1 września 1997 0:00
Kronika miasta: 1998 - Wrzesień   1 września

Zainaugurowany został nowy rok szkolny. W Tychach szczególnie uroczyście, z udziałem władz miejskich, rozpoczęto go w Zespole Szkół Ekonomicznych i Medycznych. W Zespole tym znalazło miejsce kolejne tyskie liceum. W V Liceum Ogólnokształcącym utworzono dwie klasy, do których uczęszcza łącznie 64 uczniów.

3 września

Na cmentarzu w Orzeszu pożegnano Józefa Krupińskiego, tyszanina, wieloletniego górnika kopalni "Ziemowit", znanego poetę. Krupiński zmarł 1 września w Orzeszu, gdzie przebywał w ostatnim okresie ciężkiej choroby u córki. Poeta pochodził z Kujaw, ze wsi Skarbanowo, ale od 45 lat mieszkał na Śląsku. Był laureatem Nagrody im. Edwarda Stachury. Tyskie środowisko twórców zubożało o jasną postać niepospolitego, dobrego człowieka.

8 września

Rozpoczął się kolejny sezon hokejowy. W I lidze występuje także drużyna TTS-u Tychy. Inauguracja dla tyszan wypadła nie najlepiej: przegrali w Krynicy 6:0. W kolejnym meczu na własnym lodowisku było już znacznie lepiej, gdyż gracze TTS wygrali z Autosanem Sanok 3:2.

11 września

Po raz kolejny gościł w Tychach lider Chrześcijańskiej Demokracji III RP, były prezydent Lech Wałęsa. Odwiedził między innymi fabrykę Isuzu Motor Polska.

13 września

Na dziedzińcu Teatru Małego zaplanowano miejskie dożynki. Zimno i deszcz zmusiły do przeniesienia części uroczystości pod dach. Wieczorem w lewym skrzydle budynku teatru, do którego po sprawnie wykonanym remoncie przeprowadził się Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 (jeden z jego budynków - na osiedlu A - przejęła tyska szkoła wyższa) odbyła się kolejna uroczystość tego pochmurnego dnia - otwarcie galerii MDK-u w nowym miejscu i pierwszy wernisaż; swoje malarstwo zaprezentował Stefan Poniewiera.

15 września

W Tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej uroczyście przekazano do użytku nową drukarnię spółki "Agora - Poligrafia". Budowa tej inwestycji zakończona została w rok po wmurowaniu kamienia węgielnego, a kosztowała 60 mln złotych. Ta nowoczesna drukarnia zdolna jest "wyprodukować" 70 tysięcy egzemplarzy 128 stronicowej "Gazety Wyborczej" na godzinę. Otwarcie drukarni zgromadziło wielu znakomitych gości; obecny był wicepremier Leszek Balcerowicz, biskup Tadeusz Pieronek (który drukarnię poświęcił), senator i reżyser Kazimierz Kutz, prezydent Tychów Aleksander Gądek i inni.

19 września

Nowy sezon artystyczny zainaugurował Teatr Mały. Na początek tyscy widzowie mogli zobaczyć znakomity musical "Skrzypek na dachu" w wykoniu Teatru Rozrywki w Chorzowie. Teatr Mały nowy sezon rozpoczął z odremontowaną fasadą, mając nowego sąsiada w lewym skrzydle - MDK nr 1. Wrzesień stał pod znakiem kampanii wyborczej do samorządów lokalnych. Tyszanie wybierać będą 45 radnych. W szranki wyborcze w naszym mieście stanęło siedem ugrupowań. Obok partii, które zarejestrowały listy w całym kraju: Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Akcji Wyborczej Solidarność, Unii Wolności, Ruchu Patriotycznego Ojczyzna, Komitetu Wyborczego Chadecja, w Tychach kandydaci startują z dwu lokalnych list: Spółdzielczego Bloku Wyborczego oraz Komitetu Wyborczego "Mała Ojczyzna". Razem z wyborami do rad miejskich i powiatowych odbędą się wybory do Sejmiku Samorządowego województwa śląskiego.

24 września

W kolejnym spotkaniu Klubu Profesorów uczestniczył arcybiskup Metropolita Górnośląski Damian Zimoń. Wysłuchał on referatu profesora Bogdana Poręby na temat zagadnień etyki i deontologii w badaniach prenatalnych. Tegoż dnia arcybiskup odwiedził również dwie tyskie szkoły podstawowe: nr 5 i 11 - w "piątce" przed wielu laty pracował jako katecheta.

26 września

45 rocznicę swego istnienia świętowało I LO im. Leona Kruczkowskiego. Z tej okazji odbył się zjazd absolwentów. W murach swej dawnej szkoły zjawiło się wielu spośród 5078 jej dotychczasowych abiturientów. Są wśród nich również prezydenci Aleksander Gądek i Anna Kolny, przewodniczący Rady Miasta Grzegorz Kazimierski. Jubileusz uświetniła wystawa prac 11 plastyków - absolwentów "Kruczka".

19 września

Na ulicach Tychów już po raz trzeci rywalizowali biegacze. III Bieg Uliczny wygrał Waldemar Glinka z AZS-u Wrocław. Najlepszą wśród pań okazała się Marzena Michalska z Wawelu Kraków, a najlepszy tyszanin, Krzysztof Bieda, uplasował się na 40-tym miejscu.

28 września

Wmurowano kamień węgielny pod budowę pierwszego budynku wielorodzinnego wznoszonego przez Tyskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Na rogu ulic Kochanowskiego i Budowlanych powstanie obiekt z 75 mieszkaniami, co da początek osiedlu "Balbina". Pierwsza inwestycja powinna zostać zakończona w czerwcu 1999 roku. Na tyską uroczystość przybyła między innymi posłanka Barbara Blida.

29 września

Tyska Wyższa Szkoła Zarządzania i Nauk Społecznych zainaugurowała drugi w swej historii rok akademicki. Po mszy świętej w kościele pw. św. Marii Magdaleny uroczyste rozpoczęcie z udziałem Aleksandra Gądka odbyło się w Teatrze Małym. Przedstawiciele studentów pierwszego roku złożyli w imieniu całej grupy ślubowanie i otrzymali indeksy z rąk Magnificencji Rektora prof. Ewy Okoń-Horodyńskiej, zaś ich starsi koledzy, którzy w roku minionym uzyskali najlepsze wyniki w nauce otrzymali nagrody książkowe. Nagrodzono również studentów aktywnie pracujących społecznie. Wykład inauguracyjny wygłosił profesor Zdzisław Sadowski, wieloletni prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek  
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.