1 stycznia 2000 0:00
5 grudnia

W ramach ogólnopolskiej akcji protestacyjnej tyskie pielęgniarki odeszły od łóżek pacjentów. Pozostawali oni w tym czasie pod opieką lekarzy i sióstr oddziałowych. Główny postulat strajkujących to podwyżki płac.

6 grudnia

Dzieci ze SP nr 23 z Cielmic wraz z wychowawczynią Jadwigą Kowalczyk gościły w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Wizyta u prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego jest wynikiem udziału w konkursie "Młodzi obywatele działają" i wyróżnienia w nim uzyskanego. Młodzi cielmiczanie działają na rzecz ocalenia od zapomnienia tradycji i kultury śląskiej.

6-10 grudnia

Tyscy policjanci zatrzymali ośmioosobową grupę, która zajmowała się napadami na sklepy, poczty i apteki na terenie Śląska. W trakcie pościgu za jednym z bandytów policjanci zmuszeni byli do użycia broni. Jedna z kul odbiła się i rykoszetem zraniła przypadkową osobę na ulicy Edukacji. Na szczęście rana okazała się niegroźna. Nowy zjazd z ulicy Beskidzkiej na ulicę Sikorskiego oddali do użytku tyscy drogowcy. Na razie gotowy jest tylko zjazd dla jadących od strony Katowic oraz wyjazd w kierunku Cieszyna. Kierowcy liczą na szybkie ukończenie prac nad drugą nitką tego skrzyżowania. W Tychach na rogu ulic Bielskiej i Jaśkowickiej powstała druga w mieście restauracja McDonald's, zaś przy ulicy Stoczniowców otwarto myjnię samochodową sieci Smarty. Aleksandra Bądek zdobyła drugą nagrodę w ogólnopolskim konkursie plastycznym "Znaczenie 2000 lat chrześcijaństwa w historii i kulturze narodu polskiego", organizowanym przez Akcję Katolicką i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Nagrody w siedzibie Fundacji Porczyńskich w Warszawie wręczał prof. Edmund Wittbrodt - Minister Edukacji Narodowej.

10-12 grudnia

W Tychach odbywały się Dni Szwecji. W programie imprezy były m.in. przedstawienie teatralne "Jesień i zima" Larsa Norena, filmy szwedzkie, wystawy fotografii i książek, seminarium z udziałem polskich i szwedzkich firm na temat odnawialnych źródeł energii, a także dni kuchni szwedzkiej. "Młode talenty" to cykliczna już impreza organizowana przez II LO im. Norwida, na której swe umiejętności aktorskie i muzyczne mają okazję zaprezentować uczniowie tej szkoły. W tym roku jury pod przewodnictwem Teresy Wodzickiej wyróżniło kabaret "Klon", Marcina Łagiewkę i zespół "Z Górki".

14 grudnia

Ponad 10 godzin trwała sesja Rady Miasta, na której uchwalono m.in budżet miasta na rok 2001 oraz strategię polityki mieszkaniowej na lata 2000-2004 z prognozą na rok 2010.

16 grudnia

Po raz pierwszy tej zimy padał śnieg, chwilami zaś lodowa krupa. Do tej pory przez cały listopad i połowę grudnia pogoda była jesienna. Tyski MOPS przy wsparciu sponsorów zorganizował wigilię dla samotnych oraz dzieci z ubogich rodzin. Z oferty tyskiej placówki skorzystało 260 osób. Po wigilii ks. Teofil Grzesica odprawił dla zgromadzonych mszę świętą.

22 grudnia

Uczniowie I LO zorganizowali "Dzień Śląski". W programie znalazło się otwarcie wystawy "Nasze Śląskie Korzenie", konkurs historyczny, koncert chóru szkolnego oraz konkurs kulinarny, który w przededniu świąt Bożego Narodzenia cieszył się największą popularnością.

23 grudnia

Mecz "Gwiazdy na Gwiazdkę", jak co roku, odbył się na tyskim lodowisku. Również tym razem nie zabrakło atrakcji. Na tyskim lodowisko zjawili się m.in Henryk Gruth, Radosław Gilewicz i Anna Kasprzyk, która w emocjonującym pojedynku na pięści pokonała na lodzie aktualnego hokeistę GKS Wojciecha Sosińskiego. Sam mecz pomiędzy aktualnym GKS-em a jego dawnymi gwiazdami i gośćmi zakończył się wynikiem 4:4. Przed świętami Bożego Narodzenia w centralnych miejscach miasta rozbłysło 7 tysięcy różnokolorowych lampek. W drugie święto Bożego Narodzenia spadł obfity śnieg. Wieczorem miejskie skwery i parki zmieniły się w zimową bajkę. Od 26 grudnia do Sylwestra można było odwiedzać żywą szopkę, która powstała na placu budowy kościoła ojców franciszkanów przy ulicy Paprocańskiej. W szopce znalazły swoje miejsce owce, kucyki, kozy, osiołek i lama. W śnieżnej scenerii szopka wyglądała imponująco i była licznie odwiedzana przez całe rodziny tyszan.

29 grudnia

Na tyskim lodowisku rozegrano towarzyski mecz hokejowy pomiędzy reprezentacjami Polski i Ukrainy. Niestety, biało-czerwoni ulegli swym rywalom 1:3.

31 grudnia

Ostatnim tyszaninem, a właściwie tyszanką urodzoną w XX wieku jest Mareta Rędzio, córka Katarzyny i Artura, urodzona o godzinie 1640 w tyskim szpitalu.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.