1 września 1998 0:00
Kronika miasta: 1999 - Wrzesień   1 września

Rozpoczął się kolejny rok szkolny. Po reformie szkolnictwa zainaugurowano go w trzech rodzajach szkół: podstawowych, gimnazjach i szkołach średnich. W Tychach utworzono 13 gimnazjów, po raz pierwszy wkroczyło w ich mury 2134 dwunastolatków. Miejska uroczystość inauguracji roku szkolnego miała miejsce w szkole w Cielmicach.

1 września

Oddano do użytku kolejne rondo. Tym razem w trakcie dwumiesięcznych pracach wykonano je u zbiegu ulic Armii Krajowej, Jana Pawła II i Paprocańskiej. Rondo powinno usprawnić ruch w tej części naszego miasta, zapobiec licznie zdarzającym się tu wcześniej kolizjom.

3 września

Artysta malarz Eryk Dragańczyk (mieszkający w Wyrach, ale blisko związany z Tychami) obchodził podwójny jubileusz: 55 lat pracy artystycznej oraz 85 rocznicy urodzin. Z tej okazji artysta otworzył wystawę swych prac w galerii MDK nr 1 w Tychach. Wernisaż był okazały, również muzycznie - przygrywała orkiestra dęta koncertująca przed wejściem do budynku.

5 września

10 lat istnienia Związku Górnośląskiego obchodziło jego koło tyskie. Z tej okazji w parku przy pałacu książęcym przy ulicy Katowickiej odbył się festyn, zaś w salach pałacu członkowie tyskiego koła podejmowali smakowitym poczęstunkiem licznych gości, a wśród nich kierownictwo swej organizacji z prof. Jerzym Wuttke, władze miasta, radnych. Z okazji jubileuszu wydana została książka Ryszarda Kaczmarka "Zamek w Tychach". Książkę Kaczmarka oraz wydaną miesiąc wcześniej książkę Bogdana Prejsa można było kupić na stoisku przed pałacem.

5 września

Tegoroczne tyskie dożynki zorganizowano tym razem w Jaroszowicach. Uroczystą mszę świętą w urbanowickim kościele odprawił ks. Józef Sinka w asyście ks. dziekana Engelberta Ramoli. Po mszy starostowie dożynek: Róża Orszulik, Leszek Biolik i Henryk Szojda wręczyli prezydentowi miasta Aleksandrowi Gądkowi symboliczny bochen chleba upieczony z tegorocznej mąki. Prezydentowi towarzyszyła małżonka Barbara w paradnym ludowym stroju pszczyńskim. Piękna biała chusta czepcowa na głowie Barbary Gądek dyskretnie przypominała, że starościna, choć też w stroju ludowym, zapomniała o nakryciu głowy. W Tychach (dokładniej w dzielnicach podmiejskich, dawnych wsiach: Urbanowice, Jaroszowice, Wygorzele, Cielmice, Wilkowyje) funkcjonuje 245 gospodarstw rolnych.

6 września

W zabrzańskiej klinice zmarł prof. Józef Ulman, znany i szanowany ginekolog mieszkający w Tychach i pracujący w tutejszych szpitalach do 1979 roku. Później był ordynatorem w szpitalu w Pszczynie. Profesor Ulman zasłynął z pionierskich prac dowodzących korzyści płynących z zażywania kąpieli przez kobiety ciężarne. Ostatnio pracował nad wpływem jednego z nowoodkrytych hormonów na prawidłowy rozwój ciąży.

11 września

Tyscy harcerze z 1 Szczepu ZHP im. Bohaterów Wieży Spadochronowej obchodzili 20 rocznicę istnienia. Jubileuszowe spotkanie odbyło się w SP 35, gdzie znajduje się harcówka szczepu.

12 września

TV Polonia przeprowadziła transmisję mszy świętej z tyskiego kościoła pw. Ducha Świętego. Tyski kościół mogli podziwiać widzowie TV Polonia na całym świecie.

12 września

Rozgrywki zainaugurowała ekstraklasa hokeistów. W stawce ośmiu najlepszych drużyn hokejowych znajduje się też tyski GKS (Górnośląski Klub Sportowy). Tyszanie mimo wielu wzmocnień przegrali pierwszy mecz w Nowym Targu z tamtejszym Podhalem 3:4.

