1 sierpnia 1997 0:00
1 sierpnia

Dekret Metropolity Katowickiego, księdza arcybiskupa Damiana Zimonia, odwołał na emeryturę długoletniego proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa -księdza Leona Pawełczyka. Mszę pożegnalną odprawił ksiądz dziekan Franciszek Resiak.

3 sierpnia

Bank PKO BP wygrał przetarg na obsługę kredytową Zespołu Szkół Municypalnych w Tychach.

7 sierpnia

Rada Ministrów Rzeczpospolitej Polskiej zatwierdziła kształt nowego podziału administracyjnego kraju. Od 1 stycznia 1999 roku w Polsce będzie 16 województw, 308 powiatów oraz 65 miast na prawach powiatów grodzkich. Wśród nich znajdą się Tychy, które oprócz tego staną się także powiatem ziemskim, w skład którego wejdą gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin i Lędziny. Oczywiście, miastem wojewódzkim w przypadku Tychów pozostaną Katowice jako stolica województwa śląskiego. Na ulicy Paprocańskiej stanęła odrestaurowana przez tyskich konserwatorów sztuki Agnieszkę i Grzegorza Janików figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Figura ta, ufundowana w 1893 roku przez paprocańską rodzinę Czardybonów, od wielu lat niszczała, a w 1994 roku Madonna straciła głowę. Dzięki funduszom gminy figurę uratowano i przywrócono jej pierwotną świetność.

16 sierpnia

W budynku drukarni "Agora" w Tyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej swą nową siedzibę znalazła redakcja "Gazety w Katowicach", lokalnego dodatku "Gazety Wyborczej".

28 sierpnia

Komenda Rejonowa Państwowej Straży Pożarnej w Tychach wzbogaciła się o nowy wóz bojowy Renault M210. Ten bardzo potrzebny pojazd w 50% sfinansowało miasto, a tyskim strażakom w użytkowanie przekazali go włodarze miasta: Aleksander Gądek i Anna Kolny.

28 sierpnia

W Galerii "Obok" otwarto wystawę prac Tadeusza Michała Siary. Wernisaż stanowił zarazem uroczysty akcent inaugurujący kolejny plener artystyczny "Tychy '98". Zaproszenie na plener przyjęło kilkunastu gości z różnych stron Polski oraz grupa tyskich artystów.

29-30 sierpnia

Ostatni weekend wakacji obfitował w festyny. W Paprocanach, jak co roku, dwudniową imprezę zorganizował Związek Zawodowy "Solidarność '80". Licznie przybyłą do Paprocan publiczność bawiły między innymi kabarety Marcina Dańca i "Babski kabaret", a atrakcją dla młodzieży były występy Kasi Kowalskiej i "Piaska". W sobotę alternatywą dla parocańskiego festynu była impreza "Browary Tyskie Tychom". W Parku Miejskim w okolicach pomnika tyszanie bawili się wspólnie z kabaretem "Rak", grupami rockowymi "Czarno-Czarni" i "Big Cyc", gwiazdą wieczoru był "Perfect". Na obydwu festynach zaprezentowało swe rycerskie umiejętności tyskie Bractwo Rycerskie Puszczy Pszczyńskiej. Pomimo chłodu i przelotnych deszczy było to udane zakończenie wakacji.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.