1 października 1998 0:00
Kronika miasta: 1999 - Październik   2 października

Przy boisku na osiedlu "A" oddano do dyspozycji sportowców nowy obiekt klubowy z szatniami oraz siłownią, gabinetem masażu, sauną, pokojem lekarskim. W otwarciu wziął udział prezydent miasta Aleksander Gądek.

4 października

Biskup Stefan Cichy poświęcił plac budowy nowego kościoła ojców franciszkanów. Kościół powstanie przy zbiegu ulic Paprocańskiej i Przemysłowej, na gruncie podarowanym franciszkanom przez Grzegorza Czardybona. Dotychczas kościół św. Franciszka mieści się w budynku adaptowanym na cele sakralne. Projekt nowej świątyni powstaje w pracowni Stanisława Niemczyka.

5 października

W Teatrze Małym Daniel Olbrychski spotkał się z miłośnikami swego talentu. Aktor prezentował fragmenty swych ról dramatycznych, recytował poezję, opowiadał o pracy na planie flmu "Pan Tadeusz".

8 października

Tyscy architekci Agnieszka i Michał Czachowscy odebrali w Warszawie nagrodę za zwycięstwo w pierwszej edycji konkursu dla młodych architektów na projekt z dziedziny budownictwa społeczno-publicznego. Czachowscy zaprojektowali integracyjny ośrodek dla dzieci i młodzieży, w oparciu o istniejące zabudowania huty paprockiej. Należy mieć nadzieję, że nagrodzony projekt zostanie zrealizowany.

11 października

Rada Miasta obradowała na nadzwyczajnej sesji, w której uczestniczyli wojewoda śląski Marek Kempski oraz marszałek województwa Jan Olbrycht. Radni uchwalili program "Bezpieczne Tychy - Dość Milczenia", którego celem jest przeciwdziałanie przestępczości w mieście. Program przewiduje szereg działań profilaktycznych i prewencyjnych: zagospodarowanie czasu wolnego młodzieży, zwiększenie liczby patroli na ulicach, budowę parkingów strzeżonych, doświetlenie miejsc szczególnie niebezpiecznych itp. Szczególna rolę przypisuje się policyjnemu telefonowi zaufania, na który anonimowo będzie można dzwonić i zgłaszać przestępstwa, bądź udzielać informacji o już popełnionych wykroczeniach. Podobne programy, wzorowane na amerykańskich, są już z powodzeniem realizowane w Radomiu, Słupsku, Płocku i Grajewie. Wydano "Nowy słownik poprawnej polszczyzny" pod redakcją Andrzeja Markowskiego. W słowniku tym poprawna nazwa mieszkańca Tychów to "tychowianin" a nie "tyszanin". Słownik dopuszcza także jako poprawne obie formy dopełniacza nazwy miasta: "Tych" i "Tychów". Na osiedlu "U" otwarto pierwszy w Tychach pub sportowy, w którym można oglądać transmisje sportowe. Już na początku działalności pub przeżył oblężenie, gdyż wielu kibiców chciało w nim obejrzeć mecz piłki nożnej Szwecja - Polska w ramach eliminacji do Mistrzostw Europy. Doping nie pomógł: Polacy przegrali 2:0 i nie będą uczestniczyć w przyszłorocznych finałach Mistrzostw Europy.

12 października

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej w Teatrze Małym odbyła się uroczystość miejska, na której wyróżniono tyskich nauczycieli. Nagrody Ministerstwa Edukacji Narodowej otrzymały Ewa Lipiec i Elżbieta Kmieć. Medale Komisji Edukacji Narodowej odebrali Teresa Wodzicka i Jerzy Ciałoń. Przyznano także nagrody Kuratora Śląskiego i Prezydenta Miasta. Nagrodę Specjalną Prezydenta Miasta otrzymała Cecylia Solik.

12 października

W Tychach gościł Jacek Dębski - prezes Urzędu Kultury Fizycznej i Turystyki. Złożył on deklarację, że 75% kosztów przyszłej modernizacji tyskiej pływalni pokryje kierowany przez niego urząd. Szef Biura Informacji i Promocji Urzędu Miejskiego Marcin Lauer powołał nową osobę odpowiedzialną za kontakty z prasą. Został nim Patryk Świrski.

