1 sierpnia 1998 0:00
Kronika miasta: 1999 - Sierpień   11 sierpnia

Po raz ostatni w XX wieku obserwować można było częściowe zaćmienie słońca. W Tychach tarcza słoneczna przysłonięta była w 90%. Tyszanom obserwację utrudniały liczne tego dnia chmury. Maciej Maik zdobył złoty medal w IV Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych rozgrywanych w niemieckim Brunszwiku.

15-16 sierpnia

W Teatrze Małym odbył się konkurs "Garażowe granie" dla młodych zespołów grających muzykę bluesową i rockową. O możliwość nagrania taśmy demo rywalizowało 16 zespołów, z których jury w składzie Dominika Kurdziel, Maciej Pilarczyk i Krzysztof Ścieralski za najlepszy uznało mikołowską grupę Imhotep.

19-22 sierpnia

X Jubileuszowe Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Długodystansowych Rajdach Konnych odbyły się w Promnicach. Jeźdźcy ścigali się na 40 kilometrowej pętli, której trasa biegła przez ostępy Puszczy Pszczyńskiej.

26 sierpnia

Na parkingu obok domu towarowego A-Z stanął autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach. W czasie 7-godzinnego dyżuru 72 mieszkańców Tychów oddało 31,8 litrów krwi.

27 sierpnia

Jak co roku z końcem sierpnia rozpoczął się w Tychach plener malarski. Rozpoczęciu towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa Elżbiety Kuraj, która była zarazem komisarzem pleneru. Wernisaż w galerii "Obok" kończył zarazem pięcioletni okres kierowania galerią przez Elżbietę Kuraj. Artystka wraz z mężem Januszem Karbowniczkiem i dziećmi zmieniła miejsce zamieszkania - przeprowadziła się do Bielska-Białej. Kierownictwo galerii z rąk Elżbiety Kuraj przejął Łukasz Pudełko.

27 sierpnia

Po raz kolejny do Tychów zawitała Inwazja Mocy krakowskiego radia RMF. Jak zwykle wielu tyszan wybrało się do Parku Miejskiego, aby uczestniczyć w popołudniowej zabawie. Główną atrakcją był koncert grup De Mono i Blenders.

29 sierpnia

W Galerii "Obok" kolejne atrakcyjne spotkanie uczestników tyskiego pleneru - na temat "Czy sztuka jest człowiekowi do zbawienia koniecznie potrzebna?" dyskutowali z artystami prof. Tadeusz Sławek - rektor Uniwersytetu Śląskiego oraz Leszek Mądzik - twórca Sceny Plastycznej KUL. Dzień wcześniej Leszek Mądzik na scenie Teatru Małego pokazał tyszanom i gościom pleneru niezwykłą etiudę, przygotowaną z młodymi artystami z tyskiej "Migreski".

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.