1 kwietnia 1999 0:00
1 kwietnia

W Tychach rozpoczęło działalność pierwsze niepubliczne pogotowie ratunkowe. Dysponuje ono nowoczesnym sprzętem, takim samym jakim posługują się podobne placówki w Europie. Pogotowie znalazło swą siedzibę w budynku przychodni przy ulicy Gen. de Gaulle'a.

6 kwietnia

Tyski hipermarket "Allkauf" w związku ze zmianami kapitałowymi zmienił nazwę na "Hypernova". Zmianie uległa aranżacja wnętrza, poszerzony został asortyment sprzedawanych towarów.

6 kwietnia

Znajdujący się tuż przy granicy miasta i kojarzony powszechnie z Tychami zameczek myśliwski w Promnicach zmienił właściciela. Dotychczasowym była Nadwiślańska Spółka Węglowa, a nowym zostało Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Transakcja taka była możliwa dzięki przekazaniu Promnic skarbowi państwa w zamian za anulowanie części górniczych długów.

7 kwietnia

W I LO im. Leona Kruczkowskiego otwarto pierwszą w mieście profesjonalną ścianę wspinaczkową. Powstała ona w ramach programu "Wspinaczka w szkole", realizowanego przez Polski Związek Alpinizmu i Urząd Kultury Fizycznej.

8-13 kwietnia

Już po raz XXVII w Teatrze Małym odbyły się Tyskie Spotkania Teatralne. Jak co roku w Teatrze Małym zobaczyć można było spektakle konkursowe oraz wieczorne przedstawienia profesjonalne. Wśród tych ostatnich na uwagę zasługiwali "Letnicy" wg Gorkiego w reżyserii Krystiana Lupy. Ten wielogodzinny spektakl widzowie mogli oglądać podczas dwóch wieczorów. Natomiast inauguracja XXVII TST przypadła w udziale Śląskiemu Teatrowi Tańca z Bytomia, który zaprezentował premierowe przedstawienie "Czas zimy" w reżyserii Jacka Łumińskiego. Jednym z wieczornych, pozakonkursowych spektakli było przedstawienie "Wystarczy być" w reżyserii Sławomira Żukowskiego. Część konkursową XXVII TST oceniało jury pod przewodnictwem Jan Machulskiego. Decyzją tego gremium nie przyznano w tym roku Grand Prix. Najwyższą nagrodę otrzymał Teatr KLAPS z Białegostoku, który w Tychach zaprezentował sztukę "I znów, i znów, i jeszcze raz" wg Juliana Tuwima. W ramach XXVII TST odbyły się także warsztaty teatralne, które prowadzili jurorzy Jan Machulski, Barbara Dziekan oraz Jacek Łumiński.

10 kwietnia

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyła się pierwsza konferencja socjologiczna pod tytułem "Kapitał społeczno-kulturowy a rozwój lokalny i regionalny". Zorganizowała ją Katedra Badań i Nauk Społecznych kierowana przez prof. Marka S. Szczepańskiego. Oprócz pracowników katedry referaty wygłosili także prof. Tadeusz Sławek - rektor Uniwersytetu Śląskiego, prof. Ewa Chojecka - historyk sztuki oraz Tadeusz Kijonka - redaktor naczelny miesięcznika "Śląsk". Wszyscy referenci podkreślali wagę wartości kulturowych i społecznych w kreowaniu nowoczesnego społeczeństwa zarówno w skali globalnej jak i lokalnej. Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych jest wydawcą książki, która powinna trafić do biblioteczki każdego tyszanina zainteresowanego problemami swego miasta. Książka nosi tytuł "Tychy. Integracja - społeczność lokalna - rodzina miejska". Jest to zbiór tekstów ciekawszych referatów, wygłoszonych na Tyskich Seminariach Majowych (na II, III, IV, V i VI Seminarium). Redaktorem naukowym tomu jest prof. Marek Szczepański.

10 kwietnia

Hiromu Inada zastąpił Hisaomi Sasaki na stanowisku prezesa zarządu spółki Isuzu Motors Polska.

