1 marca 1999 0:00
3 marca

Hokeiści GKS Tychy odpadli z rywalizacji o medale mistrzostw Polski. W zasadniczej części sezonu zajęli czwarte miejsce i w rozgrywkach play-off rozgrywali mecze z STS Sanok - piątym w sezonie zasadniczym. Niestety, tyszanie przegrali trzy mecze, a wygrali tylko jeden i tym samym grać będą co najwyżej o piąte miejsce. Co gorsza na ostatnim meczu nie popisali się tyscy kibice, którzy odpalili na trybunach pojemnik z gazem łzawiącym. Spowodowało to przerwanie meczu i zamknięcie tyskiego lodowiska dla kibiców do końca sezonu. Warto dodać, że nie był to pierwszy występek tyskich kibiców. Koszykarze MOSM Tychy pod wodzą trenera Edwarda Feitha skończyli swój pierwszy sezon w trzeciej lidze na dobrym - piątym miejscu. Przedsezonowy plan minimum - utrzymanie się w tej klasie rozgrywek został wypełniony z nawiązką. Na tyskim osiedlu "L" otwarto pierwszą w mieście kawiarnię internetową. Można tu w miłej atmosferze buszować w wirtualnej przestrzeni internetu.

4 marca

W Galerii Obok otwarta została wystawa poplenerowa "Plener Tychy '99".

6-7 marca

W Teatrze Małym Agencja Promocji i Rozwoju Gospodarczego Miasta Tychy S.A. zorganizowała regionalną konferencję "Tychy - Energia - Oszczędność". Poświęcona ona była problemom termomodernizacji, metodom oszczędzania energii, roli i zadaniom gminy w zarządzaniu energią oraz sposobom i źródłom finansowania przedsięwzięć energooszczędnych.

8-10 marca

W auli Zespołu Szkół Budowlanych odbyła się giełda szkół średnich. Obecni ósmoklasiści mogli zdobyć informacje o kierunkach kształcenia, egzaminach wstępnych, zajęciach dodatkowych we wszystkich tyskich szkołach średnich.

11 marca

W Bielsku-Białej rozstrzygnięto X Ogólnopolski Konkurs "Koroneczka 2000" (organizowany co dwa lata), w którym prezentowane i oceniane są dziecięce prace plastyczne, inspirowane sztuką ludową. Nagrody przyznano młodym tyszankom z MDK nr 2: Magdalenie Ruseckiej, Justynie Andrackiej, Annie Jagiełce, Aleksandrze Ruseckiej, Barbarze Zimnol, Sandrze Ozga, Annie Dolińskiej, Katarzynie Kamińskiej i Wioletcie Kulickiej, którymi opiekują się Genowefa Stróżyczak, Ewa Szewczyk i Monika Wrona. Z okazji jubileuszu konkursu dokonano też podsumowania wyników wszystkich edycji. Tyski MDK nr 2 okazał się najlepszy spośród wszystkich placówek w Polsce, gdyż w dziesięciu edycjach zdobył 172 nagrody i wyróżnienia, wyprzedzając Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Koniakowie (168 nagród i wyróżnień) i Młodzieżowe Centrum Kultury z Zakopanego (152 nagrody i wyróżnienia). Również wśród opiekunów pierwsze miejsce zajęła tyszanka Genowefa Stróżyczak, której podopieczni zdobyli 59 nagród i wyróżnień, zaś wśród młodych artystów najwięcej nagród (18) przyznano Aleksandrze Ruseckiej.

14 marca

Z inicjatywy SLD odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta, która poświęcona była przekroczeniu planów finansowych na budowie Zespołu Szkół Municypalnych. Sesja nie przyniosła jednak oczekiwanych wyjaśnień ze strony Zarządu Miasta, poza wiadomym faktem znacznego przekroczenia kosztorysu inwestycji. Na początku sesji ślubowanie radnego złożył Zbigniew Darocha, który zajął w tyskiej Radzie miejsce zmarłego Ernesta Adamusa. Joanna Gad z klubu UKS Bulls Tychy zdobyła srebrny medal podczas I Halowych Mistrzostw Europy Lekkoatletów Niepełnosprawnych Intelektualnie. W szwedzkiej miejscowości Bollnas tyszanka startowała w pchnięciu kulą.

16 marca

Na deskach Teatru Małego dwa przedstawienia komedii Aleksandra Fredry "Mąż i żona" dał znakomity zespół aktorski: Krystyna Janda, Janusz Gajos, Piotr Machalica, Joanna Żółkowska, Gustaw Lutkiewicz.

18 marca

W tyskiej restauracji "Fioletowa" odbyła się aukcja karykatur autorstwa Sławomira Żukowskiego, przedstawiających znane postaci ze sceny politycznej Tychów. Dochód z aukcji przeznaczono na potrzeby oddziału noworodków Szpitala Wojewódzkiego. Aukcja połączona była z promocją pierwszej powieści Żukowskiego, znanego dotąd przede wszystkim jako twórca Teatru "Belfegor". Książka zatytułowana jest "Przypływ - Odpływ".

