1 lipca 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Lipiec   1 lipca

Rozpoczęły się prace remontowo-modernizacyjne tyskiej pływalni. Obiekt wzbogaci się o trzecią nieckę basenu, brodzik, hydromasaż. Wokół obiektu planuje się wykonanie większego niż dotychczas parkingu. Prace mają potrwać około półtora roku.

6 lipca

Podczas sesji Rady Miasta powołano nowy Zarząd Miasta. Prezydentem Tychów został Andrzej Dziuba z Unii Wolności, wiceprezydentami Zdzisław Dzikołowski i Jacek Łakota (obaj członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej) oraz Henryk Borczyk z Unii Wolności. Nieetatowymi członkami Zarządu Miasta zostali Michał Gramatyka (Unia Wolności), Jerzy Borowiec (Przymierze Mała Ojczyzna) oraz Alfred Pogorzelski (Sojusz Lewicy Demokratycznej). Przewodniczącym Rady Miasta w miejsce Michała Gramatyki wybrany został Marian Stępień z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Zmiany we władzach miasta są wynikiem powstania nowej koalicji - Porozumienia dla Tychów - złożonej z trzech ugrupowań: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Unii Wolności i Przymierza "Mała Ojczyzna".Koalicja ta odwołała w czerwcu poprzedni Zarząd i przejęła władzę w mieście. Spółdzielnia Kółek Rolniczych w Tychach wyekspediowała na Podlasie cztery ciężarówki z sianem. Jest ono darem dla tamtejszych rolników, którzy z powodu katastrofalnej suszy nie mogli zebrać wystarczającej jego ilości. Tyscy rolnicy pamiętają o pomocy, jaką uzyskali od podlaskich rolników po powodzi, która nawiedziła południową Polskę w 1997 roku. Teraz mogli się zrewanżować.

12 lipca

Szybciej, niż pierwotnie przypuszczano, otwarto po remoncie męską część II Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach.

15 lipca

Z okazji 590 rocznicy tego zdarzenia na polach Grunwaldu odbyła się największa w Polsce inscenizacja bitwy średniowiecznej. Po raz drugi pod Grunwaldem znaleźli się członkowie tyskiego Bractwa Rycerskiego Puszczy Pszczyńskiej. Tym razem nie tylko uczestniczyli w bitwie, ale w ramach Pomocy Maltańskiej zapewniali także pomoc medyczną. W tym roku potrzebował jej nawet król Władysław Jagiełło, który spadł z konia i dotkliwie się potłukł.

21 lipca

Na kolonie do Trzemeśna koło Myślenic wyjechało 25 dzieci z tyskich ubogich rodzin. Organizatorem wyjazdu był radny Mieczysław Podmokły oraz organizacja charytatywna działająca przy parafii p.w. św. Maksymiliana Kolbego. Kolonie nie doszłyby do skutku, gdyby nie wsparcie finansowe kilku tyskich firm.

21 lipca

Na Jeziorze Paprocańskim odbyły się ćwiczenia tyskiej Straży Pożarnej z zakresu ratownictwa wodnego. Tyskie Koło Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich zorganizowało wyjazd kolonijny do Zwardonia dla 18 dzieci z ubogich rodzin z Ukrainy. Do Polski przyjechały dzieci z okolic Sambora.
26 lipca Wojewoda śląski Marek Kempski na mocy przysługujących mu uprawnień stwierdził nieważność decyzji Michała Gramatyki o rezygnacji z funkcji przewodniczącego Rady Miasta Tychy. Okazało się bowiem, że według obowiązującego prawa przewodniczącego rady miasta muszą z zajmowanego stanowiska odwołać radni (na wniosek przynajmniej 12 spośród nich), a nie może on sam zrezygnować z zajmowanego stanowiska. Brak takiego wniosku zadecydował o unieważnieniu decyzji tyskich rajców. Logiczną kontynuacją pierwszej decyzji wojewody były kolejne unieważnienia: powołania Mariana Stępnia na stanowisko przewodniczącego Rady Miasta oraz powołanie Michała Gramatyki na nieetatowego członka Zarządu Miasta Tychy.

26 lipca

Dom Pomocy Społecznej, pomimo tego, że trwają w nim jeszcze prace wykończeniowe, przyjął pierwszych dziewięciu pensjonariuszy. W Domu znajdą należytą całodobową opiekę osoby, które z różnych przyczyn były jej pozbawione. Dom Pomocy Społecznej jest instytucją gminną, administrowaną przez Ośrodek św. Faustyny Caritas Archidiecezji Katowickiej.

29-30 lipca

W parku nad Jeziorem Paprocańskim miał miejsce II Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla "Ku przestrodze". Podobnie, jak rok temu, w ramach festiwalu odbył się przegląd zespołów amatorskich oraz występy gwiazd. Jury pod przewodnictwem Jacka Ksenia uznało, że w tym roku najlepiej wypadł zespół "Riders" z Wałbrzycha. Kolejne miejsca przyznano "Kompromisowi" z Tychów oraz grupie "Łagiewniki Blues" z Bytomia. W tym roku gwiazdami tyskiej imprezy byli tradycyjnie już "Dżem" i "Cree" oraz Edyta Bartosiewicz i grupa złożona z jurorów festiwalu z Markiem Piekarczykiem jako wokalistą. Tyski festiwal cieszył się dużą popularnością, o czym świadczy około 10 tysięcy widzów, którzy w niedzielny wieczór przyszli posłuchać rocka i bluesa do Paprocan. Wydarzeniem tego dnia było także bicie rekordu Guinessa w malowaniu obrazu o powierzchni 10m2 na oczach publiczności w czasie trwania koncertu. Dzieła tego w trakcie koncertu "Dżemu" dokonał Sławomir Żukowski. Tyski festiwal był udana imprezą, która powoli wrasta w kulturalny pejzaż miasta.

30 lipca

Z amerykańskiego samochodu pożarniczego Federal Six model A6 z 1929 roku arcybiskup Damian Zimoń metropolita katowicki święcił w tym roku pojazdy po sumie odpustowej, która odbyła się w kościele p.w. św. Krzysztofa. Jak co roku odpust ten zgromadził wielu wiernych, niekoniecznie zmotoryzowanych. Dodatkową atrakcją była wystawa pojazdów strażackich zorganizowana przez Centralne Muzeum Pożarnictwa z Mysłowic. W lipcowe wtorki i piątki na dziedzińcu Teatru Małego odbywały się "Spotkania ze sztuką" - cykl warsztatów artystycznych dla dzieci, które prowadzili Bożena Sergiel, Zbigniew Skorek i Sławomir Żukowski. Krzysztof Lipiec - tyszanin, absolwent II LO im. K.C.Norwida, a od roku student na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego, będzie reprezentować Polskę na obradach Światowego Parlamentu Młodych, który ma zebrać się w październiku w Sydney. Sukces tyszanina jest tym większy, że każde państwo może być reprezentowane przez co najwyżej dwie osoby.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.