1 listopada 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Październik   4 października

Młodzieżowy Dom Kultury nr 2 zainaugurował kolejny rok działalności. W tym roku inauguracja zbiegła się z jubileuszem 10-lecia istnienia zespołu tanecznego "Tete-a -tete", który od początku działalności prowadzi Krystyna Charchut. W rocznicowym dniu spotkali się dawni i obecni członkowie zespołu.

7-14 października

Po raz kolejny Tychy gościły młodych gitarzystów, którzy uczestniczyli w VIII "Śląskiej Jesieni Gitarowej" i konkursie im. Jana Edmunda Jurkowskiego. Jak zwykle konkursowi dla młodych towarzyszyły recitale uznanych gitarzystów. W tym roku gwiazdami byli między innymi Grek Costosa Cotsiolis, Argentyńczyk Pablo Marquez, włoskie Trio Chitarristico S. Cecilia, Brazylijczyk Marco Pereira oraz laureat VII edycji Białorusin Jan Skryhan. W koncercie inaugurującym wystąpiła także tyska orkiestra kameralna AUKSO pod dyrekcją Marka Mosia. Towarzyszyła ona także koncertowi laureatów w trakcie ostatniego festiwalowego wieczoru. A laureatami tegorocznej edycji festwalu zostali: Grzegorz Krawiec, Otto Tolonen (z Finlandii) i Michalis Kontaxakis (z Grecji), którzy zdobyli równorzędne II nagrody oraz Luis Andres Campos Yepez (z Ekwadoru) zdobywca III nagrody. "Śląskiej Jesieni Gitarowej" towarzyszył, jak zwykle, konkurs plastyczny "Muzyka w Malarstwie" i wystawa pokonkursowa w Galerii "Obok". Spośród prac 94 artystów jury pod przewodnictwem Adama Wsiołkowskiego pierwszą nagrodę przyznało Elżbiecie Kuraj (kierującej do niedawna tyską galerią) za pracę "Podwójny błękit dla Weroniki" (do muzyki Zbigniewa Preisnera).

8 października

W całym kraju odbywały się wybory prezydenckie. W Tychach frekwencja wyniosła ponad 60%. W naszym mieście najwięcej głosów - 30016 czyli 56% - zdobył Aleksander Kwaśniewski. Dotychczasowy prezydent zostawił w pokonanym polu Andrzeja Olechowskiego - 10859 głosów (20%), Mariana Krzaklewskiego - 8529 głosów (16%). Pozostali kandydaci nie uzyskali w naszym mieście nawet 10% poparcia. Podobne wyniki ogłoszono w całym kraju. Największą niespodzianką tegorocznych wyborów była ledwie 1% zdobycz Lecha Wałęsy. Po raz pierwszy (z trzech dotychczasowych wyborów prezydenckich w III Rzeczpospolitej) do wyłonienia głowy państwa nie była potrzebna druga tura wyborów.

10 października

W auli Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego Wydziału Inżynierii Materiałowej, Metalurgii i Transportu Politechniki Śląskiej. Tym samym w mieście działają już dwie szkoły wyższe. Decyzją Zarządu Miasta renowacji zostanie poddana kapliczka św. Tekli stojąca w Cielmicach oraz krzyż kamienny ze skrzyżowania ulic Beskidzkiej i Strzeleckiej. Ten drugi obiekt po renowacji przeniesiony zostanie w inne miejsce z powodu budowanego w tym miejscu węzła komunikacyjnego.

12 października

W Zespole Szkół Muzycznych odbyło się spotkanie władz miasta z nauczycielami. Okazją było doroczne święto pedagogów. Z tej okazji przyznano wiele wyróżnień: nagrody prezydenta miasta, nagrody kuratora, medale Komisji Edukacji Narodowej, odznaczenia oraz najważniejsze: Nagrody Ministra Edukacji Narodowej. Otrzymali je: Krystyna Gemza, Tadeusz Pazera, Łucja Staniczek i Mirosław Szumny.

14 października

W Tychach przy ulicy Towarowej otwarto nowy hipermarket firmy "Tesco". Ma on być czynny 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę.

15 października

W Teatrze Małym zagrała grupa "BRAThANKI". Grupa ta jest tegorocznym objawieniem polskiej muzyki popularnej. Ich utwory to mieszanina różnych gatunków muzycznych inspirowanych muzyką ludową z całej Europy.