14 kwietnia

W tyskim Szpitalu Wojewódzkim otwarto Oddział Intensywnej Opieki Medycznej. Spełnia on wszystkie wymogi stawiane współcześnie tego typu placówkom i jest dumą dyrektora Szczepana Bołdysa.

14 kwietnia

W tyskiej Galerii "Miriam" odbył się wernisaż wystawy "Jesteśmy" poświęconej Żydom. Wernisaż połączony był ze spotkaniem przedstawicieli różnych religii. Uczestniczyli w niej duchowni rzymskokatoliccy, ewangeliccy oraz przedstawiciele gminy żydowskiej w Katowicach z jej przewodniczącym Feliksem Lipmanem.

14 kwietnia

Na rzece Gostynce ukończono budowę odcinka wałów przeciwpowodziowych od ulicy Sikorskiego do ulicy Beskidzkiej. Zarazem rozpoczęto dalszy etap budowy wałów aż do ulicy Cielmickiej. Tyskim hokejowym oldboyom nie udało się obronić mistrzowskiego tytułu wywalczonego przed rokiem. Tym razem na mistrzostwach Polski w Sosnowcu zdobyli tytuł wicemistrzowski przegrywając w finale z gospodarzami imprezy 0:5.

18 kwietnia

Trzy hektary młodnika sosnowo-dębowego spaliły się w lesie w okolicy Paprocan. Przyczyną pożaru, który gasiło siedem jednostek straży pożarnej, było umyślne podpalenie.

19 kwietnia

W tyskim ratuszu podpisano porozumienie pomiędzy Komendą Miejską Policji a Komendą Straży Miejskiej. Jego istotą jest powołanie wspólnych patroli funkcjonariuszy policji i straży miejskiej. Porozumienie jest kolejnym etapem realizacji programu "Bezpieczne Tychy - dość milczenia".

20 kwietnia

Księżom dziekanom tyskich dekanatów: Franciszkowi Resiakowi i Engelbertowi Ramoli przyznane zostały godności Kapelana Jego Świątobliwości Jana Pawła II z tytułem prałata. Godność tego rodzaju nadaje Stolica Apostolska na wniosek biskupa. W całej archidiecezji katowickiej uhonorowano w ten sposób jedynie pięciu księży.

23-24 kwietnia

Wielkanoc minęła w prawdziwej letniej aurze.

26 kwietnia

W Zespole Szkół Muzycznych odbył się Ogólnopolski Konkurs Kompozycji na Gitarę Klasyczną. Pierwszą nagrodę zdobył Bartłomiej Budzyński, drugiej nie przyznano, a trzecią otrzymała Agata Zubel.

27 kwietnia

Rada Miasta nie udzieliła Zarządowi Miasta absolutorium z wykonania ubiegłorocznego budżetu miasta. Przeciwko absolutorium głosowało 25 radnych, a za 18 (wszyscy z klubu AWS). Nieudzielenie absolutorium jest równoznaczne z wnioskiem o odwołanie Zarządu Miasta, który ma być rozpatrywany na następnej sesji Rady Miasta.

27 kwietnia

Dziesięć lat istnienia świętowało Społeczne Towarzystwo Oświatowe w Tychach. Założyli je rodzice, którzy chcieli otworzyć dla swych dzieci szkołę inną od tej, którą sami znali z dzieciństwa. Udało się tego dokonać własnym wysiłkiem. Utworzona 10 lat temu szkoła przez cały czas rozwijała się i do dziś jej mury opuściło ponad 240 absolwentów. W 2000 roku w Zespole Szkół STO uczy się 228 uczniów: 68 w szkole podstawowej, 8 w gimnazjum i 152 w liceum; uczy ich 52 nauczycieli, którym przewodzi dyrektor Tadeusz Sosiński.

28 kwietnia

Pierwsze miejsce w zawodach policjantów o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, które odbyły się w Wyrazowie koło Częstochowy, zdobył st. sierżant Remigiusz Bujak z tyskiej komendy policji. "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Marii Magdaleny w Tychach w zapiskach kronikarskich" to tytuł monumentalnej, ponad 800 stronicowej księgi autorstwa ks. prof. Janusza Wycisły. Zawarte w niej zostały wszystkie najważniejsze informacje z przeszłości najstarszej tyskiej parafii.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.