1 czerwca 1997 0:00
2 czerwca

Na dachu hali produkcyjnej fabryki Isuzu postawiono wiechę. Zwiastuje to, że normalna działalność produkcyjna zostanie wkrótce rozpoczęta. W kameralnym gronie odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego na budowie Zakładu Produkcji Sprzętu Oświetleniowego "Rosa". Jest to jedna z mniejszych firm w tyskiej strefie, mająca w przyszłości zatrudniać 50 pracowników. W tyskiej podstrefie Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainstalują się kolejne firmy, które wygrały przetargi na znajdujące się w niej jeszcze wolne grunty. Są to: włoska firma "Manuli" produkująca instalacje i przewody do klimatyzacji samochodowej oraz układy wspomagania, niemiecka "Mahle" - producent tłoków do silników, warszawski "Ekoland" wytwarzający soki owocowe i krakowski "Celt" - producent mebli.

7 czerwca

W kościele pw. św. Krzysztofa odbyły się uroczystości związane z przyjęciem za patrona miasta świętego Krzysztofa. Uczestniczył w nich arcybiskup Damian Zimoń. W czasie mszy poświęcony został sztandar miasta. Z jednej strony widnieje na nim herb Tychów, a z drugiej wizerunek patrona miasta. Autorem projektu sztandaru jest tyszanin, profesor Akademii Sztuk Pięknych, Janusz Karbowniczek. Zanim zlecone zostało wyhaftowanie sztandaru wykonana została ekspertyza heraldyczna, w wyniku której drobnej korekcie ulec musiał używany dotychczas herb miasta: z widocznego na nim myśliwskiego rogu usunięta została biel (połączenie bieli i żółci przysługuje tylko herbowi papieskiemu). Herbowy tyski róg myśliwski będzie odtąd cały złoty. Wicemistrzostwo Polski zdobyły młode tyskie siatkarki z SP 21 trenowane przez Krzysztofa Pałkę. W turnieju finałowym rozgrywanym w Kaliszu tyszanki uległy jedynie zawodniczkom z Gdańska. W szkołach średnich wręczono świadectwa maturalne. W najstarszym tyskim liceum - I LO im. Leona Kruczkowskiego maturę zdało w tym roku 204 uczniów, w II LO maturzystów było 172. Pierwsza z wymienionych szkół obchodzi w tym roku 45-lecie istnienia, a druga - 35-lecie.

8 czerwca

Na zaproszenie tyskiego SLD gościł w Tychach poseł SLD, były premier Józef Oleksy.

10 czerwca

Wiceprezydent Tychów Anna Kolny wręczyła tyskim olimpijczykom i laureatom konkursów ogólnopolskich nagrody i honorowe dyplomy. Wyróżniono w ten sposób 19 uczniów szkół ponadpodstawowych

16 czerwca

W Teatrze Małym odbył się finałowy koncert II Konkursu Piosenki Angielskiej "EUROSONG '98". Zwyciężyła tyszanka Katarzyna Skiba (uczennica I LO), która w nagrodę pojedzie na wycieczkę do Anglii; akompaniujący jej Michał Krajewski otrzymał telefon komórkowy.

17 czerwca

Rada Miejska II kadencji spotkała się na ostatniej sesji i zakończyła swą pracę. Od 19 czerwca czyli oficjalnego dnia zakończenia kadencji, aż do ukonstytuowania się kolejnej Rady Miasta władzę w mieście sprawował będzie Zarząd Miasta. Kolejne wybory samorządowe odbędą się dopiero 11 października. Opóźnienie takie spowodowane jest reformą administracyjną kraju: w październiku wybrane zostaną również rady powiatowe i wojewódzkie nowych, dużych województw.

20-22 czerwca

Pierwsze dni wakacji sprzyjały organizacji różnych festynów. 20 czerwca w Parku Miejskim swój festyn z okazji 40-lecia istnienia zorganizowała Spółdzielnia Mieszkaniowa "Oskard". Przez dwa weekendowe dni można było również bawić się w Parku św. Franciszka na festynie parafialnym zorganizowanym (już po raz drugi) przez ojców franciszkanów. 22 czerwca w Parku Miejskim pod pomnikiem (tzw. Żyrafą) zainstalowało się krakowskie radio RMF FM ze swą "Inwazją Mocy". Całodniowa impreza zakończyła się nocnym koncertem, na którym wystąpiła m.in. tyska grupa rockowa "Dżem".

25 czerwca

Browary Tyskie otwarły nową rozlewnię piwa i Centrum Obsługi Klienta. Powierzchnia nowych obiektów wynosi ponad 17 tys. m2 , jest to największy tego typu kompleks w Polsce. Dzięki nowej inwestycji wzrosły moce produkcyjne browarów. W przyszłości potencjał rozlewniczy może osiągnąć 10 milionów hektolitrów rocznie. W tym roku Browary Tyskie planują wyprodukować 2,3 milionów hektolitrów piwa. Zakończony został remont i adaptacja pomieszczeń przeznaczonych na Dom dla Kobiet - czyli kobiet szukających pomocy i mieszkania w sytuacji kryzysu ich rodziny. Dom będzie funkcjonował w dotychczasowym budynku żłobka przy ulicy Fitelberga. Na wodach Jeziora Paprocańskiego rozegrane zostały mistrzostwa Polski w kajakarstwie długodystansowym.

29 czerwca

W tyskim Szpitalu Wojewódzkim otwarto nową Poradnię Zaburzeń Menopauzy, w której dzięki nowoczesnemu sprzętowi obsługiwanemu przez specjalistów istnieje możliwość przeprowadzenia wszystkich potrzebnych badań. Nowootwarta poradnia jest pierwszą uruchomioną przez Fundację Szpitala Wojewódzkiego "Amicus".

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.