23 marca

W sali tyskiej Szkoły Muzycznej podsumowano ósmą edycję konkursów "Moja mała ojczyzna" i "Moja rodzina - mój dom rodzinny". W tym roku na konkurs nadesłano 61 prac uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz dwie prace nauczycieli. Jury pod przewodnictwem profesora Marka S. Szczepańskiego w kategorii szkół ponadpodstawowych najwyżej oceniło pracę Magdaleny Danicić z I LO, uczennicy Jadwigi Wiendlocha, przyznając jej I nagrodę. II nagrodę otrzymała Magdalena Kulus również z I LO, a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymali Aleksandra Marzec i Artur Palowski z II LO. W konkursie "Moja rodzina - mój dom rodzinny" dla gimnazjów i szkół podstawowych zwyciężyła Natalia Romaniuk z SP nr 37, uczennica Joanny Basoń, drugie miejsce zajął Beniamin Wacławik z SP nr 7, a trzecie Agnieszka Wodarczyk z Gimnazjum nr 12 i Marta Baryś z SP nr 37. Nagrody w edycji konkursu dla nauczycieli otrzymali Katarzyna Kopia z STO i Henryk Borkowy z Zespołu Szkół. Uhonorowano również nauczycieli - opiekunów wszystkich laureatów.

23 marca

Przy ulicy Mikołowskiej w Tychach otwarto pierwszą w naszym mieście restaurację McDonalda.

24 marca

Na zaproszenie Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych gościł w Tychach były minister finansów, profesor Grzegorz Kołodko. W tyskiej uczelni wygłosił on wykład pt "Globalizacja a transformacja", a następnie spotkał się z władzami miasta.

26 marca

Sezon rowerowy zainaugurowali w Paprocanach turyści z tyskiego klubu turystyki rowerowej "Gronie".

27 marca

W tym roku Międzynarodowy Dzień Teatru miał w Tychach szczególnie uroczystą oprawę. Przyczyniła się do tego 35 rocznica istnienia Teatru Małego (Teatr otworzył swe podwoje 17 stycznia 1965 r.). Z obu tych okazji tyski teatr "Belfegor" przygotował spektakl "Wystarczy być" według prozy Jerzego Kosińskiego z wykorzystaniem fragmentów "Cesarza" Ryszarda Kapuścińskiego. W spektaklu wyreżyserowanym przez Sławomira Żukowskiego oprócz aktorów amatorów: Romualda Kłakusa, Wojciecha Wieczorka i Jana Matuszyńskiego wystąpili również aktorzy Teatru Śląskiego im. Wyspiańskiego w Katowicach: Anna Kadulska, Andrzej Warcaba, Adam Baumann, Marek Ślosarski i Dariusz Niebudek. Honorowym gościem premiery była wdowa po Jerzym Kosińskim Katherina von Fraunhofer-Kosiński. Dzień Teatru uświetniła również Galeria "Obok" wernisażem wystawy prezentującej eksponaty ze zbiorów oddziału teatralnego Muzeum Miasta Krakowa. W tym roku zawitał do Tychów między innymi kostium do roli królowej Elżbiety, plakietka z popiersiem Ludwika Solskiego oraz portret Mirosławy Dubrawskiej. Piętnastolecie istnienia obchodziły dwa zespoły gimnastyczno-artystyczne "Salto" i "Piruet" kierowane przez Marię Ławniczek.

30 marca

Na sesji Rady Miasta głosowany był wniosek o dymisję prezydenta Tychów Aleksandra Gądka złożony przez radnych Unii Wolności. Pomimo poparcia tego wniosku przez opozycję (czyli radnych SLD oraz przymierza "Mała Ojczyzna") nie zdołano zgromadzić wymaganej liczby 2/3 głosów, tak więc prezydent pozostał na swoim stanowisku. Po głosowaniu rezygnację ze stanowisk wiceprezydentów złożyli Barbara Rymer i Arkadiusz Borek. Ich rezygnacja głosowana będzie na kolejnej sesji Rady Miasta. Na marcowej sesji radni nadali również nazwy nowym ulicom w dzielnicy Mąkołowiec. Są to ulice: Strusia, Przepiórek i Skowronków.

31 marca

Ulicami Tychów od kościoła p.w. św. Krzysztofa do kościoła p.w. Marii Magdaleny przeszła procesja Drogi Krzyżowej. Przewodniczył jej biskup Stefan Cichy. W tym roku w związku z obchodzonym w kościele katolickim Rokiem Jubileuszowym miała ona wyjątkowo uroczysty charakter.

31 marca

Tyscy hokeiści skończyli rozgrywki ligowe na piątym miejscu po dwóch zwycięstwach nad KKH Katowice.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.