17 września

Isuzu Motor Polska dokonało oficjalnego otwarcia swojej fabryki w Tychach. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością wicepremier Leszek Balcerowicz, szef kancelarii Prezydenta RP Ryszard Kalisz, amasador Japonii Shunichi Sato, prezes Katowickiej Specjlanej Strefy Ekonomicznej Piotr Wojaczek, prezes Isuzu Motors Ltd. Kazuhira Seki oraz władze miasta z prezydentem Aleksandrem Gądkiem. Fabryka Isuzu to najważniejszy inwestor w tyskiej podstrefie KSSE. W tej chwili zatrudnia 417 pracowników (w tym 12 Japończyków) i produkować ma 300 tys. dieslowskich silników rocznie. Grupa uczniów z I LO w Tychach zdobyła najwyższy szczyt Europy - Mount Blanc. Opiekunem tyskich licealistów był Mirosław Szumny, nauczyciel geografii, alpinista i fotograf. "Ocalić od zapomnienia" to tytuł wystawy jaką wraz z uczniami zorganizowała w Zespole Szkół Samochodowych Stefania Dyduch. Na wystawie zgromadzono około 400 zdjęć pokazujących Śląsk w latach 1913-1952.

18 września

Na alei Niepodległości po raz czwarty rozegrano Bieg Uliczny. W biegu głównym na dystansie 12 km podobnie jak w zeszłym roku zwyciężył wrocławianin Waldemar Glinka. Tyscy architekci Grzegorz Ratajski, Leonard Piórecki oraz konstruktor Marian Kręzel wygrali konkurs na projekt kościoła parafialnego ojców barnabitów, który zostanie wybudowany przy Trakcie Królewskim w Warszawie.

26 września

Teatr Mały zainaugurował nowy sezon artystyczny. Pierwszym spektaklem było przedstawienie "Bula Bula" w wykonaniu aktorskiej rodziny Peszków.

27 września-12 października

Odbyły się IV Tyskie Dni Literatury. W tym roku wśród zaproszonych gości znaleźli się między innymi: Zbigniew Święch - autor książki "Klątwy, mikroby i uczeni", Olga Tokarczuk - jedna z najlepszych współczesnych pisarek, wyróżniona prestiżowym paszportem "Polityki", Marek Kamiński - znany polski polarnik, Bogdan Prejs -autor książki "Dawno temu w Starych Tychach". Do Tychów nie dotarł, niestety, Kazimierz Kutz.

28 września

Arcybiskup Damian Zimoń poświęcił nowootwarty Dom Dobroci Caritas przy ulicy Hierowskiego. Z pomocy tego ośrodka korzystać będzie około 50 dzieci z ubogich rodzin.

29 września

Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych zainaugurowała kolejny rok akademicki, rozpoczynając trzeci rok pracy uczelni. W październiku w tyskiej szkole wyższej naukę rozpocznie 2092 studentów. Z tej liczby 1505 studiuje na kierunku zarządzanie i marketing (trzy roczniki, w tym 254 na studiach dziennych, pozostali na studiach zaocznych i wieczorowych), a 587 na socjologii (dwa roczniki, w tym 149 na studiach dziennych). Wykład inauguracyjny "Zaufanie społeczne a globalizacja we w dzisiejszym świecie" wygłosił prof. Piotr Sztompka, wiceprzewodniczący Międzynarodowego Towarzystwa Socjologicznego. Wraz z nowym rokiem akademickim rozpoczęto także wykłady Uniwersytetu Otwartego. Tu pierwszy wykład wygłosił prof. Szczepan Łukasiewicz.

29 września

Dziewiąte "urodziny" obchodziła galeria "Miriam". Rocznicę uświetnił wernisaż wystawy malarstwa i rysunku Andrzeja Kacperka. Z trzema złotymi medalami wróciła z Rio de Janeiro z drużynowych mistrzostw świata w szachach (w kategorii wiekowej do lat 20) tyszanka Daria Blimke.

30 września

- W czasie sesji Rady Miasta tyscy radni zasiedli w odnowionej sali posiedzeń. Niewygodne dotychczasowe ławy zastąpiono komfortowym wyposażeniem. W wyniku reorganizacji struktur Urzędu Miejskiego utworzono Biuro Informacji i Promocji Miasta, którego kierownikiem został Marcin Lauer. Przez cały wrzesień panowała piękna, słoneczna pogoda z temperaturami właściwszymi dla pełni lata, co warto odnotować w kronice, rejestrującej dotąd częściej przykre anomalie pogodowe.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.