1 lutego 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Luty   5 lutego

W auli Technikum Górniczego odbył się koncert poświęcony pamięci Artura Langego, tragicznie zmarłego lidera grupy "Konar". W koncercie zagrały kapele bluesowe z Tychów i okolicy.

7-8 lutego

W tyskim Urzędzie Miasta miała miejsce konferencja poświęcona ustaleniu głównych obszarów współpracy miasta Tychy z partnerami z Francji i Wielkiej Brytanii oraz uzyskiwaniu funduszy z Unii Europejskiej. W obradach uczestniczył między innymi Bob Cutts - przedstawiciel Unii Europejskiej.

8 lutego

Po ciężkiej chorobie zmarł Ernest Adamus, radny Rady Miasta. Reprezentował on w tyskiej Radzie Unię Wolności. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć społecznych w Tychach. Przyczynił się do wybudowania kościoła ewangelickiego oraz katolickiej świątyni w Czułowie, piastował też funkcję Starszego Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości w Tychach. Tyskie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej zorganizowało konkurs na kierowcę roku 1999. Najwięcej głosów pasażerów zdobył Zbigniew Postawa i to on został Kierowcą Roku i otrzymał główną nagrodę - kolorowy telewizor. Tyskie przedsiębiorstwo jako pierwsze na Śląsku, a czwarte w kraju rozpoczęło eksploatację autobusów z silnikami zasilanymi gazem. Emitują one mniej zanieczyszczeń, są tańsze i trwalsze.

8 lutego

Program "Bezpieczne Tychy - Dość Milczenia" został wyróżniony w konkursie o Nagrodę Hetmana w Poznaniu. W konkursie oceniano programy zmierzające do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców w miastach.

14 lutego

W naszym mieście utworzona została nowa instytucja - Miejskie Centrum Kultury. Centrum zastąpiło dotychczasowy Zespół d/s Kultury i Sportu, działający w Urzędzie Miejskim, przejęło też opiekę nad świetlicą środowiskową w Wilkowyjach. Dyrektorem MCK została Urszula Nocuń, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego (kierunek animacja społeczno-kulturalna) oraz podyplomowego studium menedżera kultury na tymże uniwersytecie.

14 lutego

Tyski zespół "Mysterious" grający muzykę z gatunku art rocka wygrał konkurs organizowany przez Radio TOP i kwartalnik "Opcje". Nagrodą jest możliwość nagrania płyty.

15 lutego

W Elektrociepłowni Tychy S.A. rozpoczął pracę blok ciepłowniczy BC-35. Pozwoli on na skojarzoną produkcję ciepła i energii elektrycznej. Otwarcie bloku uświetnił pokaz laserowy, który w scenerii rur, zaworów i kabli miał niepowtarzalny charakter. Na II Oddziale Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach zakończono modernizację. Remont odbył się dzięki pieniądzom zgromadzonym od sponsorów.

19 lutego

W MDK nr 1 piątą rocznicę istnienia świętowała VII Tyska Ekologiczna Drużyna Harcerska "Wichury" im. 5 Kresowego Batalionu Saperów. Opinią publiczną w Tychach wstrząsnęły informacje o kosztach budowy Zespołu Szkół Municypalnych. Okazuje się, że inwestycja, która powstaje przy ulicy Piłsudskiego znacznie przekracza planowany kosztorys w wysokości 26,7 mln złotych. Zdumiewa ponadto fakt, że nie została jeszcze zamknięta dokumentacja projektowa i nie wiadomo, ile rzeczywiście kosztować będzie tyska szkoła. Niektórzy szacują, że koszty inwestycji mogą być nawet dwukrotnie wyższe od zaplanowanych. Tyscy hokeiści - juniorzy, podopieczni trenera Krystiana Woźnicy, zdobyli brązowy medal w Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych rozegranych w Opolu. Tyscy juniorzy odnieśli również sukcesy indywidualne - najlepszym bramkarzem turnieju został Rafał Elżbieciak, a najskuteczniejszym napastnikiem okazał się Tomasz Mirocha.

24 lutego

Prezydent Tychów Aleksander Gądek oraz Marcin Lauer, szef Biura Informacji i Promocji Miasta wzięli udział w nowojorskiej konferencji "Succeed with Poland".

24 lutego

Na drodze krajowej nr 1 pomiędzy Tychami a Kobiórem miał miejsce karambol, w którym udział wzięło 14 samochodów. Przyczyną wypadku była mgła oraz oblodzenie drogi. Na szczęście w wypadku nikt nie zginął.

25 lutego

Konferencja szkoleniowa "Poród w wodzie" odbyła się w Szpitalu Wojewódzkim w Tychach. Tyscy lekarze, którzy mają duże doświadczenie w odbieraniu porodów w wodzie, dzielili się swoimi doświadczeniami w tym względzie z zaproszonymi gośćmi.

29 lutego

Na sesji bieruńskiej Rady Miasta władze Tychów uroczyście przekazały Bieruniowi terytorium, na którym znajduje się osiedle Homera. Pozostawało ono dotychczas w granicach Tychów, pomimo tego, że przestrzennie należy do zabudowy Bierunia. Tym samym Tychom ubyło 1400 mieszkańców i 12ha powierzchni.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek   naczelnik Wydziału Informacji i Promocji
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.