14-15 października

W Tychach spotkali się przedstawiciele miast członków stowarzyszenia "Porozumienie Miast bez Barier". W obradach gościnnie uczestniczył senator Kazimierz Kutz oraz przedstawiciele Państwowego Funduszu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych. Głównym tematem obrad była umiejętność korzystania ze środków przeznaczonych na rehabilitację niepełnosprawnych. Uczestnicy konferencji zwiedzili także tyskie ośrodki rehabilitacyjno-wychowawcze.

15 października

10-lecie istnienia obchodził Zakład Telekomunikacji Polskiej w Tychach. Z tej okazji przyznano nagrody najlepszym pracownikom. W tej chwili tyska placówka Telekomunikacji Polskiej obsługuje 80 tysięcy abonentów.

16 października

Odbył się I Zjazd Miejsko-Powiatowy Sojuszu Lewicy Demokratycznej partii powstałej po rozwiązaniu Socjaldemokracji Rzeczpospolitej Polskiej. Przewodniczącym komórki powiatowej SLD został Zdzisław Dzikołowski (ostatni szef tyskiej SdRP).

18 października

W Wyższej Szkole Zarządzania i Nauk Społecznych odbyła się konferencja naukowa "Jak zostać euromenedżerem mieszkając w Tychach. Miedzy globalizmem i lokalizmem."

20-21 października

Śląskich policjantów z drogówki wspomagały dzieci, które wręczały kontrolowanym kierowcom jabłko (w przypadku jazdy zgodnej z przepisami) oraz cytrynę (jeśli kierowca złamał przepisy). W Tychach policjanci kontrolowali kierowców na ulicy Armii Krajowej na wysokości SP nr 7, a dzieci wręczyły kierowcom tyle samo jabłek i cytryn. Drugą nagrodę Ogólnopolskiego Konkursu na Gazetę Szkolną organizowanego przez Pałac Młodzieży w Katowicach, otrzymał "Kontakt" - gazeta ukazująca się w SP nr 7. Opiekunem młodych redaktorów jest polonistka Barbara Michalewska.

22 października

Kino Andromeda rozpoczęło wyświetlanie filmu "Pan Tadeusz". Jest to druga, po "Ogniem i Mieczem" prezentowanym wiosną, polska tegoroczna superprodukcja. "Pana Tadeusza" wyreżyserował Andrzej Wajda a zagrała w nim cała czołówka polskich aktorów (m.in. Grażyna Szapołowska, Marek Kondrat, Bogusław Linda, Andrzej Seweryn), w roli Tadeusza wystąpił Michał Żebrowski a filmową Zosią była Alicja Bachleda-Curuś. W Tychach film, podobnie jak w całej Polsce, cieszył się dużym powodzeniem.

24 października

Tyskie koło Unii Wolności wybierało nowe władze. Przewodniczącym został Andrzej Skowroński.

25 października

W siedzibie Nadwiślańskiej Spółki Węglowej w Tychach protestowali górnicy przewidzianej do likwidacji kopalni Siersza. Górnicy zamurowali wejście do sali posiedzeń zarządu Spółki, gdzie odbywały się rozmowy dotyczące przyszłości kopalni. W następnych dniach górnicy przystąpili do strajku głodowego w siedzibie spółki. Mimo kilkudniowego protestu decyzja o likwidacji nie została cofnięta.

26 października

Po czteromiesięcznym remoncie otwarto dom handlowy "Nasz Dom". Zmieniła się nie tylko elewacja budynku, ale także asortyment towarów: ze sklepu przemysłowego "Nasz Dom" przeobraził się w sklep spożywczo-przemysłowy.

28 października

Tyska Specjalna Strefa Ekonomiczna zyskała nowego inwestora. Przetarg na kupno 3,4 ha gruntu wygrała spółka "Gellwe" - producent artykułów spożywczych specjalizujących się w wyrobach ciast, kisieli, budyniów, galaretek w proszku. Spółka zainwestować ma 10 mln zł, a po otwarciu zatrudniać ma 120 osób. W Belgii ze spektaklem "Pociąg do..." gościł tyski teatr "Belfegor". Spektakl, który pokazano w Centrum Polskim w Brukseli został ciepło przyjęty przez publiczność.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.