1 grudnia 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Listopad   1 listopada

Podczas Święta Wszystkich Świętych wolontariusze z tyskiego hospicjum im. św. Kaliksta prowadzili na tyskich cmentarzach zbiórkę pieniędzy na zakup koncentratora tlenu. Dzięki ofiarności tyszan i zbierających pieniądze w ulewnym deszczu wolontariuszy udało się zebrać 9554 zł, czyli 95% potrzebnej na zakup sprzętu sumy. Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Tychach oddali w roku szkolnym 1999/2000 67 litrów krwi. Wojewódzki Ośrodek Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w podziękowaniu za ofiarność ufundował szkole komputer.

4 listopada

Metropolita katowicki ks. abp Damian Zimoń poświęcił Ośrodek Charytatywno-Społeczny "Caritas" pw. św. Rodziny. Budowniczym ośrodka jest ks. Józef Włosek, jednocześnie proboszcz parafii p.w. św. Rodziny.

6 listopada

W Teatrze Małym odbył się koncert charytatywny, z którego dochód przeznaczony był na pomoc dla Magdy Witkowskiej, która oczekuje na przeszczep wątroby. W koncercie wystąpili: Zbigniew Wodecki, Ireneusz Krosny, Kabaret Moralnego Niepokoju oraz Absurdalny Kabaret.

7 listopada

60 rocznicę urodzin obchodził Stanisław Mazuś. Urodzony w Lublinie od lat mieszka w Tychach, gdzie w Żwakowie ma swoją pracownię i galerię. Rocznicę urodzin artysta uczcił wystawą w mikołowskim Domu Kultury.

10 listopada

W świetlicy środowiskowej w Wilkowyjach podsumowano IX edycję Tyskiego Lata Poetyckiego. Jury pod przewodnictwem Macieja Szczawińskiego pierwszą nagrodę przyznało Radosławowi Wiśniewskiemu z Brzegu. Wśród pozostałych nagrodzonych nie znaleźli się mieszkańcy naszego miasta. Wręczenie nagród uświetnił recital Leszka Wójtowicza z "Piwnicy pod Baranami".

11 listopada

Z okazji Święta Niepodległości w Teatrze Małym miał miejsce koncert, podczas którego wystąpił znakomity polski pianista Janusz Olejniczak. Z towarzyszeniem orkiestry AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia zaprezentował on utwory Chopina, Bacewicz i Janiwicza. Przed koncertem płk Zbigniew Piątek z tyskiej WKU wręczył nominacje oficerskie 24 osobom. Po koncercie odbyła się msza w intencji ojczyzny oraz uroczyste złożenie kwiatów przy grobie ks. Jana Kapicy.

15 listopada

Urząd Miasta oraz tyskie Koło Związku Górnośląskiego zorganizowało konferencję poświęconą edukacji regionalnej. Referaty wygłosili m.in. dr Tomasz Nawrocki z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Śląskiego oraz Łucja Staniczek, nauczyciel metodyk, regionalista.

16 listopada

W jednej z tyskich kawiarenek internetowych odbył się wirtualny wernisaż karykatur autorstwa Sławomira Żukowskiego.

17 listopada

W sali Urzędu Miejskiego odbyło się seminarium "Europa dla młodych", w którym wzięli udział uczniowie szkół średnich z Tychów i okolicy. Młodzi w krótkich programach prezentowali różne europejskie kraje, ale także uczestniczyli w dyskusji na temat Unii Europejskiej. W trakcie seminarium wykład "W europejskiej poczekalni" wygłosił prof. Marek S. Szczepański.

