1 sierpnia 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Sierpień   W zorganizowanym w Częstochowie konkursie plastycznym "Krajobraz Polski - tradycje, współczesność, przyszłość" kilka nagród zdobyli młodzi tyszanie z Młodzieżowego Domu Kultury nr 2. Nagrody otrzymały: Beata Przewoźnik z pracowni Moniki Wrony oraz Anna Barth, Magdalena Wyczesany, Anna Gołaszewska, Kamila Staszczeszyn, Agnieszka Słodczyk i Ewelina Markowicz z pracowni Ewy Szewczyk.

10 sierpnia

Zarząd Miasta i władze Politechniki Śląskiej podpisały porozumienie w sprawie działalności w mieście filii Wydziału Transportu tej uczelni. Od 1 października 120 studentów (połowa w trybie zaocznym) rozpocznie w Tychach naukę na kierunku transport ze specjalnością: eksploatacja i utrzymanie pojazdów samochodowych. Na potrzeby uczelni przeznaczono kilka pomieszczeń w Zespole Szkół Samochodowych przy ulicy Piłsudskiego.

10 sierpnia

W Teatrze Małym odbyły się uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego. Najciekawszym akcentem obchodów było otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej wojnie obronnej 1939 roku oraz napaści Armii Czerwonej na Polskę. Wystawę przygotował nowotarżanin kpt. rez. Jacek Paszyński.

13 sierpnia

W Parku Miejskim odbyła się folkowa zabawa zorganizowana przez redakcję "Dziennika Zachodniego". Gwiazdą imprezy był zespół "Kapela" z Żywca grający bardzo żywiołową muzykę będącą połączeniem rocku i folku. Występ ten poderwał do tańca kilka tysięcy tyszan, którzy licznie przybyli na festyn.

17 sierpnia

W Tychach gościł wicewojewoda śląski Andrzej Gałażewski. Gość spotkał się z Zarządem Miasta, a następnie zwiedził nowopowstające osiedla: Balbina i Z-1, zabytkowy budynek huty paprockiej oraz zapoznał się z koncepcją rozwiązań komunikacyjnych w węźle ulic Sikorskiego i Beskidzkiej.
26 sierpnia Na inaugurację pleneru malarskiego "Tychy 2000" Galeria OBOK przygotowała wernisaż wystawy tyskiej malarki Heleny Goldy-Błahut. Wystawa ta zorganizowana została z okazji jubileuszu 30-lecia pracy twórczej tej znanej artystki. Helena Golda-Błahut najbardziej znana jest jako autorka obrazów i rysunków uwieczniających zabytkową architekturę - między innymi śląskiej ziemi.

26 sierpnia

Na tyskim lodowisku odbyło się spotkanie zwolenników ustawy uwłaszczeniowej. Spotkanie prowadził poseł Adam Biela - główny autor tej wzbudzającej emocje ustawy. Na lodowisku zebrało się około 350 zwolenników uwłaszczenia. Na tyskim lodowisku pojawiła się nowa rolba. Posiada ekologiczny silnik na gaz oraz potrafi dużo lepiej od wysłużonej, starej maszyny wyrównywać lód przy bandach.

30 sierpnia

W kościele p.w. św. Marii Magdaleny odprawiono mszę świętą z okazji 20 rocznicy podpisania porozumień gdańskich oraz powstania "Solidarności".

31 sierpnia

W ostatnim dniu wakacji obradowała Rada Miasta. Jej obrady poprowadził Michał Gramatyka, który tym razem, przy zachowaniu odpowiedniej procedury, został odwołany z tej funkcji. Teraz już bez przeszkód będzie mógł ją sprawować Marian Stępień. Na sesji tej powołano także Jerzego Borowca (Przymierze "Mała Ojczyzna") na czwartego wiceprezydenta miasta. Stanowisko to jest wynikiem podziału kompetencji dotychczasowego wiceprezydenta ds. społecznych (w obecnym układzie politycznym jest nim Zdzisław Dzikołowski). Z jego zakresu odpowiedzialności wyłączono problemy zdrowia, pomocy społecznej i sportu, które przejmie nowy wiceprezydent. W trakcie sesji dokonano również zmian na stanowiskach przewodniczących komisji. Polegały one na odwołaniu szefów wywodzących się z AWS i zastąpieniu ich nowymi pochodzącymi z koalicji Porozumienie dla Tychów. Tyski wędkarz Wacław Grzeszczuk wyłowił w Jeziorze Paprocańskim rekordowo dużego suma. Ryba miała 130 centymetrów długości i ważyła prawie 17 kilogramów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.