1 czerwca 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Czerwiec   1 czerwca

Prezydent miasta Aleksander Gądek oraz wiceprezydent Anna Kolny wręczyli 59 uczniom tyskich szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich nagrody pieniężne i dyplomy w zamian za osiągnięcia naukowe, sportowe i artystyczne.

2 czerwca

W galerii "Na żywo" w siedzibie Polskiego Radia w Katowicach swoje prace zaprezentowała tyska malarka Beata Wąsowska.

3 czerwca

Kolejna "Festa Italiana" organizowana w Tychach zbiegła się terminem z włoskim świętem narodowym. W tym roku festa trwała tylko jeden dzień. Był on jednak wypełniony atrakcjami. Podziwiać można było między innymi pokaz walk rycerskich, występ włoskich tancerzy, a w finale posłuchać Kasi Nosowskiej z grupą "Hey" oraz obejrzeć pokaz sztucznych ogni. Tyski hokeista Krzysztof Oliwa grający w drużynie ligi NHL New Jersey Devils jako pierwszy Polak może poszczycić się zdobyciem Pucharu Stanleya za zdobycie pierwszego miejsca w tych prestiżowych rozgrywkach. Tyszanin wprawdzie nie grał z powodu kontuzji w ostatnich - finałowych meczach, ale w cały sezonie rozegrał 69 spotkań strzelając 6 bramek dla swej drużyny.

9 czerwca

W ramach III Dni Młodych Chrześcijan w Teatrze Małym odbyła się impreza "Radujmy się i weselmy", której głównym przesłaniem było pokazanie, że młodzież potrafi się dobrze bawić bez alkoholu i narkotyków. Cel został osiągnięty, zwłaszcza że na scenie zaprezentował się kabaret "Mumio" oraz gwiazda wieczoru - tyski mim Ireneusz Krosny.

15 czerwca

Stosunkiem głosów 29:16 radni odwołali Zarząd Miasta. Głosowanie to było wynikiem wcześniejszego nieudzielenia absolutorium Zarządowi Miasta. Na tej samej sesji radni udzielili jednogłośnego poparcia idei utworzenia w Tychach filii Wydziału Transportu Politechniki Śląskiej.

15 czerwca

Miejski Zarząd Komunikacji zaprezentował jeden z ośmiu nowych zasilanych gazem autobusów miejskich. Będzie on woził pasażerów w czasie wakacji na specjalnie utworzonej nowej linii, której przystankiem początkowym i końcowym będą Paprocany. Na linii tej młodzież do lat 18 będzie mogła jeździć za darmo. Przy okazji prezentacji autobusu nagrodzono jednego z tyskich kierowców Marka Kurasa, który na gorącym uczynku złapał kieszonkowca grasującego w jego autobusie.

15 czerwca

W tyskiej Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych obroniono pierwsze prace licencjackie.

16 czerwca

W Urzędzie Miasta wręczono świadectwa bezpieczeństwa uprawniające do dostępu oraz tworzenia informacji niejawnych. Uzyskało je blisko 70 osób z kadry kierowniczej Urzędu Miasta i podległych mu jednostek.

16 czerwca

Katarzyna Kolny, uczennica II LO im. C. K. Norwida, wygrała II Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego. Wicemistrzem Polski w ratownictwie wodnym został tyszanin Tomasz Skoczylas.

17-18 czerwca

Weekend w środku czerwca obfitował w Tychach w liczne festyny. W ośrodku paprocańskim Browar "Strzelec" zorganizował imprezę, na którą przyciągnęły widzów i słuchaczy występy między innymi Maanamu i Golec uOrkiestry - żywiołowych górali z Milówki. Swój festyn zorganizowali też ojcowie franciszkanie, a główną gwiazdą parafialnego pikniku w parku na osiedlu "O" było Stare Dobre Małżeństwo. Rodzinny piknik połączony z dniem otwartym miał miejsce także w fabryce Fiata Auto Poland

22 czerwca

Święto Bożego Ciała miało w tym roku prawdziwie zwrotnikową scenerię - błękitne niebo i upał sięgający 35oC. W Polsce zanotowano tego dnia rekordową temperaturę 34,6oC.

23 czerwca

W parku przy zameczku myśliwskim w Promnicach odbył się II Piknik Bluesowy. Gwiazdą imprezy była czarnoskóra wokalistka z Chicago Big Time Sarah. Zagrały również polskie grupy bluesowe: Easy Rider i Gang Olsena.

25 czerwca

Na terenach dawnego województwa katowickiego odbyły się uzupełniające wybory do Senatu rozpisane po śmierci senatora Augusta Chełkowskiego. Frekwencja w Tychach była bardzo niska i wyniosła 2,75%. W naszym mieście najwięcej głosów zdobył kandydat AWS Wacław Marszewski - 1424 głosy przed Adamem Graczyńskim (SLD) - 1102 głosy. W skali całego województwa lepszym okazał się kandydat SLD i on zdobył mandat senatora Rzeczpospolitej Polskiej. W Urzędzie Miasta podsumowano pierwsze 6 miesięcy działania programu "Bezpieczne Tychy - dość milczenia". W tym czasie uzyskano 131 informacji o przestępstwach, wykryto 89 czynów przestępczych, zatrzymano 29 sprawców, 16 spraw już zakończono, a dalszych 20 jest w toku postępowania sądowego.

30 czerwca

W galerii "Miriam" odbyła się promocja książki Sławomira Żukowskiego "Przypływ - odpływ". Jest to powieść, w której autor zawarł wiele wątków autobiograficznych, a także rozważań nad losem człowieka we współczesnym świecie.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.