1 października 1999 0:00
1 września

W dniu, w którym wszyscy uczniowie zainaugurowali rok szkolny, czworo licealistów z I LO w Tychach wraz z opiekunem, nauczycielem geografii Mirosławem Szumnym, wróciło z wyprawy na Islandię. Tyszanie spędzili w tym północnym kraju dwa tygodnie, wędrując po jego bezdrożach. Weszli także na najwyższy szczyt Islandii - na wulkan Heklę. W wyprawie uczestniczyli Magdalena Szczypka, Piotr Pryga, Piotr Rewers, Paweł Mandera.

3 września

W paprocańskim kościele p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa odbyła się msza dożynkowa. Po mszy uroczystości przeniosły się do ośrodka nad Jeziorem Paprocańskim - tam starostowie dożynek Jan Pośpiech i Natalia Czardybon wręczyli bochen chleba prezydentowi miasta, Andrzejowi Dziubie. Następnie odbył się dożynkowy festyn. Wśród wykonawców był między innymi zespół folklorystyczny "Bojszowianie" z kapelą Piłatyków, do zabawy tanecznej przygrywał zespół B.A.R.. Dożynkom towarzyszyły wystawy: płodów rolnych, starych i nowych maszyn rolniczych oraz ciesząca się dużym zainteresowaniem ekspozycja etnograficzna pt. "Żniwiarze" pokazująca, jak odbywały się żniwa kilkadziesiąt lat temu. Dzieci oblegały małą zagrodę z pięknymi, białymi, rasowymi kozami z gospodarstwa Tadeusza Patrzyka.

4 września

O godzinie 4 rano trzech bandytów sterroryzowało obsługę całodobowego sklepu spożywczego i zrabowało z jego kasy kilkadziesiąt tysięcy złotych.

7 września

W lesie pod Czarkowem koło Pszczyny na terenie jednostki wojsk rakietowych pułkownik Zbigniew Piątek, szef tyskiej Wojskowej Komendy Uzupełnień, zorganizował zawody strzeleckie dla samorządowców i przedsiębiorców z Tychów i okolicy. Uczestniczyli w nich między innymi: prezydent Tychów Andrzej Dziuba, były przewodniczący Rady Miasta Michał Gramatyka, dyrektor Teatru Małego Tomasz Kordon.

8 września

Podczas prac wyburzeniowych starej warzelni w tyskim browarze miał miejsce nieszczęśliwy wypadek: zawalił się strop. Dwaj mężczyźni, którzy znaleźli się pod gruzami, zginęli w miejscu wypadku. Trzeci z obrażeniami głowy, jamy brzusznej i nóg trafił do Szpitala Wojewódzkiego w Tychach.

8 września

Nowy sezon hokejowy zainaugurowali tyscy hokeiści. W swym pierwszym meczu wygrali rzutami karnymi z Polonią Bytom. Mecz odbył się w Bytomiu. Zaś dwa dni później 2,5 tysiąca tyskich kibiców oklaskiwało zwycięstwo tyszan na własnym lodowisku - mecz ze Stoczniowcem Gdańsk zakończył się wynikiem 6:2.

10 września

W 70 rocznicę śmierci księdza infułata Jana Kapicy - przedwojennego proboszcza kościoła p.w. św. Marii Magdaleny, Związek Górnośląski wydał reprint książki księdza Emila Szramka pt. "Ks. Jan Kapica. Życiorys a zarazem fragment z historii Górnego Śląska". W reprincie zamieszczono aneks z tłumaczeniami fragmentów kazań i tekstów księdza Kapicy, które w przedwojennym oryginale przytoczone były po niemiecku. Tłumaczenia tego dokonał tyszanin Paweł Grychtolik. Rocznicę śmierci sławnego proboszcza uczczono także mszą świętą odprawioną w jego intencji w kościele, którym się kiedyś opiekował.

11 września

W Teatrze Małym miało miejsce spotkanie ze znanym reżyserem i senatorem Kazimierzem Kutzem. Na spotkanie z reżyserem najliczniej stawiła się młodzież. Kaziemierz Kutz mówił o swym dzieciństwie na Śląsku, o swoich filmach, a także co nieco o polityce. "Społem" Tychy Spółka z o.o. otrzymało "Koronę 2000" - nagrodę ogólnopolskiego branżowego miesięcznika "Handel" w kategorii handel. Dwie pozostałe nagrody otrzymała firma przemysłowa z Krakowa oraz Leszek Balcerowicz.

13 września

Dla ruchu pojazdów otwarto drugą jezdnię ulicy Towarowej. Ułatwi to znacznie dojazd do przedsiębiorstw mających swe siedziby w Tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz hipermarketu "Tesco", który powstaje u zbiegu ulicy Towarowej i Beskidzkiej.

