1 maja 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Maj   1-3 maja

Jak co roku na początku maja przypadły dwa święta. Dni wolne od pracy wielu tyszan wykorzystało na kilkudniowe wyjazdy poza miasto, a inni na manifestacje swych przekonań politycznych. 1 maja pod pomnikiem Walki i Pracy spotkali się przedstawiciele i sympatycy SLD, zaś 3 maja przedstawiciele Zarządu i Rady Miasta uczestniczyli we mszy za ojczyznę w kościele p.w. św. Marii Magdaleny, po czym wraz z organizacjami kombatanckimi i harcerzami złożyli kwiaty pod pomnikiem Powstańców Śląskich.

9 maja

Tyski Teatr Ruchu i Pantomimy "LeMaT" obchodził jubileusz 10-lecia istnienia. Z tej okazji młodzi artyści pod kierownictwem Jolanty Szczurek przygotowali premierowy spektakl "Wolność niezbędna i przeklęta".

9 maja

Z taśm montażowych Fiata Auto Poland zjechał pięćsettysięczny egzemplarz fiata seicento. Jubileuszowy egzemplarz z kierownicą po prawej stronie zostanie wyeksportowany do Wielkiej Brytanii.

9-10 maja

W liceach i technikach odbyła się część pisemna egzaminów dojrzałości. W tyskich szkołach przystąpiło do nich 1819 uczniów.

11-12 maja

Jak co roku w pierwszej połowie maja spotkali się w Tychach naukowcy, samorządowcy i przedsiębiorcy, aby w ramach Seminarium Majowego przedyskutować aktualne problemy miasta. W tym roku tematem dziewiątego już Seminarium było "Miasto w procesie reform ustrojowych: stan i perspektywy". Głównym celem seminarium była wstępna ocena efektów reform wprowadzonych w Polsce w 1999 roku z perspektywy lokalnej. Wśród referentów części plenarnej byli między innymi prof. Zyta Gilowska z Uniwersytetu Warszawskiego, Wiktor Łaszczyk - przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki, Piotr Skrzypecki śląski Kurator Oświaty, Andrzej Sośnierz - dyrektor Śląskiej Kasy Chorych. Wystąpienie tego ostatniego wzbudziło najwięcej emocji, bardzo duże były rozbieżności pomiędzy dyrektorem a słuchaczami w ocenie reformy służby zdrowia. Po obradach plenarnych uczestnicy Seminarium pracowali w grupach warsztatowych, z których wnioski przedstawiono w ostatniej części plenarnej. Wieczór pierwszego dnia IX Tyskiego Seminarium Majowego zarezerwowany był na koncert promocyjny, w trakcie którego wręczono doroczną nagrodę prezydenta miasta dla wybitnych ludzi nauki, kultury i sportu. W tym roku laureatem został Mariusz Czerkawski - tyski hokeista, pierwszy Polak, który zagrał w elitarnej amerykańsko-kanadyjskiej lidze NHL. Z rąk prezydenta miasta Aleksandra Gądka odebrał on złoty krążek. W trakcie koncertu, którego artystyczną część wypełniła Kameralna Orkiestra Miasta Tychy AUKSO, wręczono także nagrodę Promocja XXI. Kapituła przyznała ją firmie "Isuzu Motors Polska" za silnik wysokoprężny o pojemności 1,7 uznany za produkt nowoczesny, innowacyjny i promujący miasto. Wyróżnieniami uhonorowano dom ruchomy - dzieło Górnośląskiego Przedsiębiorstwa LAK oraz słupki ogrodowe, wytwarzane przez Zakład Produkcji Sprzętu Oświetleniowego. W czasie tego samego wieczoru dawnym żołnierzom Armii Krajowej wręczono odznaki "Weterana walk o wolność i niepodległość". W ten sposób uhonorowano 26 osób z Tychów i okolicy.

11 maja

W filii nr 7 Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyła się zabawa dla dzieci z okazji 100 rocznicy urodzin Jana Brzechwy. Uczniowie młodszych klas szkół podstawowych uczestniczyli w konkursach dotyczących znajomości twórczości pisarza, inscenizacji scenek z bajek Brzechwy oraz rysowali ilustracje do utworów pisarza. 18 maja Żwakowskie gimnazjum nr 3 formalnie już od 16 grudnia nosi imię Jana Pawła II. Główne uroczystości związane z nadaniem imienia odbyły się jednak właśnie 18 maja - w dniu 80-tych urodzin papieża. Uroczystości rozpoczęła msza święta sprawowana przez biskupa Stefana Cichego, podczas której poświęcono szkolny sztandar, a dalsza część święta odbyła się w murach szkoły. Tyscy gimnazjaliści włączyli się więc w świętowanie urodzin papieża, które w całym kraju miały szczególnie podniosły charakter.

