1 stycznia 1999 0:00
Kronika miasta: 2000 - Styczeń   1 stycznia

Rozpoczął się wyjątkowy rok dwutysięczny. Dwójka i trzy zera w zapisie roku budzą wiele emocji. Prowokują do refleksji i interpretacji symboliki tej niezwykłej daty.

1 stycznia

Wyjątkowa data 1 stycznia 2000 roku spowodowała nadzwyczajne zainteresowanie dziećmi urodzonymi właśnie tego dnia. W pierwszej sekundzie Nowego Roku w tyskim szpitalu wojewódzkim urodził się pierwszy Ślązak, a może nawet Polak 2000 Roku. Jest nim Dominik - syn Doroty i Mariusza Sukarów z Bytomia. Pierwszy tyszanin urodził się tegoż dnia o godzinie 23.15 i jest synem Anny Loski.

1 stycznia

Wbrew pesymistycznym przepowiedniom o "pluskwie milenijnej", która miała spowodować problemy z komputerami, wyłączenie energii elektrycznej, zawieszenie sieci informatycznych itp. - żaden kataklizm nie nastąpił, a komputery bez problemów przyjęły datę 01.01.2000.

2 stycznia

Koncertem trzech polskich tenorów: Bogusława Morka, Adama Zdunikowskiego oraz Dariusza Stachury przywitał Nowy Rok Teatr Mały.

3 stycznia

Na ulicach naszego miasta pojawił się pierwszy "gimbus" dowożący uczniów do gimnazjum przy ul. Wejchertów i Zespołu Szkół Sportowych. "AS", bo taką nazwę nosi autobus, zakupiony został przez władze miasta pod koniec grudnia 1999 roku.

6-15 stycznia

Po raz dziewiąty odbyły się Tyskie Wieczory Kolędowe. Imprezę zainaugurowała "Msza koronacyjna C-dur" Mozarta w wykonaniu zabrzańskiego chóru "Resonans con tutti" oraz zespołu "Pro Arte Ecclesiastica" pod dyrekcją Janusza Muszyńskiego. W kolejnych dniach tyszanie mieli okazję wysłuchać wiele innych koncertów oraz usłyszeć chóry uczestniczące w przeglądzie. W kategorii chórów kameralnych na uznanie jury, pracującego pod przewodnictwem ks. dr Antoniego Reginka, zasłużyły chóry: "Absolwent" ze Skoczowa, "Passionata" z Zabrza oraz "Przednutki" z Toszka. Spośród chórów dużych nagrody zdobyły: chór z Liceum Muzycznego w Katowicach, "Fermata" z Katowic Brynowa oraz dwa chóry tyskie: "Ogniwo" oraz "Św. Cecylia". Wszystkie one wystąpiły w koncercie finałowym w kościele p.w. św. Marii Magdaleny obok solistów Sabiny Olbrich, Agaty Kobierskiej i Czesława Gałki, a także organisty Henryka Botora, chóru "Ex Animo" i zespołu "Pro Arte Ecclesiastica".

7 stycznia

W Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 rozstrzygnięto VIII Ogólnopolski Konkurs "Witaj gwiazdko złota". Na konkurs nadesłano 1065 prac z 68 placówek z całego kraju. Spośród przyznanych 66 nagród i 88 wyróżnień połowa przypadła w udziale młodym tyszanom, pracującym w pracowniach plastycznych MDK 1 i MDK 2.

9 stycznia

Po raz ósmy w całym kraju zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku zebrane pieniądze postanowiono przeznaczyć głównie na zakup cyklerów - urządzeń do dializy otrzewnowej. W Tychach na ten cel uzbierano 63,5 tys. złotych. W Teatrze Małym, jak co roku, odbył się koncert, w którym zagrali między innymi: "Texas Band", "Południowa Grupa Rockowa" i szantymeni z grupy "Leje na pokład".

15 stycznia

Michał Piątek z SP nr 37 zajął pierwsze miejsce w konkursie ortograficznym dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów organizowanym przez redakcję "Gościa Niedzielnego" i Radio Katowice. Hokeista Mariusz Czerkawski, wychowanek tyskiego GKS-u, grający w zawodowej amerykańskiej lidze NHL w klubie New York Islanders został powołany do prestiżowego meczu gwiazd NHL. Jest pierwszym Polakiem, który dostąpił takiego zaszczytu.

16 stycznia

Dzięki informacji przekazanej przez policyjny telefon zaufania uruchomiony w ramach programu "Bezpieczne Tychy - Dość Milczenia" ujęto pierwszego sprawcę - winnego włamania do samochodu.

18 stycznia

II LO zorganizowało w Teatrze Małym kolejny konkurs "Młodych talentów", na którym zaprezentowali się uczniowie-artyści z tej szkoły. Trzecia dekada stycznia rozpoczęła się obfitymi opadami śniegu. Śnieg ucieszył dzieci, zwłaszcza, że spadł na początku ferii zimowych, zmartwił natomiast kierowców i pieszych. Tyskie służby drogowe zupełnie nie radziły sobie z sytuacją, a drogi i chodniki pokrywała gruba warstwa zmrożonego śniegu i lodu. Pracownicy spółki ALBA PTS odpowiedzialnej za oczyszczanie miasta, którzy nie wywiązali się ze swoich obowiązków zostali ukarani przez dyrekcję zakładu. Klub Europejski z I LO im. L. Kruczkowskiego, którym kieruje nauczycielka historii Lucyna Staniczek, zorganizował w tej szkole III Dzień Europejski. W tym roku zdominował go konkurs mitologiczny oraz, jak co roku, przegląd potraw z różnych zakątków Europy.

29 stycznia

W Szkole Muzycznej miały miejsce I Śląskie Spotkania Szantymenów Tychy 2000 "Pieśni Po Pracy". W festiwalu wzięły udział znane grupy śpiewające pieśni żeglarskie z całej Polski, między innymi: "Cztery Refy", "Mechanicy Szanty", "Qftry". Tychy reprezentowały zespoły "Leje na Pokład" oraz "Perły i Łotry Shanghaju". W tej ostatnie grupie śpiewa Michał Gramatyka - przewodniczący Rady Miasta Tychy, który był też jednym z pomysłodawców tej udanej imprezy.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.