16 września

W tyskim kościele ewangelicko-augsburskim p.w. apostołów Piotra i Pawła odbyła się dziękczynna uroczystość ekumeniczna. Okazji do obchodów było kilka: piąta rocznica poświęcenia tyskiego kościoła, 40-lecie ordynacji księdza biskupa Jana Szarka (zwierzchnika kościoła ewangelicko-augsburskiego), 40-lecie pracy ks. Jana Grossa, proboszcza mikołowskiego kościoła ewangelickiego. W uroczystościach wzięli udział zaproszeni księża katoliccy oraz przedstawiciele władz miasta.

16 września

Po raz piąty odbył się w Tychach Międzynarodowy Bieg Uliczny Fiata. Na starcie stanęło w tym roku, we wszystkich kategoriach wiekowych, 439 biegaczy. Bieg główny na dystansie 12 kilometrów wygrał Kenijczyk Charles Omwoyo.

17 września

W kościele p.w. św. Jana Chrzciciela odbyła się uroczystość poświęcenia sztandaru Wolnych Związków Zawodowych "Sierpień '80". W uroczystości zorganizowanej przez Zarząd Zakładowy Fiata Auto Poland wzięli udział dwaj z trzynastu kandydatów na urząd prezydenta Polski: Andrzej Lepper i Tadeusz Wilecki.

20 września

56 najlepszych uczniów tyskich szkół średnich uzyskało jednorazowe stypendia ufundowane przez miasto. Stypendia w tyskim magistracie wręczył uczniom wiceprezydent Tychów Zdzisław Dzikołowski.

22 września

W tyskim zakładzie firmy "Isuzu" wojewoda Marek Kempski uroczyście wręczył umowę o pracę tysięcznemu pracownikowi tyskiej filii tego przedsiębiorstwa. Okazał się nim tyszanin Wojciech Augustynowicz. Dzięki zatrudnieniu kolejnej grupy pracowników zakłady "Isuzu" rozpoczęły produkcję silników na trzeciej zmianie.

22 września

W bielskich zakładach Fiata Auto Poland z linii produkcyjnej zjechał ostatni fiat 126p czyli popularny maluch. Przez długie lata samochód ten produkowany był także w Tychach i wszedł do historii polskiej motoryzacji. Jeden z trzech ostatnich egzemplarzy został przekazany Urzędowi Miasta w Tychach, a ostatni trafił do muzeum w Turynie - włoskiej siedzibie Fiata.

23 września

Teatr Mały zainaugurował nowy sezon artystyczny. Tym razem dyrekcja tyskiej placówki zaproponowała tyszanom operetkę "Ptasznik z Tyrolu" w wykonaniu Teatru Muzycznego z Gliwic.

23 września

Kryterium ulicznym zakończył się VII Międzynarodowy Wyścig Kolarski "4 Asy Fiata Auto Poland". Chociaż na tyskich ulicach wygrał Marcin Gębka (reprezentant zawodowej grupy Mat Ceresit CCC), to czerwonym samochodem seicento - główną nagrodą dla zwycięzcy całego wyścigu - odjechał z Tychów Kazimierz Stafiej (reprezentant zawodowej grupy Mróz Supradyn Witaminy).

26 września

Togi, birety, gronostaje, rektorskie insygnia na scenie Teatru Małego - nowy, czwarty już rok akademicki zainaugurowała tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych. Na pierwszy rok studiów przyjęto latem 1000 studentów, zaś ogółem w tym roku będzie się w niej kształcić 3200 żaków. W czasie uroczystości wręczono dyplomy i nagrody najlepszym spośród pierwszego rocznika licencjatów tyskiej uczelni.

29 września

Tyska Galeria "Miriam" obchodziła 10 urodziny. Dzień przed oficjalnymi urodzinami, 28 września, w Galerii odbyło się spotkanie w gronie jej przyjaciół. Przybyli między innymi Franciszek Kotulski (były prezydent Tychów) i Feliks Lipman (przewodniczący gminy żydowskiej w Katowicach). Świeczki na torcie urodzinowym zgasił siedmioletni Tobiasz, syn Jarosława Banysia, szefa "Miriam". W dniu urodzin na placu Baczyńskiego zapłonęło tradycyjne Ognisko Dobrej Nadziei, a zgromadzonej publiczności towarzyszyła kapela góralska Bartka Marduły.

29-30 września

Na sztucznej ściance wspinaczkowej, która mieści się w I LO w Tychach, odbyły się I Tyskie Międzyszkolne Mistrzostwa we Wspinaczce Sportowej. Ogółem wystartowało 36 zawodników. Wśród gimnazjalistek triumfowała Justyna Narloch, a wśród gimnazjalistów Marek Obara. Wśród licealistek najlepsza była Kamila Łogożna, a z licealistów najlepiej wspinał się Adam Bielecki. Gościem zawodów był Krzysztof Wielicki - himalaista, zdobywca wszystkich ośmiotysięczników na ziemi.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.