1 lipca 1998 0:00
1 lipca

W Urzędzie Miasta odbyło się pierwsze spotkanie Forum Wspierania Przedsiębiorczości. Jego zadaniem jest stworzenie płaszczyzny współpracy przedstawicieli lokalnych organizacji tyskich przedsiębiorców i władz miasta. Forum działa pod patronatem przewodniczącego Rady Miasta Michała Gramatyki.

2 lipca

Ciekawą formę festynu zaproponował mieszkańcom miasta (a zwłaszcza pobliskich osiedli) Spółdzielczy Dom Kultury "Tęcza". Festyn pod nazwą "Witamy na Szmaragdowej Wyspie" eksponował kolor zieleni (tak ubrana była prowadzący imprezę Małgorzata Mazur), wątkiem przewodnim różnych konkursów była Irlandia - tytułowa Szmaragdowa Wyspa, a atrakcją artystyczną występ zespołu Carrantuohill, grający folkową muzykę irlandzką. Stanisław Niemczyk wraz z córką Anną Niemczyk-Wojtecką i zięciem Robertem Wojteckim otrzymali nagrodę "Architektura Roku Województwa Śląskiego". Jury Stowarzyszenia Architektów Polskich przyznało ją za najlepszą realizację architektoniczną ubiegłego roku, którą okazał się kościół pw. Jezusa Chrystusa Odkupiciela w Czechowicach-Dziedzicach zaprojektowany przez tyskich architektów.

5-6 lipca

Upalne tegoroczne lato obdarzyło nas rekordowymi temperaturami. W tych dniach w naszym mieście zanotowano 340C.

7 lipca

W obecności prezydenta miasta Aleksandra Gądka prezes Górnośląskiego Banku Gospodarczego S.A. Tadeusz Wnuk otwarł w Tychach placówkę tegoż banku.

7 lipca

Ofiarą bestialskiego mordu padł w Tychach Artur Lange - lider tyskiej grupy bluesowej F.B. Konar. Artur to kolejny młody człowiek zamordowany w Tychach w ciągu ostatnich miesięcy.

11 lipca

Zakłady Fiata na całym świecie, a więc także w Tychach, świętowały 100 rocznicę powstania pierwszego samochodu tej marki. Z tej okazji rodziny pracowników mogły zwiedzić tyski zakład, a także uczestniczyć w festynie zorganizowanym przez Fiata.

14 lipca

W Tychach gościł wicepremier i minister finansów Leszek Balcerowicz. Spotkał się on z miejscowym kołem swej partii Unii Wolności oraz przedstawicielami Forum Gospodarczego, a następnie uczestniczył w konferencji prasowej odpowiadając na pytania dotyczące spraw europejskich, polskich i lokalnych. Z Tychów wicepremier wyjechał z nowymi butami zakupionymi w jednym z tyskich sklepów.

15 lipca

W Tychach otwarto restaurację "Burger Kinga". Jest to 25 placówka tej znanej firmy w Polsce.

22-24 lipca

W Tampie na Florydzie miała miejsce "Shereware Industry Conference", w której uczestniczyli Sebastian Adamczyk i Adam Piskorz, na co dzień uczniowie I LO w Tychach. Napisali oni grę komputerową "Blow it", która uznana została za jedną z najlepszych w swej kategorii, co umożliwiło tyszanom udział w amerykańskiej konferencji.

25 lipca

Po raz siódmy przy okazji odpustu w kościele pw. św. Krzysztofa święcono samochody. W tym roku arcybiskup Damian Zimoń poświęcił ich ponad 3000. "Obcy" - przedstawienie Teatru Ruchu i Pantomimy "Lemat" z MDK nr1 zaprezentowane zostało w Warszawie w ramach Akcji Teatralnej '99. Spektakl wyreżyserowany przez Jolantę Szczurek został przyjęty w stolicy bardzo ciepło. Ukazała się nowa książka, wydana przez Zarząd Miasta. Jest to zbiór szkiców Bogdana Prejsa "Dawno temu w Starych Tychach", publikowanych wcześniej w cyklu pod tym samym tytułem na łamach tygodnika "Echo". Książkę graficznie opracował Janusz Karbowniczek.

31 lipca-1 sierpnia

W Paprocanach zorganizowano I Tyski Festiwal Muzyczny im. Ryśka Riedla. W pierwszym dniu odbył się przegląd konkursowy (jurorom przewodniczyła Martyna Jakubowicz) oraz wystąpiła grupa CREE, której liderem jest Sebastian Riedel - syn zmarłego przed pięcioma laty wokalisty Dżemu. W drugim dniu koncertowali laureaci konkursu (zwyciężyła grupa "Cegła" z Zabrza) oraz Dżem. Festiwalowi przydano hasło: "Ku przestrodze", toteż w czasie koncertów prowadziła swą akcję profilaktyczną grupa członków stowarzyszenia "Trzeźwość życia". W Paprocanach bawiło się każdego dnia około 10000 ludzi, wśród nich goście: wojewoda katowicki Marek Kempski, szef Monaru Marek Kotański oraz rodzina i przyjaciele Ryśka Riedla. Festiwalowi towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa Jerzego Bierwiaczonka, dokumentujących występy Riedla na kilku koncertach. Impreza przygotowana była bardzo starannie: przygotowano pole namiotowe, liczne toalety, dobrą ochronę, a na zakończenie koncertu drugiego dnia autobusy ułatwiające wyjazd uczestników z Paprocan na dworzec kolejowy. Dla fanów Ryśka przygotowano oczko wodne, którego dno wypełniało wielkie zdjęcie sławnego bluesmana, oraz lampki, które można było po zapaleniu puścić na wodę. Wysiłek organizatorów przyniósł dobre efekty - impreza przebiegła bardzo spokojnie. Miłośnicy muzyki i liczni wielbiciele Riedla mają nadzieję, że będzie kontynuowana w latach następnych.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.