19-28 października

W obradach Światowego Parlamentu Młodzieży w Sydney uczestniczył tyszanin Krzysztof Lipiec.

20 października

W Tychach ukonstytuowało się Bractwo Kurkowe Grodu Tyskiego. Pierwszym hetmanem - założycielem Bractwa został Jerzy Pypłacz.

20 października

W Tychach rozpoczął się "Miesiąc dla zdrowia", zaplanowany do 20 listopada. W tym czasie można było skorzystać między innymi z darmowych zajęć gimnastyki korekcyjnej, aerobiku, badań poziomu cholesterolu i okulistycznych.

20 października

W Spółdzielczym Domu Kultury "Tęcza" odbyło się XVII Forum Domów Spółdzielczych. W czasie jego trwania tyszaninowi Januszowi Nowakowi wręczony został dyplom "Pro doma sua" przyznawany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Domów Spółdzielczych w Warszawie. Janusz Nowak napisał przyjęty na Forum kodeks "Zasady etyki samorządu TSM Oskard".

20-22 października

Tyscy harcerze już po raz dziesiąty zorganizowali Ogólnopolski Rajd Hufca Ziemi Tyskiej. W tym roku wzięło w nim udział 139 osób, w tym także drużyna z Trzyńca z Zaolzia. Andrzej Czyżewski, tyski architekt, kuzyn Marka Hłaski i posiadacz największej liczby pamiątek po nim, opublikował obszerną biografię pisarza. Książka "Piękny dwudziestoletni - biografia Marka Hłaski" trafiła już na półki księgarskie. Jest to dzieło wyjątkowe, odmienne od wcześniejszych książek o Hłasce: bogate w dokumenty, drobiazgowo dokładne w ustalaniu faktów. Na październikowej sesji Rady Miasta radni postanowili między innymi, że na terenach przy ulicy Andersa powstanie nowy kościół oraz oratorium seniora, a plac na nowobudowanym osiedlu Balbina będzie nosił imię Grażyny Bacewicz. Prezydent Tychów Andrzej Dziuba był organizatorem meczu piłki nożnej, który odbył się na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Zmierzyli się w nim samorządowcy z Dolnego i Górnego Śląska. Mecz zakończył się remisem 2:2, a jedną z bramek dla samorządowców z Górnego Śląska zdobył tyski prezydent. Jury pod przewodnictwem Darii Szczepańskiej rozstrzygnęło konkurs na autorskie projekty programów wychowania zdrowotnego w szkole. 12 projektów spośród 56 nadesłanych na konkurs przeznaczonych zostało do realizacji w szkołach. Na Paraolimpiadzie w Sydney trzy medale (jeden złoty i dwa srebrne) zdobył tyski pływak Maciej Maik. Najcenniejszy medal Maik uzyskał na dystansie 100m stylem grzbietowym. W polskiej ekipie znalazło się też miejsce dla tyskiej pływaczki Barbary Bojanowskiej, która w swym najlepszym występie w Sydeny zajęła 5 miejsce. Zarząd Miasta Tychy przekazał Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej samochód Fiat 126p, który miesiąc wcześniej miasto otrzymało od włoskiej firmy, jako jeden z trzech ostatnich egzemplarzy tego modelu.

28 października

W Teatrze Mały odbył się ciekawy koncert zatytułowany "Zaduszki bluesowe". Wystąpili: Jan "Kyks" Skrzek, Andrzej Urny z zespołem Chuligani oraz tyska grupa Cree.

29 października

Na deskach Teatru Małego gościła plejada znakomitych aktorów: Joanna Szczepkowska, Justyna Sieńczyłło, Joanna Żółkowska, Kazimierz Kaczor, Rafał Królikowski, Franciszek Pieczka i Cezary Żak. Okazją był spektakl "Wesołe kumuszki z Windsoru", w którym ci znani i lubiani aktorzy występowali. Podczas październikowych mistrzostw świata wszystkich stylów dalekowschodnich sztuk walki zebrani na nich prezydenci federacji uczestniczących w imprezie państw przyznali tytuł najlepiej wyszkolonego technicznie zawodnika. To przyznawane raz na cztery lata wyróżnienie otrzymał tyszanin Maciej Grochowski. Październik był w tym roku miesiącem ciepłym, wiele było słonecznych dni.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.