1 maja 1997 0:00
1 maja

W Święto Pracy tyscy członkowie SLD manifestowali pod pomnikiem Walki i Pracy. Krótkie spotkanie przebiegało bez zakłóceń.

3 maja

W rocznicę Konstytucji 3 Maja w kościele pw. św. Marii Magdaleny odprawiono uroczystą mszę świętą z udziałem władz miejskich. Po mszy uczestnicy przeszli pod Pomnik Powstańca i złożyli tam kwiaty. W czasie majowego weekendu oprócz oficjalnych uroczystości tyszanie mieli okazję bawić się na licznych festynach. "Wielką Majówkę" podczas trzech wolnych dni zorganizował hipermarket ALLKAUF. Festyn miejski odbył się w sobotę na boisku II LO. Kolejny tyski obiekt zabytkowy przekazany został do fachowej konserwacji. Konserwatorzy Agnieszka i Grzegorz Janikowie zdemontowali uszkodzoną terakotową figurę Matki Boskiej, stojącą na skarpie przy ulicy Paprocańskiej. Czeka ich trudne zadanie, trzeba między innymi zrekonstruować głowy Madonny i Dzieciątka.

7-8 maja

Po raz kolejny odbyło się Tyskie Seminarium Majowe, zorganizowane pod hasłem: "Miasta europejskie. Szanse i perspektywy rozwoju." Jak co roku obrady prowadził prof. dr hab. Marek S. Szczepański. W tegorocznym Seminarium oprócz naukowców z naszego regionu uczestniczyli także goście z zagranicy. Przedstawiali oni formy funkcjonowania samorządów w Austrii, Niemczech, Włoszech i Francji. Duży wkład w organizację Seminarium wnieśli pracownicy i studenci tyskiej Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych. Imprezą towarzyszącą Seminarium był koncert promocyjny, na którym wystąpili Teresa Kaban grająca na fortepianie i towarzyszący jej flecista Henryk Błażej. W czasie koncertu wręczono nagrodę "Promocja XXI". W tym roku otrzymała je Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Bierunia. Z kolei Marian Wszoła, były prezes Browarów Tyskich otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta w dziedzinie kultury, zaś wyróżnieniami uhonorowano artystów plastyków Jana Nowaka i Stanisława Mazusia oraz muzyka Janusza Muszyńskiego. Wyróżniono także tyski zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża za jego zaangażowanie w pomoc dla powodzian. Przed koncertem w hallu Teatru Małego otwarto wystawę fotograficzną "Tyszanie", na którą złożyły się reprodukcje starych zdjęć wypożyczonych z albumów rodzinnych mieszkańców naszego miasta. Szczególne wrażenie wywarły na widzach najstarsze fotografie, pochodzące z początku XX wieku, a także zdjęcia ilustrujące wojenne losy i tułaczkę tyszan. Wystawa stanowiła promocję idei tworzonego w Tychach muzeum. Ekspozycję przygotowała Maria Lipok-Bierwiaczonek.

8 maja

W Teatrze Małym odbyła się premiera pantomimy "Sen króla Nabuchodonozora" w wykonaniu Teatru Pierwszego. Postać Daniela zagrał tyszanin Marcin Skorek.

10 maja

Otwarty został "Skatepark". Jest to pierwszy tego typu obiekt na Śląsku. Wobec nieustannego rozwoju rolkowego szaleństwa będzie on dużą atrakcją dla młodzieży z Tychów i okolicy.

12 maja

W Okręgowych Zawodach Młodzieżowych Zespołów Ratowniczych Polskiego Czerwonego Krzyża, rozegranych w Katowicach, pierwsze miejsce zajęli tyszanie z Zespołu Szkół z ul. Wejchertów i tym samym zakwalifikowali się do finału, który odbędzie się we Wrocławiu. Na Igrzyskach Młodzieży Szkolnej województwa katowickiego sukcesy zanotowali koszykarze z SP 19 i piłkarki ręczne z SP 12. Zarówno podopieczni Adama Kondratowicza jak i zawodniczki Jerzego Ciałonia wygrali zawody i zostali mistrzami Śląska w swej kategorii wiekowej. Wkrótce potem tyskie piłkarki ręczne zdobyły brązowy medal na Mistrzostwach Polski. Rozstrzygnięty został konkurs prozatorsko-poetycki "Niech zaświeci słońce" dla uczniów z klas II-IV. Jury pod przewodnictwem Łucji Staniczek oceniało 311 prac i przyznało trzy główne Laury Rafała Pomorskiego. Otrzymali je Beata Atłas z SP 37, Anna Cwynar z SP 20, Michał Sałata z SP 14. Tychy uzyskały najwyższą notę wystawioną przez Środkowoeuropejskie Centrum Ratingu i Analiz CERA S.A. Dzięki temu gmina zakwalifikowana została do grona najbardziej wiarygodnych kredytobiorców. I LO im. Leona Kruczkowskiego wkroczyło w 45 rok swej działalności. Jedną z pierwszych rocznicowych imprez był wernisaż wystawy Witolda Kołbana, który miał miejsce w Galerii Szkolnej. Wiktor Wykręt otrzymał nagrodę wojewódzką z okazji 40-lecia istnienia Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej. Wiktor Wykręt jest prezesem Zarządu Miejskiego PKPS w Tychach.