18 listopada

Metropolita katowicki ks abp Damian Zimoń wraz z biskupem tarnowskim Wiktorem Skworcem poświęcili w Tychach kościół p.w. bł. Karoliny Kózkówny. W dniu poświęcenia kościół był już w pełni wykończony, co jest niewątpliwie zasługą proboszcza parafii ks. Józefa Szklorza. Kościół jest kolejną perłą architektury sakralnej w naszym mieście, obok kościołów w Żwakowie i Wilkowyjach. "Karolinę" zaprojektował Grzegorz Ratajski, a urodzie kościoła dodają polichromie wykonane przez znanych katowickich plastyków: Joannę Piech i Romana Kalarusa. Przed wejściem do kościoła uwagę zwraca drewniany krzyż wyrzeźbiony przez Antoniego Toborowicza. Miasto Tychy wydało album fotograficzny prezentujący nasze miasto. Autorami fotografii są Andrzej John, Andrzej Stempa i Piotr Szymon.

20 listopada

Tragiczny wypadek zdarzył się w jednym z bloków przy alei Bielskiej. Przygnieciony windą zginął jej konserwator, dokonujący naprawy tego urządzenia.

21 listopada

Kolejny tragiczny wypadek miał miejsce na ulicy Mikołowskiej. W karambolu, w którym wzięło udział 6 samochodów, śmierć poniosły 3 osoby. Przyczyną wypadku była brawurowa jazda jednego z kierowców.

21 listopada

W dniu pracownika socjalnego w Urzędzie Miasta odbyło się spotkanie, podczas którego władze miasta rozmawiały z pracownikami Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej na różne tematy związane z ich pracą. Warto dodać, że tyski MOPS obchodzi w tym roku 10-lecie istnienia. Tychy są jednym z sześćdzisięciu miast w Polsce, które wprowadza program działań na rzecz ekorozwoju w XXI wieku, znany pod nazwą Agenda 21. Ekorozwój rozumiany jest tu jako trwały i zrównoważony rozwój społeczny, ekonomiczny kulturalny i przyrodniczy. W Tychach idee program propaguje koło Polskiego Klubu Ekologicznego z jego prezesem Ewą Dziekońską, która przedstawiła założenia programu samorządowcom i młodzieży szkolnej.

23 listopada

Prezydent Andrzej Dziuba i przewodniczący Rady Miasta Marian Stepień wmurowali kamień węgielny pod budowę kolejnego budynku Tyskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego przy ulicy Braterskiej. Budowę poświęcił ks. dziekan Engelbert Ramola. Uczniowie SP nr 6 i Gimnazjum nr 4 zwyciężyli w swoich kategoriach wiekowych w konkursie "Tychy - moje miasto", którego finał odbył się w Teatrze Małym. Katarzyna Kolny i Artur Palowski, uczniowie II LO im. Norwida, zdobyli drugą nagrodę (pierwszej nie przyznano) w kategorii zespołowej w konkursie "Śląsk 2050 - wizja pokoleniowa", który odbywał się pod honorowym patronatem wojewody i marszałka katowickiego.

25 listopada

25 rocznicę istnienia obchodziło Koło Czerwonego Krzyża i Honorowych Dawców Krwi przy Fiat Auto Poland. Przy tej okazji wręczono Odznaki Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I , II i III stopnia. Nagrody pierwszego stopnia za oddanie 18 litrów krwi otrzymali Ryszard Kufel, Bogdan Jastrowicz i Krzysztof Skura.

29 listopada

W klubie "Atrium" odbyło się spotkanie tyskich kupców i przedsiębiorców z władzami miasta. Głównym tematem spotkania zorganizowanego przez Forum Przedsiębiorców i Menadżerów była możliwość powstania w mieście kolejnych supermarketów. Taka ewentualność bardzo niepokoi tyskich drobnych przedsiębiorców i kupców.

29 listopada

W Sądzie Okręgowym w Katowicach zapadł wyrok na zabójców czternastoletniego Arkadiusza Owsianika, który w noc sylwestrową w 1997 roku został śmiertelnie pobity przez pracowników restauracji "Retro" w Czułowie. Trzech skazanych otrzymało kary 25, 15 i 6 lat więzienia.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.