorowym patronatem przewodniczącego Rady Miasta Mariana Stępnia i prezydenta miasta Andrzeja Dziuby odbyło się spotkanie opłatkowe tyskich przedsiębiorców. Na zaproszenie rektora Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, profesor Ewy Okoń-Horodyńskiej, odpowiedziało i do Teatru przyszło 180 tyskich biznesmenów. Oprócz składania noworocznych życzeń dyskutowano także nad integracją i aktywizacją środowiska tyskich biznesmenów. 6 styczeń - Nowy Rok w Teatrze Małym zainaugurowano koncertem arii operowych w wykonaniu solistów: sopranistki Aleksandry Stokłosy i barytona Adama Żaka, którym towarzyszyła Śląska Orkiestra Kameralna pod batutą czeskiego dyrygenta Jaromira Krygiela.

6-14 styczeń

- Już po raz dziesiąty odbyły się Tyskie Wieczory Kolędowe. Koncert inauguracyjny w wykonaniu włoskiego chóru męskiego "La Rocca" miał miejsce w kościele p.w. św. Krzysztofa. Koncert finałowy zorganizowano, jak co roku, w kościele p.w. św. Marii Magdaleny. Liczni słuchacze mieli okazję wysłuchać oratorium "Stworzenie świata" Józefa Haydna. Dzień wcześniej w tym samym kościele odbył się koncert laureatów zatytułowany "Andrzej Hiolski - in memoriam" - na cześć zmarłego wybitnego śpiewaka, który kilkakrotnie uczestniczył w Tyskich Wieczorach Kolędowych. W tym roku laureatami pierwszych nagród zostały chóry: Chór Mieszany Towarzystwa Śpiewaczego "Lutnia" ze Strumienia (w kategorii chórów dużych) oraz "La Musica Corale" z Częstochowy (w kategorii chórów kameralnych). Nad całością Tyskich Wieczorów Kolędowych czuwał Janusz Muszyński.

7 styczeń

- W całej Polsce wolontariusze zbierali pieniądze na sprzęt diagnostyczny dla noworodków i niemowląt w ramach IX Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, kierowanej od początku przez Jerzego Owsiaka. W Tychach przy okazji Finału licytowano pamiątki sportowe (między innymi koszulkę Mariusza Czerkawskiego, piłkę z autografami reprezentacyjnych siatkarzy), a przy ulicy Oświęcimskiej (w siedzibie Auto-Hitu) odbył się koncert rockowy, którego gwiazdą był zespół ZIYO. W trakcie imprez, a także na ulicach miasta zebrano około 60 tys. złotych.

11-16 styczeń

- W Tychach z rewizytą gościła delegacja władz Kijowa-Podola, dzielnicy stolicy Ukrainy. Wizyta miała na celu wymianę doświadczeń i oraz podpisanie memorandum o współpracy w zakresie gospodarki, spraw socjalnych i kultury. Dokument sygnowali prezydent Tychów Andrzej Dziuba oraz szef Podolskiej Rejonowej Administracji Państwowej w Kijowie Grigorij Nikołajewicz Romaniuk. Na ulicy Mikołowskiej zainstalowano sygnalizację świetlną (na wysokości ulicy Leśnej). Będzie ona pomocna dla mieszkańców Wilkowyj w przechodzeniu przez tę bardzo ruchliwą drogę.

19 styczeń

- W pałacyku w Promnicach gościli prezydenci Czech - Vaclav Havel, Słowacji Rudolf Schuster, Węgier - Ferenc Madl i Polski - Aleksander Kwaśniewski, czyli państw wchodzących w skład Grupy Wyszechradzkiej. W Promnicach prezydenci zjedli lunch, a także rozmawiali we własnym gronie o problemach państw Europy Środkowej. Wcześniejsze rozmowy plenarne miały miejsce w pałacu w Pszczynie, zaś z Promnic dostojni goście odjechali do Katowic na uroczysty koncert w Teatrze Śląskim im. Wyspiańskiego.

26-27 styczeń

- Po raz drugi odbył się w Tychach festiwal szant Śląskie Spotkania Szantymenów "Pieśni po Pracy". Podobnie jak w zeszłym roku wystąpiły czołowe polskie zespoły śpiewające pieśni żeglarskie. Tychy reprezentowała grupa "Leje na pokład", w której śpiewa główny organizator tyskiego festiwalu Michał Gramatyka. "Pieśniom po Pracy" towarzyszyły jednodniowy przegląd filmów morskich w "Andromedzie" oraz Dni Kuchni Bretońskiej w restauracji "Joker".

27-29 styczeń

- Policjanci z Komendy Miejskiej w Tychach aresztowali członków tzw. gangu pocztowego, którzy mają na koncie co najmniej sześć napadów na placówki bankowe i pocztowe w Tychach i okolicznych miastach.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.