1 stycznia 1998 0:00
Kronika miasta: 1999 - Styczeń   1 stycznia

Powitaliśmy kolejny Nowy Rok. Impreza plenerowa przygotowana została w Parku Miejskim, gdzie o północy prezydent miasta złożył życzenia noworoczne licznie zgromadzonym mieszkańcom. Później trwało już tylko noworoczne szaleństwo - pokaz sztucznych ogni, koncert grupy "Myslovitz" i dyskoteka. Pierwszymi dziećmi urodzonymi w Tychach w 1999 roku są bliźniaki (chłopiec i dziewczynka), a szczęśliwą mamą została Dorota Winiarska. 1 stycznia weszły w życie reformy ustrojowe - administracyjna, zdrowotna, ubezpieczeniowa. Tychy na mocy nowego podziału administracyjnego kraju stały się powiatem grodzkim leżącym w granicach województwa śląskiego ze stolicą w Katowicach. Powstał również tyski powiat ziemski, w skład którego wchodzą: Bieruń Stary, Lędziny, Bojszowy, Chełm Śląski i Imielin. Starostwo tego powiatu mieści się tymczasowo w Tychach w biurowcu przy alei Niepodległości, ale nie wyklucza się jego przeprowadzki do Lędzin lub Bierunia. Reformy służby zdrowia i ubezpieczeń społecznych są kolejnymi dwoma wprowadzanymi przez rząd premiera Jerzego Buzka. Powstanie Kas Chorych oraz trzech filarów ubezpieczeń społecznych zbliżyć ma nas do zachodniego systemu opieki zdrowotnej. Weryfikację skuteczności reform przyniosą najbliższe tygodnie.

3 stycznia

Koncert Noworoczny "Z batutą i humorem" prowadzony przez dyrygenta Macieja Niesiołowskiego zainaugurował 1999 rok w Teatrze Małym.

6 stycznia

W teleturnieju "Krzyżówka trzynastolatków" wzięła udział, i co najważniejsze wygrała, Agata Sączek uczennica klasy VI SP nr 1

7 stycznia

Pierwszą w tym roku wystawę - rzeźby Zygmunta Brachmańskiego - otwarto w Galerii "Obok". Ten znany artysta jest między innymi twórcą statuetek wręczanych zwycięzcom Międzynarodowego Konkursu Gitarowego odbywanego w ramach "Śląskiej Jesieni Gitarowej".

8 stycznia

W Teatrze Małym podsumowano kolejną edycję konkursu plastycznego "Witaj gwiazdko złota".

9-16 stycznia

W Tychach odbyły się VIII Tyskie Wieczory Kolędowe. Laureatami konkursu zostały: w kategorii chórów kameralnych: Pszczyński Zespół Kameralny "Con Fuoco", zespół "Kamerton" z Rybnika (dwie równorzędne pierwsze nagrody w kategorii chórów kameralnych), a w kategorii chórów dużych pierwsze miejsce przyznano chórowi mieszanemu "Lutnia" ze Strumienia. Trwającą tydzień imprezę zakończył koncert galowy w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Wystąpili w nim laureaci konkursu oraz goście: Lwowska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Janusza Muszyńskiego oraz tyski mistrz organów Henryk Botor. Wykonali oni IV koncert organowy G.F.Haendla oraz kolędy bożonarodzeniowe.

10 stycznia

Po raz kolejny grała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem Jerzy Owsiak wraz z tysiącami wolontariuszy w całej Polsce zbierał pieniądze na ratowanie życia noworodkom. W Tychach odbyło się z tej okazji kilka imprez i koncertów. Największy z nich miał miejsce w Teatrze Małym, a wystapili na nim "Texas Band", Kasia Skiba i "Gang Marcela". W naszym mieście zebrano 33 tys. złotych. Karolina Zawadzka, uczennica czwartej klasy I LO, zdała egzaminy do Girton College na Uniwersytecie w Cambridge. O tym, czy tyszanka zacznie studiować filologię angielską w Cambridge zadecydują finanse i pozyskanie sponsorów - nauka w angielskim uniwersytecie to droga inwestycja.

23 stycznia

Tyskie hospicjum św. Kaliksta obchodzi piątą rocznicę swego istnienia. Z tej okazji w Teatrze Małym odbył się koncert, a z wolontariuszami hospicjum spotkał się biskup Stefan Cichy.

28-29 stycznia

W Tychach po raz czwarty odbyło się seminarium "Gospodarka nieruchomościami", w którym uczestniczyło około 150 urzędników powiatowych, miejskich i gminnych z województwa śląskiego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.