24 maja

W Tychach gościli kolarze startujący w wyścigu 4 Asy Fiata Auto Poland. Na ulicach naszego miasta odbyło się kryterium uliczne kończące zmagania, które wygrał Sławomir Chrzanowski z Legii Warszawa. W klasyfikacji punktowej pierwszy był Jarosław Michalec z tyskiej grupy Amico kierowanej przez Zygmunta Hanusika. Cały pięcioetapowy wyścig wygrał Radosław Romanik z grupy PEKAES Irena Zepter Warszawa i tym samym odjechał Fiatem Seicento, który był nagrodą dla zwycięzcy.

24 maja

W salach przy kościele pw. św. Krzysztofa otwarta została wystawa "Madonny Europy". Zgromadzono na niej 117 fotografii autorstwa Janusza Rosikonia, które przedstawiają sanktuaria maryjne w 27 krajach Europy.

24-30 maja

W Tychach odbyła się Festa Italiana. Tym razem główną areną Dni Współpracy Polsko-Włoskiej był plac pod pomnikiem, zwanym ostatnio "Żyrafą", w Parku Miejskim. Jedną z większych atrakcji Festy był występ grupy Perfect. W pierwszym dniu Festy w galerii "Obok" otwarta została wystawa malarstwa i rzeźby włoskiego artysty Pasquale Basile, zaś w hallu teatru ekspozycja fotografii innego Włocha - Sinisca.

25 maja

Profesor Ewa Okoń-Horodyńska została rektorem Wyższej Szkoły Zarządzania i Nauk Społecznych w Tychach. Do tej pory pani profesor sprawowała tę funkcję z nadania miasta. Teraz wybrano ją na trzyletnią kadencję. Tychy w tym roku uczestniczyły w Sportowym Turnieju Miast organizowanego w ramach Światowego Dnia Sportu. Nasze miasto rywalizowało z Rudą Śląską, a współzawodnictwo polegało na zgromadzeniu jak największej liczby mieszkańców w różnorodnych zawodach sportowo-rekreacyjnych. Z oferty skorzystało 63262 mieszkańców, co w porównaniu z 6000 aktywnych sportowo tego dnia mieszkańców Rudy Śląskiej oznacza miażdżące zwycięstwo Tychów.

27 maja

Szkoła Podstawowa w Jaroszowicach uroczyście obchodziła 120-lecie swego istnienia.

27 maja

Pogrzeb znanego tyskiego lekarza anestezjologa, zmarłego w wieku 46 lat, Zygmunta Chmielnickiego, doktora nauk medycznych, zgromadził niezwykle liczną rzeszę żegnających Go: obecni byli lekarze i pielęgniarki z tyskiego Szpitala Wojewódzkiego, delegacje ze szpitali z całego województwa, szpitala klinicznego w Katowicach-Ligocie, przyjaciele, pacjenci. Mszę żałobną w kościele św. Krzysztofa koncelebrowało dziewięciu księży.

30 maja

W ogrodzie i na boisku Szkoły Podstawowej nr 13 odbyła się "Szkolna Majówka". Były występy artystyczne młodych talentów, kiermasz ciast upieczonych przez mamy uczniów, działał uczniowski antykwariat, szkółka jazdy konnej. Dużą atrakcją imprezy był pokaz walk średniowiecznych w wykonaniu Bractwa Rycerskiego Puszczy Pszczyńskiej. Bractwo tworzy kilku młodych tyszan zafascynowanych historią i kulturą średniowiecza.

30 maja

Przy kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe zorganizowano festyn parafialny. Gościem honorowym imprezy był Lech Wałęsa. Pobyt pierwszego prezydenta III Rzeczpospolitej związany był z budowaniem struktur jego partii - Chrześcijańskiej Demokracji. Piwo "Gronie" z tyskiego browaru uhonorowano laurem w konkursie "Teraz Polska". Wcześniej "Gronie" zdobyły złoty medal VI Międzynarodowych Targach Eurobeer '97, VI Targach Piwa, Wina i Napojów "Piwo&Wino" oraz XI Festiwalu Piw Polskich. Laureatem konkursu "Teraz Polska" został też tyski Zakład Elektroniki Górniczej. Uhonorowano w ten sposób kasę fiskalną Kfm 2000 PC. Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraziło zgodę na utworzenie w tyskiej Wyższej Szkole Nauk Społecznych i Zarządzania nowego kierunku studiów - socjologii.

Opracowanie: Maria Lipok-Bierwiaczonek
Nasza strona wykorzystuje pliki cookies. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Treść polityki prywatności, a także informacje o tym, w jaki sposób przetwarzamy Twoje dane osobowe w Urzędzie Miasta Tychy oraz jakie masz związane z tym prawa znajdziesz tutaj. Kontynuowanie przeglądania naszej strony bez zmiany ustawień przeglądarki, oznacza, że akceptujesz stosowanie plików cookies.