18 maja

Po raz drugi studenci tyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych zorganizowali Juwenalia. Po uroczystym przekazaniu żakom kluczy do miasta studenci bawili się na imprezach zorganizowanych na placu św. Anny, pod "Żyrafą" oraz w klubie "Eden".

20 maja

Tyska fabryka Isuzu została nagrodzona przez koncern General Motors jako najlepszy dostawca komponentów. Nagrodę przyznano w kategorii silników Diesla. Tyskie siatkarki z Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych zdobyły w Białymstoku mistrzostwo Polski uczelni niepaństwowych. Z kolei w Akademickich Mistrzostwach Śląska ta sama drużyna wywalczyła srebro ustępując jedynie zawodniczkom Uniwersytetu Śląskiego.

23 maja

Na zaproszenie śląskich dzieci prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski zwiedzał Śląsk. Ostatnią częścią prezydenckiej wycieczki była wizyta w drukarni "Gazety Wyborczej" znajdującej się w Tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Przewodnikami prezydenta po drukarni byli uczniowie z SP nr 23 i gimnazjum nr 8 z Cielmic.

25 maja

W 10 rocznicę pierwszych wolnych wyborów do władz samorządowych przewodniczący obecnej Rady Miasta Michał Gramatyka zaprosił na sesję osoby pełniące najważniejsze funkcje we władzach miasta w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Siedemnastu najbardziej zasłużonym osobom wręczone zostały pamiątkowe "zegary samorządowe". Po tej uroczystości nastąpiła zwyczajna sesja Rady Miasta.

25 maja

Regionalna Izba Obrachunkowa nie zgłosiła zastrzeżeń do uchwały Rady Miasta o nieudzieleniu absolutorium Zarządowi Miasta za rok 1999. Tym samym została rozpoczęta procedura mająca na celu odwołanie prezydenta i Zarządu.

25 maja

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Tychach gościła wiceminister ds. pracy i polityki społecznej Joanna Staręga-Piasek. Tematem spotkania, które zorganizowali starosta tyski Piotr Czarnynoga i kierownik tyskiego Urzędu Pracy Elżbieta Kruczek, były możliwości uzyskania funduszy na realizację programów aktywizacji bezrobotnych.

27 maja

Podczas meczu klasy okręgowej decydującym o pierwszym miejscu w tabeli pomiędzy GKS Tychy a Czarnymi Sosnowiec doszło do ekscesów na trybunach i murawie boiska. Tyscy chuligani w 87 minucie meczu wtargnęli na boisko i pobili kilku piłkarzy sosnowieckich, zaś po meczu zniszczyli dwa radiowozy i dwa samochody straży miejskiej. Policja zatrzymała sześć najbardziej agresywnych osób. Wydarzenia te są kolejnym aktem chuligaństwa na tyskich obiektach sportowych po podobnych zdarzeniach na lodowisku.

27 maja

Ponad trzystu wystawców z Polski i zagranicy zgromadziła w auli Szkoły Muzycznej XXI Ogólnopolska Giełda Birofilska. Miłośnicy piwnych akcesoriów mogli poszerzyć swoje kolekcje, a także podziwiać zbiory innych hobbystów. Joanna Trzepiecińska, Wojciech Malajkat oraz Zbigniew Zamachowski wystąpili na deskach Teatru Małego w spektaklu "Się kochamy". W sali obrad Urzędu Miasta odbyła się uczniowska debata na temat "Najważniejsze wydarzenia na Śląsku w mijającym stuleciu". Młodzi tyszanie za najważniejsze wydarzenie uznali III powstanie śląskie i powrót części Śląska w granice Polski w 1922 roku. Debatę zorganizowali nauczyciele - uczestnicy kursu "Dziedzictwo kulturowe w regionie" pod kierunkiem Łucji Staniczek.

31 maja

W tegorocznej edycji Sportowego Turnieju Miast i Gmin tyszanie musieli uznać wyższość rywalizujących z nimi sosnowiczan. W imprezach zorganizowanych w Tychach uczestniczyło, pomimo deszczowej pogody, w sumie 45890 osób, czyli 34,5% mieszkańców. Zaś w Sosnowcu w sportowej rywalizacji wystartowało 39,2% mieszkańców. Maj obdarzył nas letnią, wakacyjną pogodą - przez cały miesiąc panowały upały, niewiele było opadów.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.