1 listopada 1998 0:00
4 listopada

Sejmowa Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej zorganizowała w Warszawie konferencję "Gospodarny samorząd - najlepsze gminy III Rzeczpospolitej". Jej celem było promowanie osiągnięć najlepszych polskich gmin w działalności samorządowej. W trakcie konferencji wyróżniono najlepsze z nich. Wśród nagrodzonych znalazły się Tychy. Wyróżnienie uzasadniono utworzeniem: Specjalnej Strefy Ekonomicznej, programu budownictwa mieszkaniowego, Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych, funduszu dla realizacji programu termomodernizacji oraz rozpoczęciem budowy zespołu szkół średnich. W Warszawie nagrodę odebrał prezydent miasta Aleksander Gądek, któremu towarzyszyli wiceprezydent Anna Kolny i przewodniczący Rady Miasta Michał Gramatyka.

4 listopada

Telefon o podłożonej w hipermarkecie "Allkauf" bombie odebrała tamtejsza telefonistka. Ewakuowano wszystkich klientów, a alarm okazał się fałszywy. Po telefonach o bombach w szkołach "Allkauf" został kolejną ofiarą anonimowych dowcipnisiów.

6 listopada

Zakończono trwający ponad rok remont budynku dawnego szpitala przy ul. Nowokościelnej. Całkowicie przebudowany obiekt stał się siedzibą firm ubezpieczeniowych i finansowych. Karolina Zawadzka - absolwentka LO im. Leona Kruczkowskiego - otrzymała jedno z ośmiu stypendiów ufundowanych przez boksera Dariusza Michalczewskiego. 12 tys. złotych pomoże Karolinie sfinansować rozpoczęte w październiku studia na Wydziale Literatury Angielskiej Uniwersytetu w Cambridge.

11 listopada

W 81 rocznicę odzyskania niepodległości w kościele p.w. św. Marii Magdaleny odprawiono mszę świętą w intencji ojczyzny. Później pod pomnikiem-grobem księdza Kapicy przedstawiciele władz miasta, kombatanci i harcerze uroczyście złożyli kwiaty. Dzień wcześniej, z okazji narodowego święta, w Teatrze Małym odbył się spektakl opery "Straszny Dwór" prezentowany przez artystów Opery Śląskiej w Bytomiu.

13 listopada

W katowickim "Spodku" odbył się 17 Ogólnopolski Festiwal Piosenki Żeglarskiej "Tratwa '99". Nagrodę publiczności zdobył tam tyski zespół szanty "Leje Na Pokład".

17 listopada

"Isuzu Motor Polska" firma mająca swą siedzibę w Tychach otrzymała tytuł "Firmy roku" w kategorii polskiego przemysłu motoryzacyjnego.

18-19 listopada

Policji udało się aresztować w Łodzi i Tychach trzech podejrzanych o zabójstwo Artura Lange - tyszanina, lidera grupy bluesowej "F.B. Konar", który zginął w lipcu tego roku.
19 listopada

W całej Polsce miał miejsce strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. W Tychach objął on tylko kilka szkół: Zespół Szkół Mechaniczno-Budowlanych, Zespół Szkół Samochodowych, Zespół Szkół nr 2, Zespół Szkół Ekonomicznych i Medycznych oraz podstawówki 6, 10, 11, 14, 17. 15-lecie istnienia obchodził chór "Krzysztof" działający przy parafii p.w. św. Krzysztofa. 30-osobowym zespołem kieruje Lidia Kępowicz, a pierwszym dyrygentem był Janusz Muszyński.

23-24 listopada

W MDK nr 1 odbył się Wojewódzki Festiwal Młodych Lalkarzy. Przedstawienie "Ballada o bochenku chleba" przygotowane przez miejscowy Teatr Lalek "Bonawentura", którego opiekunką jest Danuta Gunia, znalazło się wśród trójki wyróżnionych spektakli. Danuta Gunia otrzymała też nagrodę dla najlepszego instruktora.

25 listopada

Na sesji Rady Miasta miał być głosowany wniosek o odwołanie prezydenta Tychów Aleksandra Gądka. Wnioskodawcy przeliczyli się jednak z siłami i wycofali wniosek. Zaskoczeniem sesji okazało się wystąpienie radnego Henyka Nycza, który zrezygnował z członkowstwa w klubie SLD i został radnym niezależnym.

25 listopada

Z udziałem prezydenta miasta Aleksandra Gądka przy zakładach popierniczych OTOR Silesia w Czułowie oddano do użytku przemysłową oczyszczalnię ścieków. Od przyszłego roku będą z niej też korzystać mieszkańcy Czułowa i Mąkołowca. Dzięki temu rzeka Mleczna będzie dużo czystsza niż obecnie. W Cielmicach ma powstać nowy kościół. Stary budynek z lat 50-tych jest już, według proboszcza Jana Burka, zniszczony i jedynym wyjściem jest powstanie nowej świątyni. Jej projekt wykonał Adam Skrzypczyk, a sfinansował go Peter Butz własciciel jednej z firm w Tyskiej Specjalanej Strefie Ekonomicznej. Firma ta znajduje się w granicach cielmickiej parafii.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.