1 listopada 1997 0:00
Kronika miasta: 1998 - Listopad   3 listopada

Po raz pierwszy zebrała się nowa Rada Miejska. Sesja trwała jednak wyjątkowo krótko, gdyż po zaprzysiężeniu nowych radnych nie wybrano na niej przewodniczącego Rady. Jedyny kandydat Marian Stępień z SLD nie otrzymał wystarczającej liczby głosów.

7 listopada

W MDK nr 1 odbyła się konferencja na temat "Całościowej opieki nad chorym w zaawansowanym okresie choroby nowotworowej", którą zorganizowała Poradnia Konsultacji i Leczenia Paliatywnego Społecznego Stowarzyszenia Hospicjum oraz Poradnia Leczenia Bólu Przewlekłego w Tychach.

7 listopada

Arcybiskup metropolita katowicki dokonał poświęcenia Środowiskowego Domu Samopomocy pw. Błogosławionej Siostry Faustyny. W budynku przy ulicy Nowokościelnej fachową opiekę znajdzie 40 osób z zaburzeniami psychicznymi.

11 listopada

W Dniu Niepodległości władze miasta i mieszkańcy uczestniczyli w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny. Po mszy złożono kwiaty pod pomnikiem Powstańca Śląskiego. Wieczorem w Teatrze Małym odbył się okolicznościowy koncert, w którym wystąpiła pianistka Monica Catania z towarzyszeniem Śląskiej Orkiestry Kameralnej pod dyrekcją Jerzego Salwarowskiego. Wykonywano utwory H.M.Góreckiego, W.A.Mozarta, M.Karłowicza i W. Kilara.

12 listopada

Kolejna fabryka w tyskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej rozpoczyna swoją działalność. Jest nią IEPER Polska, która produkować będzie elementy wyposażenia samochodów osobowych. W zakład o powierzchni 7000m2 niemiecka grupa Butz-Ieper Automotiv zainwestowała ponad 15 mln złotych. W zakładzie zatrudnienie znajdzie 200 osób, w tym 160 kobiet.

12 listopada

Elżbieta Wnuk, uczennica I LO im. Kruczkowskiego odebrała w Warszawie stypendium Funduszu Pomocy Młodym Talentom Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Młoda tyszanka, pomimo niepełnosprawności (urodziła się z krótszą nóżką) uprawia pływanie i odnosi w tej dziedzinie sukcesy.

17 listopada

Na drugiej sesji Rady Miejskiej poznaliśmy nowe władze Tychów. Na stanowisku Prezydenta Miasta pozostał Aleksander Gądek, popierany przez powstałą w mieście większościową koalicję Akcji Wyborczej Solidarność i Unii Wolności. Nowy prezydent otrzymał w głosowaniu 27 głosów, zaś jego kontrkandydat Andrzej Krowiak z SLD 17. Przewodniczącym Rady Miejskiej został Zbigniew Bajkowski z UW, jego zastępcami Barbara Borycz i Andrzej Drogoń z AWS oraz Michał Gramatyka z UW. Na tej samej sesji wybrano także przewodniczących poszczególnych komisji. Alfred Pogorzelski zgłosił pierwszą interpelację. Dotyczyła ona utrudnień i zagrożeń w ruchu na ulicy Mikołowskiej.

17 listopada

III LO w Tychach otrzymało imię Stanisława Wyspiańskiego. Odsłonięcia pamiątkowej tablicy z płaskorzeźbą patrona dokonał prezydent miasta Aleksander Gądek i dyrektor szkoły Czesława Lisowska. Ogłoszono wyniki odbywającego się od siedmiu lat w Tychach ogólnopolskiego konkursu "Tyskie lato poetyckie". Pierwszej nagrody nie przyznano, natomiast laureatami trzech równorzędnych drugich nagród zostali tyszanie Magdalena Malcherek i Piotr Jasek oraz Urszula Zajkowska z Mysłowic.

20 listopada

Kabaret "Permanentna Inwigilacja" działający przy tyskim MDK nr 2 zajął pierwsze miejsce w III Przeglądzie Kabaretów Młodzieżowych w Dąbrowie Górniczej.

25 listopada

Browary Tyskie odnotowały sprzedaż drugiego miliona hektolitrów piwa w ciągu roku, co stanowi rekord w 370-letniej historii tyskiego piwowarstwa. W listopadzie wstrząsnęła Tychami seria tragicznych wydarzeń. W nocy z 31 października na 1 listopada pomiędzy osiedlem T i U brutalnie zamordowano 18-letniego Patryka. Kilka dni później nadeszła wiadomość o tragicznej śmierci Magdaleny Malcherek - poetki, która wielokrotnie była laureatką wielu konkursów poetyckich i literackich. Swojej ostatniej nagrody w "Tyskim Lecie Poetyckim" już nie zdążyła odebrać. Kolejnym tragicznym wydarzeniem było samobójstwo byłego pracownika Banku Śląskiego popełnione w tej placówce. Czarną serię zamyka chuligański wybryk - próba podpalenia klubu osiedlowego "Tuptuś".

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.